Skocz do zawartości

Mundur lniany wz 36 - replika


Rekomendowane odpowiedzi

Racja to są spinacze, drobna pomyłka dzięki za poprawke.
Jazłowiak te na twoim zdjęciu to jedna z trzech wersji spinaczy ja mam dwie oryginalne, te na 3 guziki i te które są na twoim zdjęciu, obje wersje mam lniane. i obje wersje sa robione z jednej warstwy materiału.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 52
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Witam
Rysunki i opis detali spodni lnianych jak i elementów kroju z podanymi wymiarami mam już wykonane już nie długo tu wrzucę na forum. Niestety bedzie to nie za dobrej jakości ze względu na ograniczenia w wielkości zdjęć które tu można wystawić na forum Odkrywcy".
Jak ktoś chce w lepszej rozdzielczości dokumentacje spodni lnianych mogę wysłać dla chętnych. Meil do mnie 40ppdl@wp.pl w tytule proszę podać - Spodnie lniane dokumentacja.
Krój spodni i dokumentacja z wykrojem są na osobę wzrostu 180 - 185, pas 86 - 90. Na podstawie tych danych można zrobić większe w pasie jak i mniejsze i na niższą osobę. Wystarczy dać je krawcowi on po zdjęciu wymiarów, dopasuje je do z dokumentacją i uszyje spodnie na wymiar każdej osoby.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy spinacze były łukowato wygięte tak jak na zdjęciu Pawelca, czy może miały kształt po prostu prostokąta (tak jak na rysunku Jazłowiaka)?
Czy ktoś zna może ich długość?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Zdjecie mogło byc wykonane w 1-ej polowie lat 30.
Wskazuja na to miekkie rogatywki uzytkowane powszechnie w tym okresie. Widoczne kurtki sa jak najbardziej regulaminowe,typowe i bardzo powszechnie spotykamy je na zdjaciach z epoki. Kurtka zapinana na 6 guzikow, o mankietach nierozpiananych wykonana z lnu to poprzedniczka kutki wz 36.
Pewne niejasnosci budzi jej oznacznei wzoru - spotkałem sie z okresleniem jako wz 31 oraz wz 33, faktem jest ze widac je w uzytkownaiu wojska na fotografiach datowanych 1933, 1934, 1935 ( cala masa) i pozniejszych az do 1939.

pozdrawiam,
Artur
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można pokusić się, że to artylerzyści, być może z artylerii polowej (lekkiej) - spodnie sukienne i buty jezdnych. Artyleria najdłużej miała w broniach jezdnych francuskie karabinki. PAL przezbrojono dopiero w 1936 roku. Warto dodać, że artyleria o ciągu konnym nosiła zawsze buty broni jezdnych a nie nosiła saperek, jak to ostatnio zaprezentowała na Nocy Muzeów Cytadela. Dlaczego nie wiem, jest wiele grup w Polsce, prawidłowo umundurowanych i mogących odtwarzać artylerzystów. Niezbadane są meandry decyzji Pana Ciska:-) Koniec offtopicu:-)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
  • 1 month later...
Ciekawostka, bardzo fajny temat - dzięki. Przyznam ze jestem zaskoczony dwoma rzeczami: po pierwsze rysunkiem i długością tych spinaczy, a po drugie, że w grudniu 1938 wprowadzono WT opinaczy dwuguzikowych. Ciekawe kiedy więc wprowadzono te trzyguzikowe ...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie