Skocz do zawartości

Fotki z Poznania - 1939-45.


YARD

Rekomendowane odpowiedzi

Że nikt jeszcze o tym nie wspomniał, a może wspomniał a ja nie zauważyłem.

Ukazał się niedawno monumentalna publikacja z serii Festung Posen autorstwa M. Karalusa i M. Krzyżaniaka. Poznań 1945, Bitwa o miasto w fotografii i dokumentach, Poznań 2010.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 339
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

no i okładka oczywiście.

Jestem po lekturze tej książki/albumu i muszę wam powiedzieć, że autorzy odwalili kawał dobrej roboty.
Pewnie się znajdą malkontenci, że nie ma wszystkich znanych zdjęć lub coś takiego ale ilość do tej pory nie publikowanych zdjęć oraz rzeczowy komentarz sprawiają, że takiej publikacji o Festung Posen i w ogóle walkach o 1945 na terenie ziem polskich jeszcze nie było.

Schrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...
Poznań 1945 bardzo słaba pozycja. Fotki znane a po za tym zdjęć samego miasta jak na lekarstwo z całysz szacunkiem a prawie 100 za te pozycje to zdecydowanie dużo. Grafiki i rysunki bardzo kiepskie . Duża ilośc zdjęć powiekszona i jakość słaba. Jestem naprawde zawiedziony. Jak ktoś ma pozycje z seri Festung Posen to zauważy że niektóre fotki są z tych pozycji. Szczerze nie polecam . Lepsze fotki chyba są na forum.:-(
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tośmy chyba kolego bor35 dwie różne książki czytali ...

Kilka setek świetnych zdjęć, trochę starych ( czyli te publikowane już przez wydawnictwo pomost ) a większość nieznanych lub wcześniej niepublikowanych - wszystkie w najlepszej z możliwych jakości.
Album zawiera takie perły" jak Panther'a #503 z kompanii Sotnikowa na ulicy Poznania, czy rozbity T-34/85 w okolicach Krzesin ( prawdopodobnie ten, który jest w zbiorach MBP i służył filmowcom z serialu o RUDYM 102 :) ) i wiele, wiele więcej.
Wg. mnie pozycja warta swojej ceny i naprawdę polecam !
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z całym szacunkiem ale pozycja ta powinna mieć inny tytuł może czołgi w Poznaniu w 1945 !!!!!!!!!!! panie sil3nt. Jeśli posiada pan wszystkie pozostałe pozycje wydane przez Pomost to proszę policzyć ile zdjęć się powtarza w albumie.
Najbardziej żałosne są te obrazki chyba ktoś mało się do nich przyłożył. Dużą część tych zdjęć można było na Niemieckich stronach jak się dobrze poszuka. Jak dla mnie w skali od 1 do 5 było by 3 kolejowe.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Chyba kolego oczekiwałeś, że jakieś archiwum nagle pękło i wysypało się z niego parę setek zdjęć z Poznania 1945? Niestety takie cuda zdarzają się nieczęsto. W albumie zebrano wiele ciekawych fotek, które w ostatnich latach wpadły w ręce ludzi z Pomostu i są bardzo cenne choćby dlatego, że jest ich bardzo mało. To dotyczy np. zdjęć milicjantów z PCK. Poza tym jest kilka nowych zdjęć.

Dla ludzi interesujących się historią tego miasta ważne jest, że wszystkie zdjęcia zostały zebrane w jedną całość, w jednym albumie. Po to także są teksty po angielsku i niemiecku w tej książce, żeby była on np. prezentem dla interesujących się historią Poznania turystów zza granicy.

No a ta historia z radziecką Panterą w Poznaniu? Skąd się wzięła? Czy ktoś wie jakie były losy oddziału Sotnikowa po wrześniu 1944? Poprzednie zdjęcia Panter Sotnikowa są z Warszawy-Pragi z sierpnia. I od tego czasu nic. Nie ma także nic na ten temat w książeczce Pojazdy zdobyczne w Armii Czerwonej".
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Wygląda na to, że album Poznań 1945" został bardzo wysoko oceniony i zakwalifikował się do drugiego etapu plebiscytu Książka Historyczna Roku" 2010.

http://historia.org.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=1757:plebiscyt-qksika-historyczna-rokuq-2010-czas-na-gosowanie&catid=69:ksika-historyczna-roku&Itemid=453#comment-626

Czyli nie jest tak źle, jak to przedstawiał kol. bor35 :P

A żeby mnie Yard nie zbluzgał za spamowanie w wątku: Kraftfahrpark Posen :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 1 month later...
  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie