Skocz do zawartości

Czyszczenie monet


bartek.s

Rekomendowane odpowiedzi

elektorliza to bardzo inwazyjna metoda, moneta po takim czyszczeniu moze i wyglada lepiej ale duzo traci na wartosci. Generalnie miedziaki mocz w oliwce np 2, 3 tyg, co 2, 3 dni oczyszczaj w jakims bawełnianym materiale. Jesli skutki beda słabe mozesz wygotowac w oliwce taka miedziana monete, tez gotuj i przecieraj, ale nie 3 tyg, wystarczy godzinka.

Sreberka czyszcze kwaskiem cytrynowym, tez moczenie minuta i czyszczenie i tak do bolu az bedzie ładna. Delikatniejsza opcja do sreberek to sok z cytryny, ale jakos u mnie sie to nie sprawdziło

adek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months later...
bartek.s sorki, że odgrzewam kotleta ale zaciekawiło mnie to co adek_wawa napisał bo przymierzam się też do elektrolizy, chodzi mi właśnie o miedziaki, oliwka dla mnie to zbyt długi proces (jestem nie cierpliwy). Jak to jest z tą oliwą? Wrzucasz monetkę jak frytki do rozgrzanego oleju czy tylko letniego?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludzie, przecież te monety wam nie pouciekają. Nie warto się spieszyć bo efekty pośpiechu są naprawdę tragiczne i nieodwracalne. Sam robiłem próby na boratynkach z różnymi metodami czyszczenia i najbardziej długotrwała (moczenie w oliwce) jest najlepszym sposobem.
pozdrawiam: rudy992
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, a powiedzcie mi jeżeli w miedzianej monecie jest jakby piasek wtopiony a moneta jest czarna, to jak usunąć te malutkie ziarenka piasku?
wygląda to mniej więcej tak:

http://www.odkrywca-online.com/forum_pics/picsforum23/obraz_039_copy1.jpg

http://www.odkrywca-online.com/forum_pics/picsforum23/obraz_036_copy3.jpg

a w oliwie już leży kilka dni i troszkę lepiej widać co na niej było, ale pewnie nie mam co liczyć na wyczyszczenie do kolorku oryginalnego ? Bo zastanawiam się na użyciem tego płyny co w sklepach jubilerskich mają.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z miedziakami to ogólnie niestety lipa jest,jak słaby stan to niewiele da się zrobić...Próbowałem też płynu do miedzi kupionego u jubilera ale po dłuższym moczeniu robią sie wżery jak po elektrolizie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ocet's, no acid - w przypadku monet.
No w niektórych przypadkach srebrnych monet (np. żółty nalot z folii PVC), można lekko zaktywizować powierzchnie rozcieńczonym roztworem kwasu siarkowego (5%), pod kontrolą wzrokową, potem starannie wypłukać w wodzie zdejonizowanej (nie wystarczy destylowana), a następnie w 5% roztworze wody amoniakalnej (NH4OH) i znowu zdejonizowanej, potem wysuszyć na bibule Whatmana (czysta celuloza) w cieplarce (około 40C)i do klasera (nie z PVC)
(Z doświadczeń własnych)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam
Mam pewien problem odnośnie kilku monet. Dostałem je od kolegi ,który przechowywał je w pudełku w którym zalegały pozostałości soli kuchennej. Po pewnym czasie zauważył na nich niebieski osad. Podejrzewam, że jest to wodorotlenek miedzi,( ale oczywiście mogę się mylić)

Jak usunąć niebieski osad z monet?
Czy może zostawić jak jest?
pozdrawiam Hubciu93
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Monety z mosiądzu, miedzi, brązu - chlor z soli może być bardzo agresywny, może występować w różnych związkach i powodować korozje metali, najgorszy przypadek - korozja chlorkowa". Sposoby na usuniecie można znaleźć w necie (najpierw identyfikacja, czy to ten typ korozji, potem ewentualnie np. moczenie w wodorowęglanie sodu [Na(HCO3)2] - miedź niestety przechodzi do roztworu, w sumie efekt może być mało satysfakcjonujący.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ups, NaHCO3 (bez 2xwziete):)
metody elektrolityczne (domowe) dają efekt, ale są mało selektywne, co w zależności od stanu monety (składu tlenków, soli, wodorotlenków etc) może dać różny efekt końcowy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
  • 1 month later...

Właśnie wyczyściłem srebrne 10 gr płynem do czyszczenia srebra i zrobiło się strasznie ciemne, w ogóle nie ma połysku srebra (na zdjęciu moneta nr 2). Dlaczego tak to wyszło? Czy płyn jest do bani? A może za dużo miedzi w tym niby srebrze?
1. Moneta czyszczona kwaskiem
2. Moneta czyszczona płynem do czyszczenia srebra
3. Moneta umyta wodą z mydłem.
Oczywiście stan zabrudzenia był różny.

Czy wszystkie płyny do czyszczenia srebra działaja podobnie, czy są może lepsze i gorsze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie