Skocz do zawartości

Cenne znaleziska archeologiczne pod Kaliszem oraz Życzenia od moderatora


pomsee

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano
Relikty osadnictwa z okresu lateńskiego, związanego z obecnością celtyckiego plemienia Bojów oraz z okresu rzymskiego i wczesnego średniowiecza, odkryto w tym roku podczas badań w dolinie Prosny w Jastrzębnikach pod Kaliszem.
Prace archeologiczne prowadzono w ramach grantu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

O śladach pobytu w tym rejonie Galów świadczą znaleziska monet, ozdób i elementów stroju oraz obiekty archeologiczne, w których znaleziono ułamki naczyń kultury lateńskiej pochodzących z przełomu er - poinformowali Sławomir Miłek i Leszek Ziąbka z kaliskiego Muzeum Okręgowego oraz Adam Kędzierski z miejscowej stacji Instytutu Archeologii i Etnologii PAN.

Według nich, spośród znalezionych monet, trzy można łączyć z mennictwem celtyckich Bojów. Część z nich prawdopodobnie została wybita w pobliskim Jankowie, gdzie - według najnowszych badań - istniała pod koniec I wieku p.n.e. mennica, wybijająca monety o wartości 1/3 statera. - Dwie z monet nawiązują wagą i sposobem wykonania, materiałem i stylistyką do numizmatów z Jankowa - mówi Ziąbka.

Według niego, trzecia z monet też odpowiada wagowo wartości 1/3 statera, ale została wykonana z brązu, a jej stylistyka nawiązuje do złotych monet bitych przez Bojów na terenach położonych na południe od dzisiejszej Polski. - Możliwe, że moneta była wcześniej pokryta cienką warstewką złota, czyli mogła być falsyfikatem z epoki - nie wyklucza Ziąbka.

Według kaliskich archeologów, znaleziska z okresu lateńskiego i rzymskiego w dolinie Prosny potwierdzają starożytną metrykę Kalisza - skupiska kilkunastu osad, które już na przełomie er stanowiły bardzo ważny ośrodek dalekosiężnego handlu związanego ze szlakiem bursztynowym.

Na terenie prowadzonych prac znaleziono także kilka monet rzymskich, w tym rzadko odkrywany na ziemiach polskich denar Republiki Rzymskiej z 83/84 roku przed Chrystusem.

Na monecie widać kontrmarki w kształcie greckich liter. Potwierdza to, że zabytek dotarł do Wielkopolski z któregoś z państw hellenistycznych, gdzie Celtowie służyli jako żołnierze najemni - mówią archeolodzy.

http://wiadomosci.onet.pl/1889135,16,item.html
Napisano
To już mój ostatni post z ewsem" w tym roku.

Wszystkim użytkownikom, sympatykom, przyjaciołom a także i wrogom" ;) z forum Odkrywcy życzę wszelkiego powodzenia, super fantów w nadchodzącym roku, zdrowia i mocnych nerwów - to ostatnie w związku z gorącymi tematami jakie czasem pojawiają się w Aktualnościach, newsach, wydarzeniach"

Wasz pełen wad ale i czasem skruchy ;)
pomsee


Post został zmieniony ostatnio przez moderatora pomsee 19:46 31-12-2008
Napisano
Jak oni to i ja...


Dużo lepszego niż tego roku, wszystkim życzę, sukcesów w życiu prywatnym, w naszym hobby (i w innych też), i pełnego zrozumienia innych użytkowników forum. :D



Dobrego Hitboy64
Napisano
Troszkę pomieszali w tym artykule bo określenie Galowie" jest raczej zarezerwowane dla plemion celtyckich zamieszkujących w przeszłości tereny obecnej Francji..

Wszystkiego Skarbowego w 2009:)!

Pozdrawiam

VW

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie