Jump to content
 • 0
Sign in to follow this  
lotnik92

Zdjęcie Baranowicze 78 Pułk Piechoty

Question

 • 0
Witam zamieszczam zdjęcie na którym jest mój dziadek, czy ktoś rozpoznaję zdjęcie, kogoś ojciec, dziadek, pradziadek służył tam? Co działo się z Pułkiem podczas wojny?? Może ktoś ma jakieś ciekawe historie. Ostatnio znalazłem zeszyt w którym opisane były pierwsze dni po zaciągnięciu się do tz. Armii Zielonej" i powodzi rok 1936-7. Z ustnych opowieści pamiętam o powrocie na koniu z rannym kolegą.

Share this post


Link to post
Share on other sites

25 answers to this question

Recommended Posts

 • 0
Do 1939r.stacjonował w Baranowiczach .Pułk w składzie swojej dywizji miał przydział mobilizacyjny do armii ,,Modlin''.W dniach 22-23 nastąpiła mobilizacja alarmowa i od 25 marca przerzucenie transportami kolejowymi w okolice Płońska i Nasielska ,zaś na początku lipca w rej.Mławy i Rzęgnowa , gdzie wykonywał fortyfikacje i umocnienia polowe .Pułk 1 września rozpoczął zacięte walki obronne pod Mławą na odcinku Uniszki Zawadzkie -Lewiczyn nad rz.Mławką .Pozdro...

Share this post


Link to post
Share on other sites
 • 0
ja chyba rozpoznaję swojego dziadka, ale potrzebuję zdjęcie w lepszej rozdzielczości. Czy mógłbyś mi je dosłać?

Share this post


Link to post
Share on other sites
 • 0
Witam moj dziadek słuzył w 39 roku w 78 pułku piechoty z Baranowicz. Byc moze jest na zdjeciu czy mozesz mi wyslac wiecej informacji i zdjec na rlegun@onet.eu

Share this post


Link to post
Share on other sites
 • 0
Witam!!! Bardzo proszę o pomoc: w 78 p p w Baranowiczach służył kuzyn mojej Prababci - Józef Łosowski, rozstrzelany w 1942 roku. Czy wie ktoś z Państwa może, czy znajduje się On na którymś ze zdjęć???
Serdecznie pozdrawiam i proszę o pomoc.

Z uszanowaniem

Grzegorz Szymajda

Share this post


Link to post
Share on other sites
 • 0
moj pradziadek nalezal do 78 pulku piechoty w Baranowiczach od 13 lipca 1939...ich grupa zostala wyslana pod Mlawe, w okolice wsi Unieczki Cegielnia by bronic granic w kampanii wrzesniowej. On niestety nie przezyl, zginal majac 32 lat. Nie mam zadnego zdjecia niestety...gdzie sie takie skarby znajduje?

Share this post


Link to post
Share on other sites
 • 0
Witam. Dzisiaj właśnie odnalazłem to zdjęcie w internecie i okazało się, że takie same zdjęcie znalazłem w domu babci. Bardzo chciałbym się dowiedzieć czegoś więcej na temat tego zdjęcia, okoliczności w jakich go wykonano oraz miejsca i daty. To być może pozwoli mi ustalić kto z rodziny jest na tym zdjęciu. Pozdrawiam - Jan.

Share this post


Link to post
Share on other sites
 • 0
I kolejna bardzo ciekawa fotografia z 2017-11-08 20:05:13 dla wszystkich interesujących się iuansami" mundurowymi WP, mianowicie widać na niej żołnierzy w lnianych mundurach letnich wz. 36 z owijaczami na nogach które to zasadniczo nie powinny być stosowane do tychże mundurów gdzie regulaminowo przewidziano dwu guzikowe spinacze wykonane z takiego samego materiału jak mundur. Ale ta fotografia została wykonana zapewne w okresie przejściowym" na co wskazują rogatywki starego i nowego (wz. 35) wzoru. A swoją drogą to chyba pierwszy raz widzę fotę żołnierzy w lnianych mundurach letnich wz. 35 i owijaczach stosowanych do mundurów sukiennych wz. 19.

Share this post


Link to post
Share on other sites
 • 0
A co do 78 Pułku Piechoty to tak niejako na marginesie tegoż tematu ale pamiętam wspominki mojego ś.p. Dziadka (1914-2008) który to służbę czynną odbył w 79 Pułku Piechoty Strzelców Słonimskich im. Hetmana Lwa Sapiehy (lata 1935-1936) a który to był w Baranowiczach na (z tego co pamiętam) kursie związanym z obsługą ckm. Niestety dziadek nie był zbyt wylewny w swych wspomnieniach a jedyną moją pamiątką związaną z jego służbą wojskową i udziałem w kampanii 1939 r." jest jedna fotografia (było ich więcej z tego co najmniej jedna mi znana) oraz medal a udział w Wojnie Obronnej 1939 r.". Niestety nie zachowało się świadectwo ukończenia szkoły podoficerskiej 79 pp (pamiętam ten bardzo szczególny papier" a często oglądałem tenże dokument na początku lat osiemdziesiątych). To tyle.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Answer this question...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  ×
×
 • Create New...

Important Information