Jump to content

Kielecka zmiana na Westerplatte" - 21 marca 2009 roku


Recommended Posts

GRH4PPL zaprasza na symboliczną Odprawę kieleckiej zmiany na Westerplatte". Wiosną 1939 wyjechała z Kielc grupa żołnierzy 4PPL aby zasilić tą placówkę. Chcemy przypomieć ten fakt i tamte poprzedzające wojnę miesiące.
Zapraszmy już w piątek 20 marca od godz.17 do budynku Muzeum Historii Kielc [Kielce ul. Leonarda] na ekspozycję sprzętu z 1939 roku.
W sobotę 21-go zapraszamy na plac przed WDK [ul. Ściegiennego] na Odprawę kieleckiej zmiany na Westerplatte" która rozpocznie się o godz 12-tej, wcześniej będzie można obejrzeć wystawę sprzętu wojskowego.
W inscenizacji obok współczesnego wojska wezmą udział rekonstruktorzy z kilku grup rekonstrukcyjnych (około 60 osób), honorowym gościem będzie jeden z ostatnich żyjącyh Westerplatczyków - Ignacy Skowron.
Uczestnicy odprawy zaciągną też warty honorowe przy grobach Westerplatczyków na kieleckim cmentarzu.
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 55
  • Created
  • Last Reply
Na starcie chciałbym w naszym imieniu serdecznie podziękować organizatorom za zaproszenie. Wzięcie udziału w takim przedsięwzięciu było niesamowitym przeżyciem, które dodatkowo spotęgował jeszcze fakt zakwaterowania nas w przedwojennych koszarach 4 pułku piechoty Legionów. Świadom pewnych uproszczeń jakich się dopuściliśmy jestem jednak bardzo zadowolony z osiągniętego efektu i jestem pewien, że jeszcze długo nie zapomnę tego dnia. Oby dane mi było jeszcze kiedyś dostąpić podobnego zaszczytu jak możliwość oddania honorów sztandarem, przed żyjącym żołnierzem przedwojennego WP.

Sami nie bardzo mamy zdjęcia, bo niestety nie było czasu ich robić. Pozwoliłem sobie jednak zamieścić małą kompilację z tych które znalazłem w sieci i wraz z linkami do źródeł zamieścić je u nas na forum w temacie poświęconemu Kieleckiej zmianie warty na Westerplatte"

http://www.28pp.fora.pl/stowarzyszenie-strzelcy-kaniowscy,8/kielecka-zmiana-na-westerplatte-21-marca-2008,1945.html

Przy okazji serdeczne pozdrowienia dla wszystkich którzy wspierali to wydarzenia, w szczególności dla organizatorów, uczestników i żołnierzy z jednostki na Bukówce.
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information