Skocz do zawartości

Sznur naramienny


Jaco71

Rekomendowane odpowiedzi

Sznur z dwoma chwastami, czyli sznur strzelca bardzo dobrego.

Dla kompletu:
Sznury te wprowadzono w 1926 r. Zgodnie z regulaminem miały być noszone chwastami przy guzikach, z reguły jednak noszono je odwrotnie z chwastami pod naramiennikiem.
jeden chwast = 1926-1931 sznur strzelca celnego, po 1931 sznur strzelca dobrego,
dwa chwasty = 1926-1931 sznur strzelca wyborowego, po 1931 strzelca bardzo dobrego,
trzy chwasty = wprowadzone dopiero w 1931 sznur strzelca wyborowego.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie służył wcześniej w innych jednostkach. Intrygują mnie odznaki na patkach kołnierzowych, które nie przypominają odznak szkół podooficerskich, ale mogą to być np pałki- bazie" któregoś z poleskich pułków piechoty.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

już znalazłem
Na kołnierzu patki strzelców podchalańskich,
http://pl.wikipedia.org/wiki/Grafika:KorpusowkaPodhalanczykow.png
Na otoku czapki tulejka na pióro?, czy plama na zdjęciu?
Ale odznaka pułkowa nnie przypomina odznak 21pal, ani innych pułków strzelców podchalańskich z 21DG.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za informacje panowie. Dziadek na 100% służył 21 PAL-u, przeszedł z nim szlak bojowy w 1939, trafił do niewoli, zwiał i pare miesięcy później trafił z rodziną na roboty do niemiec , ale to już inna historia. O 39'tym pamiętam z jego opowieści i jak wspomniałem mam jego książeczkę gdzie jest to odnotowane. Co do elementów podhalańskich to przecież 21 PAL walczył w ramach 21 Dywizji Piechoty Górskiej czyż nie? Jeśli się mylę to mnie poprawcie. Pozdro.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie o tym piszemy. 21pal był w składzie 21DG.
Jednak odznaka pułkowa na piersi Twego dziadka nie jest odznaką 21pal. Być może we wrześniu 1939 po mobilizacji został przydzielony do 21pal, ale wcześniej mógł służyć w innej jednostce. Pytanie w jakiej? Odpowiedź może dać identyfikacja odznaki.
A z książeczkami wojskowymi wyrabianymi po wojnie może być tak jak z ksiązeczką mojego dziadka. Przedwojenna książeczka została zniszczona, a w nowej z 1945 dziadek był tylko strzelcem do obsługi warsztatów, ani słowa o słuzbie nadterminowej, szkole podoficerskiej itd. Lepiej się było nie ujawniać.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...
Dalej nie mogę zidentyfikować tej odznaki. Atyl dziadek jako prosty żołnierz nie miał co ukrywać, a to garść danych z jego książeczki: Pobór RKU Żywiec 1937. 16.3.38. wcielony do 3 p.s.p. Bielsko przydz. do pułku art. lekkiej kanonier 1.9.39 brał udział w walce z niemcami na odc. Bielsko-Tarnobrzeg, kanonier-zamkowy, 20.9.39 zabrany do niewoli zbiegł" Dosłowny cytat, może coś pomoże.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...16.3.38. wcielony do 3 p.s.p..."
A widzisz, i tu trzeba znaleźć odznakę 3psp. Gdzieś mam książkę z odznakami, jak nie zapomnę to sprawdzę.
Chodzi o to, że został powołany do piechoty (górskiej) i zapewne tam odsłużył 2 lata, po czym nabrał praw do odznaki 3psp i miał możność wybrania się do fotografa i zrobienia tego zdjęcia. W 1939 w czasie mobilizacji ( choć raczej wcześniej), gdy zwiększano etaty pułków do wojennych został zapewne przeniesiony ( a może na własną prośbę się przeniósł) do 21pal i z nim poszedł na wojnę, ale wtedy raczej nie miał czasu na robienie zdjęć, a tym bardziej na obstalowanie nowej odznaki 21pal. Tym bardziej, że prawa do noszenia odznaki 21pal teoretycznie nabył po kampanii wojennej w szeregach pułku, czyli mógł ją nosić dopiero po ucieczce z niewoli. Tyle teoria, jak było naprawdę chyba się już nie dowiesz.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

..zapewne tam odsłużył 2 lata..."
pomyłka, w przypadku szeregowych odznaki przyznawano wcześniej zależnie od statutu odznaki-za nienagannę służbę.
Może w CAW zachowały się dzienniki rozkazów z 3psp, to możnaby znaleźć inne ciekawe dane np z datami przeniesienia, awansami, karami, i oczywiście datami przyznania odznaki pamiątkowej i strzeleckiej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki atyl za odpowiedź, watpliwość moją budzi Twoje stwierdzenie że został przeniesiony w czasie mobilizacji, czy w takim wypadku zdążono by go przeszkolić do obsługi działa ? A w papierach stoi rodzaj broni altyleria, nr specjalności wojskowej 9, nazwa spec. woj. obsługa dział altylerii lekkiej i ciężkiej, funkcja zamkowy, stopień kanonier ? W 1937 stawał do poboru a rozpoczęcie służby to 16.3.38 czyli we wrześniu miał za sobą półtorej roku wojska. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W załączeniu odznaka 3psp, zdjęcie Twojego nie pozwala na jednoznaczne potwierdzenie, ale to może być to.
Gebhardt- to nie jest sznur od gwizdka, to sznur strzelecki z dwoma chwastami-bardzo dobrego strzelca, wydaje się ,że z kb, bo chwasty są w tym samym (wiśniowym?) kolorze, w przypadku rkm powinny być chyba granatowe.
Odnośnie służby i przenosin, to żołnierzy po przeszkoleniu rekruckim (kilka miesięcy)dzielono w zależności od predyspozycji na specjalności,np zwykły piechur, obsługa rkm , ckm, działonowych dział piechoty, łączności, szkoły podoficerskie itd. Być może twojego dziadka przydzielono najpierw do dział piechoty i został zamkowym, a potem do pal.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przewidywałbym następującą kolejność
pobór do 3psp- marzec 1938
okres rekrucki, poligon- sierpień 1938
szkolenie specjalistyczne- w tym przypadku działa piechoty- jesień zima 1938/39
służba starszego rocznika- do sierpnia 1939
mobilizacja- plutony dział piechoty w 3 psp wchłaniają rezerwistów i działony się klonują, pułk artylerii stacjonujący w tym samym mieście - Bielsku (może nawet w tych samych koszarach?) również wchłania rezerwistów, ale potrzebuje więcej służby czynnej, bo się bardziej rozbudowuje (tworzy nowe baterie, osrodki zapasowe). Do tego potrzeba dużo kadry i żołnierzy słuzby czynnej. Nie można dopuścić, aby jednostki składały się tylko z rezerwistów. Stare wojsko trzeba wymieszać z rezerwą. i tak Twój dziadek mógł trafić na wojnę do 21pal.tak jak mój trafił do 29pal, choć wcześniej był szwoleżerem i pancerniakiem- ale przede wszystkim był celowniczym ckm (w każdej baterii były 2 ckm lub lkm do ochrony własnej i plot).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...
chciałbym odświeżyć temat. HJakie dokładnie kolory miały sznury strzeleckie - w literaturze najczęściej pojawia się czerwony" lub karmazynowy" oraz granatowy" i żółty" - wiem, ze wygląd sznura (np ilośc chwastów" zmieniała się w czasie zaleznie od instrukcji oraz tego czy byl to sznur strzelca Kb czy rkm) - czy ktoś dysponuje bardziej szczegółowymi informacjami? (np zdjęciami oryginałów - lub w inny sposób mógłby sprecyzować kolory i ich odcienie)?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...
  • 5 years later...

Witam. Chciałbym się upewnić, że dobrze zidentyfikowałem elementy umundurowania na zdjęciu (mój stryjek - służba wojskowa prawdopodobnie ok. 1930-32 r). Wiem, że sznur naramienny nadawano za osiągnięcia strzeleckie - czy ktoś wie jakie ? Czy był jakiś związek między tym sznurem a Odznaką Strzelecką ? Mój ojciec służył w 1939 i miał brązową OS ale sznura nie miał, natomiast stryjek miał sznur ale nie widać OS. Na lewym ramieniu to chyba odznaka dobrego celowniczego ckm ? Naszywki na kołnierzu są czarne z żółtymi wypustkami. Sprawdziłem, że oznaczają pojazdy pancerne", ale jaka to mogła być jednostka w pułku piechoty, w którym służył (we Włodzimierzu Wołyńskim) ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolor patek na kołnierzu jest zapewne przekłamany, na 99,9% patki były granatowe z żółtymi wypustkami tak jak granatowy otok na rogatywce a takie barwy przynależne były piechocie. We Włodzimierzu Wołyńskim w okresie międzywojennym nie stacjonowały na stałe żadne pododdziały broni pancernej czy też wojsk samochodowych a także żadne pododdziały wykorzystujące jakiekolwiek pojazdy pancerne.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie