Skocz do zawartości

61 Pułk Piechoty


Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich zakręconych historią 61pp. Ostatnio wpadło mi zdjęcie żołnierzy pułku przed Izbą Chorych. Prawdopodobnie w środku jest lekarz pułku.
Być może:
starszy lekarz - mjr dr Jerzy Zygmunt Suwiński, lub
młodszy lekarz - ppor. lek. Kazimierz Dionizy Jankowski.
Odznaki pułkowe wskazują na 61pp. Przed wojną z tego co wiem Izba Chorych była naprzeciwko wejścia głównego 61pp przy ul Północnej. Obecnie jest tam Wojskowy Szpital.
Czy jest ktoś kto może mi pomóc w rozszyfrowaniu nazwisk tych żołnierzy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 173
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Witam ponownie zakręconych 61pp.
Udało mi się zdobyć zdjęcie podoficera 62pp z 1934r sierż. Józefa .....(na drugim planie) i tutaj mam problem. W następnych zdjęciach mam jego osobisty podpis z jego innych zdjęć (rewers)więc może mi ktoś pomorze rozszyfrować nazwisko.
W zasadzie kupiłem te zdjęcie ze względu na piękne zdjęcie odznaki 61pp na piersi żołnierza na pierwszym planie. Nie mam pewności czy ten sierżant służył w momencie zrobienia zdjęcia w 61pp - być może tak ponieważ odznaka znajduje się dokładnie po środku kieszeni. I jeszcze jedno żołnierz z 1go planu jest bardzo podobny do żołnierza z Izby Chorych po prawej stronie.
Może ktoś mi pomorze w rozszyfrowaniu tych panów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months later...
  • 1 year later...
Szanowni forumowicze
Pracuję nad monografią bydgoskiego garnizonu w którego składzie jak wiadomo był 61. PP. Chciałbym was prosić o nadsyłanie ciekawych zdjęć lub dokumentów a także historii dotyczących 61. PP i nie tylko. Możliwe, że jeśli zgodzicie się na ich publikację będzie to stanowiło nie zapomnianą pamiątkę z szuflady, ale namacalny dowód przeszłości który będzie mógł zobaczyć każdy. Z góry dziękuję za waszą pomoc.
Krzysztof
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
mój dziadek nazywał się Stanislaw Bielecki i wg danych jakie udało mi się na dzień dzisiejszy ustalić był dowódca 3 batalionu 61pp. Jeśli uda mi się potwierdzić w/w informacje to posiadam jego dwa zdjęcia w mundurze
Ewa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months later...
  • 3 months later...

Witam,

mój dziadek służył w 3kompanii 61pułku piechoty w stopniu kaprala rezerwy.

Czy ma ktoś dostęp do wykazu żołnierzy służących w tej kompanii i stanowisk, które zajmowali.

Zamieszczone zdjęcie posiadam również w większej rozdzielczości. Jest to zdjęcie 3kp wykonane na ćwiczeniach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
  • 3 months later...
Czy ktoś już podjął się próby odszukania sztandaru? Opis jego ukrycia jest dostępny w necie. Wpadła mi ostatnio w ręce papierowa wersja tego opisu wskazująca sposób zabezpieczenia sztandaru, budynek, dość dokładne miejsce i głębokość zakopania...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozkazem dowódcy 15 Dywizji piechoty z dnia 27 sierpnia 1939 roku miał być odesłany do Ośrodka Zapasowego 15DP w Sandomierzu. W dniu 3 września wyruszył tam oddział nadwyżek pułku wraz ze sztandarem. Szlak prowadził przez:Solec Kujawski,Toruń,Aleksandrów Kujawski,Włocławek,Kowal,Gostynin,Gabin,Sanniki,Sochaczew, Żyrardów,Mszczonów,Grójec,Białobrzegi i Radom. Stąd oddział skierowano na Puławy, Lublin i Chełm.14 września, po krótkim odpoczynku, pomaszerował na wschód i 15 września przekroczył Bug, docierając 17 września do rejonu Włodzimierza Wołyńskiego. Na wieść o wkroczeniu Sowietów, oddział nadwyżek pułku zawrócił, przekroczył ponownie przez Bug i 18 września dotarł do miejscowości Bołtuny. Tam,wbrew rozkazowi dowódcy oddziału, w obawie przed wpadnięciem sztandaru w ręce Niemców,został on zakopany. W budynku około 50 metrów od szkoły w Bołtunach, gdzie znajdowało się zmagazynowane drewno na opał, sztandar oddzielony od drzewca i starannie zakonserwowany został zakopany pod drewnem na głębokości ok. 1,5 metra.
Źródło - https://forum.dobroni.pl/f/sztandary-piechoty/92699/9 autor: formoza58
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc Kolego A Buk... Z całego serducha życzę wytrwałości i rewelacyjnych wyników w poszukiwaniach ;-) Mam nadzieję, że los uśmiechnie się do Ciebie, na nam czytelnikom sprawi ogromną frajdę poznanie szczegółów pomyślnych poszukiwań. Wszystkiego NAJ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Nastąpiło to wbrew woli dowódcy oddziału - ppłk.Józefa Wyziny, który nakazał zabrać sztandar w drogę na Chełm - Lublin. Jednakże w obawie przed wpadnięciem sztandaru w ręce Niemców, bowiem oddział miał przechodzić terenami zajętymi przez nieprzyjaciela, por. Ludwik Diehl i ppor. Jan Rejman postanowili sztandar zakopać.
Wyżej wymienieni oficerowie wybrali miejsce ukrycia sztandaru i po złożeniu honorów wojskowych, w obecności st. sierż. Szczepana Stachowiaka i jednego z plutonowych sztandar został zakopany.
Por. Ludwik Diehl w oświadczeniu z dnia 14 lipca 1970 roku podaje:
Osobiście rozkręciłem drzewce chorągwi, powyjmowałem gwoździe, zdjąłem godło państwowe i odłączoną materię chorągwi zabezpieczyłem jak następuje:
1. Materia chorągwi została zwinięta i wsunięta w pokrowiec ceratowy.
2. Rulon zawinąłem w kilka suchych płacht namiotowych, rulon ten był dość znacznych rozmiarów, średnica ok. 30 cm.
3. W dalszej kolejności kilka płacht namiotowych brezentowych natłuszczono oliwą i w nią zawinięty został szczelnie poprzedni rulon.
Sztandar zakopano we wsi Bołtuny. Na skraju lasu stała szkoła murowana, dalej około 50 m od szkoły znajdował się budynek murowany o powierzchni 5 x 5 m, w którym umieszczone było drewno na opał. Drewno zostało usunięte i na środku budynku /bez podłogi/ wykopano dół o głębokości 1,5 m i do niego włożono pakiet ze sztandarem. Po zakopaniu ślady zostały zatarte, a drewno ułożone tak jak było przed rozpoczęciem prac." -fragment - Rajmund Kuczma 61 PUŁK PIECHOTY WIELKOPOLSKIEJ 1919 - W 45 ROCZNICE WOJNY OBRONNEJ 1939 R. I 40 LECIE POLSKIEJ RZECZYPOSPOLITEJ LUDOWEJ I KOLEŻEŃSKI ZJAZD ŻOŁNIERZY 61 PP WLKP 1 września 1984"
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Ostatnio natknąłem się na album żołnierza 61ppw z fotkami z jego służby wojskowej. Album zawiera 35 stron. Fotki przedstawiają sceny z życia żołnierzy. Chętnie umieszczę je gdzieś do wglądu w przyzwoitej rozdzielczości. Może ktoś rozpozna jakieś postacie, czy miejsca. Część (niewielka) fotek jest opisana. Niektóre mają notatki na odwrocie, musiałbym je poodklejać, żeby przeczytać. Proszę o podpowiedź jak i gdzie zawiesić strony albumu do wglądu. Tu załączam fotografię otwierającą album. Właściciel albumu to pierwszy od prawej w pierwszym szeregu. Jest on też autorem części zdjęć z tego zbioru. Jako, że był fotoamatorem, zachowało się kilka rolek negatywów ze służby wojskowej. Gdy do nich dotrę i będą nadawać się do wykorzystania też zrobię skany i mogę udostępnić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie