Skocz do zawartości

61 Pułk Piechoty


Rekomendowane odpowiedzi

  • 1 month later...
  • Odpowiedzi 173
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Koledzy, czy ktoś dysponuje spisem żołnierzy 61 pp? Poszukuję informacji o żołnierzach: Teofil Lussa (mam jego zdjęcie w mundurze 61 pp) oraz Kuczyński, imienia nie pamiętam. To moi krewni.
Poszukuję również informacji na temat ostatnich roczników Szkoły Podchorążych dla Podoficerów w Bydgoszczy.
Będę wdzięczny za każdą pomoc.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 months later...
  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...
  • 7 months later...
  • 4 months later...
  • 2 weeks later...
  • 3 months later...
  • 5 months later...
  • 3 months later...
  • 8 months later...

Szanowni Koledzy,

doszły mnie informacje, że mój dziadek st. sierżant szef I Kompanii strzelców 61 pp Franciszek Chudziński jeszcze przed wybuchem wojny mógł być słuchaczem Szkoły Podchorążych dla podoficerów w Bydgoszczy, która zakończyła działalność w 1938 roku. Dwa najmłodsze roczniki przeniesiono do Grudziądza, Komorowa i Torunia. Wiem, że nie przetrwał żaden dokument potwierdzający uzyskanie promocji mojego dziadka. Czy ktoś z Kolegów jest w stanie pomóc ustalić, czy dziadek znajdował się na liście którejś ze szkół?

P.S. kiedyś w Bydgoszczy działało koło dawnych żołnierzy 61 pp. Czy ktoś z Was wie jak dalej potoczyły się jego losy?

Nadal poszukuję informacji o losach żołnierzy 61 pp: Teofil Lussa oraz im? Kuczyński. Ten ostatni zamieszkiwał aż do śmierci (lata 80 XXw.) przy ul. Lelewela w Bydgoszczy.

Pozdrawiam serdecznie

Andrzej

Edytowane przez wnuk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 months later...

Witam

Mój dziadek był żołnierzem 61 pułku piechoty bydgoskiej, brał udział w walkach Krwawej Niedzieli w Bydgoszczy z V kolumną oraz w bitwie nad Bzurą. Po rozbiciu jednostki przechował proporzec i kierował się do swojego miejsca zamieszkania, po drodze w miejscowości Szubin przekazał proporzec właścicielowi zakładu szewskiego, za Szubinem został złapany przez Niemców. Po wojnie proporzec został przekazany jakiejś lokalnej gazecie. Obecnie proporzec jest w Izbie pamięci w Szubinie. 

Obecnie próbuję poskładać ww. fakty i szukam więcej informacji na temat dziadka.

 

Pozdrawiam

Andrzej Chmielewski

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Andrzej Chmielewski napisał:

przechował proporzec

Dzień Dobry

Jaki proporzec ? Co Pan rozumie pod tymże określeniem ?

2 godziny temu, Andrzej Chmielewski napisał:

Obecnie proporzec jest w Izbie pamięci w Szubinie. 

Jeśli znajduje się w Izbie Pamięci w Szubinie to może są tam także wspomnienia albo relacja Pana Dziadka lub darczyńcy.

Edytowane przez Edmundo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powyższego tekstu nie napisałem, zacytował Pan sam siebie, przypisując to mojej osobie, w sumie nic się nie stało. Jednakże muszę Pana zamartwić, Brygady ON nie posiadały proporców, cokolwiek ma znaczyć to określenie, rozumiem że miał Pan na myśli sztandar.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie