Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
lotnik92

Zdjęcie Baranowicze 78 Pułk Piechoty

Question

• 0
Witam zamieszczam zdjęcie na którym jest mój dziadek, czy ktoś rozpoznaję zdjęcie, kogoś ojciec, dziadek, pradziadek służył tam? Co działo się z Pułkiem podczas wojny?? Może ktoś ma jakieś ciekawe historie. Ostatnio znalazłem zeszyt w którym opisane były pierwsze dni po zaciągnięciu się do tz. Armii Zielonej" i powodzi rok 1936-7. Z ustnych opowieści pamiętam o powrocie na koniu z rannym kolegą.

25 answers to this question

Recommended Posts

• 0
Do 1939r.stacjonował w Baranowiczach .Pułk w składzie swojej dywizji miał przydział mobilizacyjny do armii ,,Modlin''.W dniach 22-23 nastąpiła mobilizacja alarmowa i od 25 marca przerzucenie transportami kolejowymi w okolice Płońska i Nasielska ,zaś na początku lipca w rej.Mławy i Rzęgnowa , gdzie wykonywał fortyfikacje i umocnienia polowe .Pułk 1 września rozpoczął zacięte walki obronne pod Mławą na odcinku Uniszki Zawadzkie -Lewiczyn nad rz.Mławką .Pozdro...

• 0
ja chyba rozpoznaję swojego dziadka, ale potrzebuję zdjęcie w lepszej rozdzielczości. Czy mógłbyś mi je dosłać?

• 0
Witam moj dziadek słuzył w 39 roku w 78 pułku piechoty z Baranowicz. Byc moze jest na zdjeciu czy mozesz mi wyslac wiecej informacji i zdjec na rlegun@onet.eu

• 0
Witam!!! Bardzo proszę o pomoc: w 78 p p w Baranowiczach służył kuzyn mojej Prababci - Józef Łosowski, rozstrzelany w 1942 roku. Czy wie ktoś z Państwa może, czy znajduje się On na którymś ze zdjęć???
Serdecznie pozdrawiam i proszę o pomoc.

Z uszanowaniem

Grzegorz Szymajda

• 0
moj pradziadek nalezal do 78 pulku piechoty w Baranowiczach od 13 lipca 1939...ich grupa zostala wyslana pod Mlawe, w okolice wsi Unieczki Cegielnia by bronic granic w kampanii wrzesniowej. On niestety nie przezyl, zginal majac 32 lat. Nie mam zadnego zdjecia niestety...gdzie sie takie skarby znajduje?

• 0
Witam. Dzisiaj właśnie odnalazłem to zdjęcie w internecie i okazało się, że takie same zdjęcie znalazłem w domu babci. Bardzo chciałbym się dowiedzieć czegoś więcej na temat tego zdjęcia, okoliczności w jakich go wykonano oraz miejsca i daty. To być może pozwoli mi ustalić kto z rodziny jest na tym zdjęciu. Pozdrawiam - Jan.

• 0
I kolejna bardzo ciekawa fotografia z 2017-11-08 20:05:13 dla wszystkich interesujących się iuansami" mundurowymi WP, mianowicie widać na niej żołnierzy w lnianych mundurach letnich wz. 36 z owijaczami na nogach które to zasadniczo nie powinny być stosowane do tychże mundurów gdzie regulaminowo przewidziano dwu guzikowe spinacze wykonane z takiego samego materiału jak mundur. Ale ta fotografia została wykonana zapewne w okresie przejściowym" na co wskazują rogatywki starego i nowego (wz. 35) wzoru. A swoją drogą to chyba pierwszy raz widzę fotę żołnierzy w lnianych mundurach letnich wz. 35 i owijaczach stosowanych do mundurów sukiennych wz. 19.

• 0
A co do 78 Pułku Piechoty to tak niejako na marginesie tegoż tematu ale pamiętam wspominki mojego ś.p. Dziadka (1914-2008) który to służbę czynną odbył w 79 Pułku Piechoty Strzelców Słonimskich im. Hetmana Lwa Sapiehy (lata 1935-1936) a który to był w Baranowiczach na (z tego co pamiętam) kursie związanym z obsługą ckm. Niestety dziadek nie był zbyt wylewny w swych wspomnieniach a jedyną moją pamiątką związaną z jego służbą wojskową i udziałem w kampanii 1939 r." jest jedna fotografia (było ich więcej z tego co najmniej jedna mi znana) oraz medal a udział w Wojnie Obronnej 1939 r.". Niestety nie zachowało się świadectwo ukończenia szkoły podoficerskiej 79 pp (pamiętam ten bardzo szczególny papier" a często oglądałem tenże dokument na początku lat osiemdziesiątych). To tyle.