Skocz do zawartości
  • 0

Widelec i rękojeść ze srebra pomoc przy puncach!


Gniewkos

Pytanie

Witam!
Znalazłem w domu taki oto widelec oraz rękojeść prawdopodobnie od jakiegoś sztućca. Bbydwa elementy są srebrne.
1. Na widelcu bite są punce najpierw dwie kropki(proszę o rozszyfrowanie), następne część jakiegoś znaku i korona wyglądająca na pruską(do tych dwóch elementów mam podejrzenia ale czekam najpierw na opinię aby nie naprowadzać być może błędnie na skojarzenia), w następnej kolejności jest 800 czyli próba srebra i na końcu głowa kobiety, która jest wybita w celu oznaczenia z jakim mamy docznienia metalem.
Druga sprawa na uchwycie widelca wygrawerowane są litery AM.
Czy są to inicjały właściciela? Czy coś innego? Spotkał się ktoś z takimi inicjałami? (tymi konkretnymi tutaj)
2. Rękojeść wybita nazwa producenta tutaj wiem co i jak Plewkiewicz w Warszawie przełom XIX i początku XX w. posiadał własną fabrykę, później współpracował z wytwórnią produktów posrebrzanych WMF w Geislingen
Reszta bić jest dla mnie tajemnicą na dole rękojeści inicjały PM. Na górze wybite BM i nad nimi 0 i chyba jeszcze coś było przed zobaczcie zdjęcia.
Moje pytania co oznaczają te punce?? Spotkał się ktoś z takimi inicjałami?? (tymi konkretnymi tutaj)

Pozdrawiam i zapraszam do dyskusji!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

Tu się z tobą nie zgodzę po prawej jest głowa kobiety oznaczająca srebro... natomiast z tego co wyczytałem przed koroną jest (w tym przypadku prawdopodobnie nie dobity) półksiężyc całość półksiężyc i korona dają producenta.
Jakiego tego nie wiem w necie różne źródła podają różnych producentów.

A tutaj potwierdzenie oznaczenia głowy kobiet:
http://www.zloto.w.qo.pl/cechy.html

a coś na temat tych kropeczek?
pozdrawiam!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Półksiężyc zwrócony w prawo, korona, 800 i kielich to symbole niemieckich wyrobów ze srebra (jedynie liczba ulega zmianie, w razie potrzeby) występujące zwykle razem. Te dwie kropki mogą być znakiem rozpoznawczym producenta lub symbolem urzędu probierczego albo samego urzędnika, który badał i nadał próbę wyrobom.
C.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma co tutaj dyskutować. Widelczyk do ryb jest ze srebra i jest wykonany po 01.01.1888 (wtedy wprowadzono ten znak probierczy).
Polecam publikację M.Gradowskiego naki na srebrze" ,tam jest wszystko na ten temat.
Uchwyt od sztućca to nie jest srebro, prawdopodobnie stop miedzi z niklem.
Pazdrawlaju.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok potwierdzam korona od początku wyglądała na pruską i nie byłem pewny do końca pochodzenia tego widelca. Na jednej ze stron internetowych wyczytałem, że znakiem producenta był półksiężyc i korona, dlatego wychodziło mi, że widelec może być polski, a korona nie jest pruska tylko oznacza producenta.
Teraz pytanie jakie mi się nasuwa, to który z tych znaków jest znakiem producenta? Ponieważ chciałbym chociaż trochę wydatować ten widelec.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!
Znalazłem w domu taki oto widelec oraz rękojeść prawdopodobnie od jakiegoś sztućca. Bbydwa elementy są srebrne.
1. Na widelcu bite są punce najpierw dwie kropki(proszę o rozszyfrowanie), następne część jakiegoś znaku i korona wyglądająca na pruską(do tych dwóch elementów mam podejrzenia ale czekam najpierw na opinię aby nie naprowadzać być może błędnie na skojarzenia), w następnej kolejności jest 800 czyli próba srebra i na końcu głowa kobiety, która jest wybita w celu oznaczenia z jakim mamy docznienia metalem.
Druga sprawa na uchwycie widelca wygrawerowane są litery AM.
Czy są to inicjały właściciela? Czy coś innego? Spotkał się ktoś z takimi inicjałami? (tymi konkretnymi tutaj)
2. Rękojeść wybita nazwa producenta tutaj wiem co i jak Plewkiewicz w Warszawie przełom XIX i początku XX w. posiadał własną fabrykę, później współpracował z wytwórnią produktów posrebrzanych WMF w Geislingen
Reszta bić jest dla mnie tajemnicą na dole rękojeści inicjały PM. Na górze wybite BM i nad nimi 0 i chyba jeszcze coś było przed zobaczcie zdjęcia.
Moje pytania co oznaczają te punce?? Spotkał się ktoś z takimi inicjałami?? (tymi konkretnymi tutaj)

Pozdrawiam i zapraszam do dyskusji!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie