Skocz do zawartości

strona wladyslawa raginisa i bitwy nad wizną


adek_

Rekomendowane odpowiedzi

moj wiek niema nic do zeczy to co sie stalo to sie nieodstanie.... jest teraz tylko rozny punkt widzenia na bochaterstwo.jezeli ma to wzbudzac agresje na necie to co pisze niebedze sie wypowial bo niektorym potrzeba jest autorytetu wiec niebede go odbieral.zycze milej zabawy w rozgryzaniu prawdy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 75
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
chialbym zaznaczyc ze niemcow niebylo w czasie ataku 42000. bo niby gdzie one mialy stac .a polacy i BOCHATETEROWIE to tylu ich bylo co zgineli w bunkrze.paru poleglo a wiekszosc dala noge.poprostu czy sie to komus podoba czy nie.wieksze zaslugi w mordowaniu miala okoliczna ludnosc ale zydow.tam pokazywali swe bochaterstwo.mysle ze obok twozacego sie muzeum w wiznie powinno byc muzeum poswiecone zydom co stanowili 80 procent mieszkancow okolicznych wsi i gmin.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam kol.bossmann1 ale jak dla mnie zanim zaczniesz dociekac niektorych faktow powinienes troszke zajac sie pisownia bo ciezko jest niektore rzeczy zrozumiec . Bez urazy.

Moze popropstu naucz sie kol.bossmann1 ze nie porusza sie niektorych tematow na podstawie wlasnych domyslow. Nie mam zamiaru bronic tutaj polakow za cos czego nie zrobili ale w zyciu staram sie raczej ufac opinii ludzi ktorzy maja do czynienia z tematem zawodowo ze nie wspomne o dostepach do zrodel. Jakkolwiek ktos chcialby nazwac ta bitwe ja i tak uznam ja za bohaterstwo nawet gdyby dysproporcja sil byla zawyzona. Czyn godny bohatera a jesli miejsce wazne strategicznie na tyle by poswiecic zycie tylu wojakow to ja jestem pelen podziwu.

Odpowiem tutaj publicznie chyba sam sobie na to co napisales cyt...iektorym potrzeba jest autorytetu wiec niebede go odbieral.."

Gdyby kazdy mial wierzyc kazdemu szaremu czlowiekowi to przypuszczam ze do dzisiaj bysmy byli utwierdzeni ze kula ziemska jest plaska. Kolego ja sam dla siebie prosze o jakies fakty wiarygodne inne niz domysly bo to co narazie przedstawiles nie mowi nic co by potwierdzalo twoja opinie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bossmann1 rozwaliles mnie. Pytasz gdzie stalo tych 42000 Niemcow, a co to malo miejsca nad rzeka?
Po drugie nawet jesli bylo 42000 ludzi, nie znaczy to ze wszyscy na raz byli uzyci w boju.
Rozwalasz mnie, twierdzac ze Niemcow nie bylo 42000 (a ilu, masz jakies dowody?). Polakow bylo tylu co polegli w bunkrze ( tzn. ilu? 20? 50?), dalej piszesz ze paru poleglo ( ilu? 2, 3 , 9?) a wiekszosc dala noge (ucieklo okolo 600-700 osob?). Drogi bossmanni1 a gdzie oni by sie pomiescili uciekajac?
Dalej twierdzisz, ze wieksze zaslugi miala okoliczna ludnosc w mordowaniu Zydow. Skoro twierdzisz, ze 80% ludnosci stanowili Zydzi, to okoliczna ludnoscia tez byli Zydzi. Co zatem idzie Zydow mordowali Zydzi albo te 20% Polakow. Ale jesli twierdzisz ze 720 Polakow nie moglo stawiac oporu 42000 Niemcom bo wiekszosc uciekla, to pewnie bylo podobnie z Polakami i Zydami. Jak 20% Polakow zobaczylo 80% Zydow to tez wiekszosc pewnie uciekla i pewnie zostalo z 5% i pokonalo 80% Zydow.
No czyste jaja. bossmann1, sorry ale mam wrazenie ze jak juz skonczysz pisac swoje wywody na forum to idziesz na ulice pochodzic ze swoim kaczorkiem na kijku.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolego bossman jak juz kopiujesz czyjs wątek to nie wal ortografów (BOCHATETEROWIE) , nie wiem do której klasy chodzisz ale zamiast chodzic po polach sugeruje bardziej uwazac na lekcjach języka polskiego bo ortografy Twoje są porażające. Bez urazy, zdrów
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do info na stronie, to są info niestety z sieci, na chwile obecna mogłem zrobic tylko tyle. Kontaktowałem sie z urzedem gminy w wiznej, na ich stronie maja ciekawa zakładke o obronie wiznej, pisałem to autorki tego artykułu, niestety pozostawili to bez odpowiedzi. Kontaktowałem sie takze z http://www.wizna1939.eu/ czekam na odpowiedz. Chce miec jakis punkt zaczepienia, bo chce tak sie przejechac, odwiedzic muzeum, pogadac np z rodzina (jesli takowa jeszcze pozostała) , porobic fotki, i tym uaktualnic te strone. Ale tak jak napisałem, musze nawiazac jakikolwiek kontakt, zeby z wawy na darmo nie jechac, bo jak wiekszosc z nas na nadmiar czasu wolnego nie narzekam;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zacznij od przeglądania Tego forum - będzie szybciej...
np:
9.IX Gef.Gruppe Kleinheisterkamp:

Quiet night without special events.

14:00 Gruppe continues to advance to the woods south of Czerwin which were taken by Gruppe Steiner yesterday. 9./SS”D”, 1 Zg. 12./SS“D“ defend to the south.

22:30 Gruppe Kleinheisterkamp is ordered to cross the Bug at Brock where the bridge is ready now.(!!!!)



XXI.A.K.: failed to cross the Narew at Nowogrod west of Lomza and takes the Narew at Wisna east of Lomza.

21.Inf.Div.: For the attack across the Narew on this day 3 light and 2 heavy Artillerieabteilungen providde fire support while the infantry crosses the river. But the artillery fire has no effect on the fortified positions of the enemy and the german attack is rejected again. During the night 9./10. the artillery forces are reinforced by one s.Art.Abt., one Mörserbatterie and one 8,8cm battery. During the night the Flak and the light artillery is positioned along the river to attack the enemy positions with direct fire tomorrow.

XIX.A.K.(mot.): assembling in the area Lötzen – Johannisburg – Lyck.

The Korps can force the Narew at Wizna and encounters enemy fortifications east of swamp-area.

Korps Wodrig: established bridgehead near Brok.(Płatkownica)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niechce nikogo przekonywac do do moich tez,niechce wam odbierac autorytetow,prosze tylko o kulture dyskusii.moje zrodla informacji niesa brane z sieci.na ile moge sam na wlasna reke sie dowiaduje co i jak bylo.sa jeszcze zyjacy ludzie co pamietaja.zarowno polacy jak i niemcy.kolega ktorys obliczal w procentach ilu polakow ilu zydow.wiadomym jest ze np w obozach koncentracyjnych 5 ssmanow prowadzilo 500 wiezniow na smierc .a wiec stosunek liczb ten jest niema znaczenia wogule.niema co porownywac.....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nikt niema konretnych argometow w tej sprawie a gaaaaaaada!!!!!!!!!!!!!!!!!!!conajmiej tak jakby bral udzial w kampanii.przypomina mi to scene z samych swoich jak pawlak poszedl do miasteczka po lekaza do rodzacej zony a tam jakis zbuj z nienabitym karabinem chce odebrac mu konia.i tak samo tu na forum .zadnych konkretow tylko jak blad ortograficzny sie wkradnie to wszyscy UUUUUUUUUUUUUUUUUUU!!!!!!!!!!!!!. A TO NIETETY DROGA.skad wszyscy raptem wiedza i sa tak utwierdzeni w tym co mowia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...niechce wam odbierac autorytetow,prosze tylko o kulture dyskusii ..."

A czy wedłog Ciebie ta rozmowa jest pozbawiona jakiejkolwiek kultury ? Bo ja jeszcze nie zdarzylem tego zauwazyc. Przedstawiasz swoje fakty ktore dla wielu osob nie maja potwierdzenia. Powtorze jeszcze raz ze gdyby kazdy mial wierzyc ludzkim domyslom to glob do dzisiaj bylby plaski. Powstrzymaj troszke emocje czasami ugryz sie w jezyk bo historia niestety nie polega na domyslach i czesto jest tak zawila ze trzeba wielu lat zbierania informacji i grzebania w papierach" a to i tak nie zawsze daje efekty. Nie licz tez ze ktos bedzie bral na powaznie domysly pana X majacego lat X na podstawie jego spostrzezen trwajacych X.
Pomijam juz glupie spostrzezenia gdzie mialo by przebywac 42 000 wojska. Jasne dla mnie jesty ze 42 000 zolnierzy nie walczylo w jednym momencie przeciwko 720. Nie mialo by to zadnego sensu i przypuszczam ze zrobiloby tylko niepotrzebne zamieszanie. zapewne 42 000 to ilosc zolnierzy jakimi dysponowal XIX korpus panc Guderiana.

Kazda eza" wymaga jakiegos realnego potwierdzenia innego niz pan Henio ktoremu ktos cos powiedzial bo slyszal tak poczta pantoflowa.

Ciesze sie ze nie poruszyles tematu smierci czy tez dalszych losow hitlera bo przypuszczam ze uwiesilbys sie relacji za ktora tez nie jeden dalby sobie uciac glowe ze widzieli hitlera w dublinie i w londynie przebranego za kobiete.

Kol.bossmann1 nie chcesz uszczypliwych komentarzy to pisz fakty najlepiej z podaniem zrodel wiarygodnych. Jesli jest tam jakas parafia to pogadaj z ksiedzem kiedys czesto byly prowadzone ksiegi parafialne z waznymi wydarzeniami majacymi miejsce w danej parafi moze tam tkwi odpowiedz? Moze warto poczytac kilka/nascie ksiazek zwiazanych z kampania wrzesniowa bo moze tam tez natkniesz sie na fakty liczbowe i opis sytuacji? Podobno Guderian jakos skomentowal dzialania pod Wizna? Moze jest dostepny jego pamietnik" i moze jest tam poruszony szerzej temat Wizny?

Ja skoncze komentowac jak bedziesz pisal FAKTY

W TEMACIE TYM RZEM DO WSZYSTKICH:

Źrodlo: http://www.wizna1939.eu/bitwa.html cyt. ..opóźniła zatem marsz niemieckiego IX Korpusu Pancernego..."

Czy ja cos zle zrozumialem czy moze wdarla sie istotna pomylka ? Caly czas jestem utwierdzony ze korpus pancerny guderiana byl XIX a nie IX ..

Jesli ktos to zweyfikuje to przydaloby sie powiadomic autora strony o zaistnialej pomylce.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

molke.... ksiadz wiski prowadzil w latach 1939 1947 grupe ludzi zwana narodowka.miala byc to grupa patritow walczaca ze zdrajcami.jak ruski po wojnie brali sie za nich to ksiezulek wyjechal do warszawy i tam skonczyl na stryczku.pisze to w wielkim skrucie oczywiscie.wszyskie strony sa w powijakach i wszyskie sa sciagane z jednego zrudla.byc moze jednej strony internetowej(tworzonej przez ludzi ktorzy najprawdopodobiej niebyli w okolicy wizny)bo nawet nie z ksiazki. to ze sie niepodoba wam moja interpretacja nieznaczy ze klame.dlamie licza sie fakty.jestem bardziej praktykiem a nie teorytykiem jak wiekszosc z was.strony o raginisie i o bitwie nowotworzace sie niewnosza nic nowego.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jest mi bardzo przykro jak czytam wasze wypowiedzi , jestescie bardzo ale to bardzo ograniczeni w swym mysleniu ....najbardziej jednak w tym wszystkim załosne jest to ze opieracie swoje wypowiedzi tylko i wyłącznie na kilku podstawowych żródłach i niczego pozatym niechcecie słyszec...moge jedynie powiedziec ze niczego wiecej w ten sposób sie niedowiedzie bo macie ograniczony światopoglad chciałbym jeszcze nadmienic ze te wasze" stronki internetowe tak chetnie powielane przez ludzi waszego pokroju zatrzymały sie tylko na podstawowych informacjach napisanych przez osoby które nawet w reionie Wizny ( napisałem z wielkiej litery dla tych dla których ortografia ważniejsza jest na tym foróm bardziej niż fakkty przekazywane) nigdy niebyły i prawdopodobnie nigdy niebeda..moge jeszcze powiedziec ze mój wiek niema tu zadnego znaczenia bardziej niz wiek ważniejsze jest zaangazowanie w te sprawe a moge [poiwedziec z pełną swiadomoscia ze wiem o wiele wiecej na ten temat od was eoretyków" ale niebede was z waszego błednego myslenia wyprowadzac...załosne jednak jest to ze istnieja jescze tak ograniczeni ludzie jak wy...zapraszam w te okolice porozmawiajcie z okoliczna ludnoscia zwiedzcie te tereny moze to was do czegos przekona a nie tylko suche fakty....pozdrawiam...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ej no to jak rozmawiać z mieszkańcami tamtych terenów teraz, jeśli w 1939 roku mieszkało tam według twoich danych 80% Żydów i 20% Polaków? Jeśli w przewadze Żydzi byli świadkami tamtych wydarzeń, a bardzo niewielu ich przeżyło wojnę to kogo teraz o nią pytać? Bo nie rozumiem za bardzo... :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzisz Bjar tu mamy typowy przykład ozumowania"(tu bym chciał użyć innego słowa, ale niech zostanie) na zasadzie, jeśli powietrza nie widać to go nie ma. Tylko wstyd, że czytają to jeszcze inni.
bosman daj spokój i nie szargaj się w tematach których nie znasz i nie rozumiesz, ponieważ to forum jest ogólnie dostępne w necie i każdy może przeczytać twoje brednie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie