Skocz do zawartości

pas podoficerski


Horhe

Rekomendowane odpowiedzi

W nawiązaniu do podchorążego,pierwszego od prawej, na tym zdjęciu
http://www.odkrywca.pl/forum_pics/picsforum23/1_copy133.jpg
mam pytanie czy ma ktoś lepsze zdjęcia tego pasa podoficerskiego? To chyba wz.35? Zdjęcie oryginału, to byłaby bajka :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A w jaki sposób na tym zdjęciu zobaczyłeś że to akurat pas wz.35 ? Ja o takim wzorze serialnie pierwszy raz słyszę, to raz, a dwa ... to że dosłownie nic nie widać na tej focie. Identyfikacja pasa jest nierealna. Przy tak małej ilości szczegółów to może być każdy wzór pasa - wz.24 obu odmian, wz.31 czy wz.36 ...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Horhe, czy to nie jest przypadkiem pas oficerski? Ten który opisujesz?
A ja mam taki pas. Bez żadnych sygnatur, bez pierścieni po bokach. Znajomy powiedział że jest to pas oficerski ale trochę przerobiony.
Jakie jest wasze zdanie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Piękna fotka (była kiedyś na aukcji) na dobrze widać pas szeregowego z koluszkami do szabli, Jak widać nie tylko podchorążowie...

Od siebie mogę też dodać, że przerobiłem pas szeregowego doszywając koluszka i sprawdza się b dobrze, fason jest ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam wrażenie, że tak jak w LWP pas szeregowca zapinany był na jedną dziurkę pasy oficerski na dwie. Ta główna zasada była bardzo przestrzegana (przynajmniej w latach 80 XX wieku, jak ja byłem w armii). Myślę, że przed wojną też tak było. Natomiast w LWP zasady co do podoficerów były już bardziej rozluźnione, mój dowódca drużyny (sierżant) używał pasa na jedną dziurkę i bardzo się ucieszył kiedy zaproponowałem mu zamianę na oficerski, gdyż taki miałem w domu a mój szeregowca amba" wcięła. Pasa na dwie dziurki na moim mundurze to nie tylko kadra by nie zdzierżyła, ale dziadki by mnie na szmacie zajeździły.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sytuację z takimi pasami ( i nie tylko) ładnie opisał we wspomnieniach Sławomir Lindner w Ale serce boli" choć akurat ten fragment dotyczy Korpusu Kadetów, a nie szeregowych służby zasadniczej, ale na zasadzie ciekawostki i analogii... Strona 82.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
Ktos napuisal maila do mnie proszac o rozkaz wprowadzajacy i rysunki pasow z deziennika Rozkazow. Niestety bez adresu :(. Prosze przeslac mi maila na chris.gebhardt@stgeorges.nhs.uk to powrotnym podesle skany.
K
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 months later...

Prostując sprawę, pas jest wz.36, przynajmniej w wersji dla lotnictwa. Dokładnie wprowadzono go 30 maja 1936 roku w Warszawie w Dzienniku Rozkazów, poz.98 Nowe przepisy ubiorcze dla żołnierzy lotnictwa - wprowadzenie. Te akurat były robione z czarnej skóry blankowej, ale jak pokazują zdjęcia, ten sam typ był używany w piechocie i kawalerii. I tu mam podejrzenie, że podobne rysunki znalazły się też w Dziennikach Rozkazów dla piechoty, kawalerii i artylerii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie