Skocz do zawartości
  • 0

id hełmu


tiger22

Pytanie

24 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano
A na których nitach trzyma się fasunek? Wydaje mi się, że ten hełm pochodzi z zapasów wojennych i w latach 60/70 został zrewitalizowany do ponownej służby.
Jedna para nitów wydaje mi się, że pochodzi od starego wyposażenia wewnętrznego tego hełmu, a druga od nowej. Na pewno nie jest to hełm sześcionitowy, (chociaż ma tyle właśnie nitów), ponieważ te wersje miały nity na jednym poziomie, bliżej ronda. Czy dobrze myślę?
Napisano
bardzo dobrze myślisz hełm wz.60 czyli wykorzystanie zapasów starych czerepów z nowym wyposażeniem wewnętrznym
http://www.cascoscoleccion.com/rusia/rus4060.htm
http://www.helmy.w8w.pl/radziecki%20wz.60.htm
Napisano
Kol. mowglyn - miło poznać kogoś, kto ma podobne problemy :) Zresztą, hełmy to jeszcze betka. Jak trzeba np. opisać munsztuk albo podobne to dopiero się zabawa rozkręca...

Mógłby Kolega zaprezentować to zdjęcie? Sam jestem ciekaw :)

Co do fotek z września, to w zasadzie z tych, które jestem sobie w stanie przypomnieć, były:

SSz-36;
Pilotka obr.35g.
Furażka - obr.35g. albo obr.29g. na scenach z filmu dok. pokazymujących kawalerzystów;

Inne źródła wskazują, że mogły się zdarzać też adriany z gwiazdą - jest taka rosyjska strona (może ktoś skojarzy która, jeśli powiem, że jest tam wątek o wspólnych cechach polskiego hełmu wz.31 i radzieckiego eksperymentalnego Ssz29), gdzie podają datę wycofania jako 1939, więc teoretycznie też mogłyby się znaleźć podczas agresji 17 września...

Ale, nie zaśmiecajmy wątku :)
Napisano
Towarzyszu Iwan!
Przeżywam te same problemy i rozterki... .
Wracając do hełmów. Tak więc trzeba chyba używać RÓWNOLEGLE dwóch systemów oznaczeń: indeksowego (wz. 39, wz. 40; inna sprawa, czy prawidłowego) oraz opisowego ( rzynitowy", sześcionitowy").
Pozdro!
PS.
1) Już p. J. Kijak zauważył, że na niektórych hełmach określanych jako wz. 40 spotyka się stemple z datą 1939...,
2) Dużo wyjaśniłyby zdjęcia. Nie znam PEWNYCH fotek z września 1939 r. pokazujących czerwonoarmistów w hełmach nowego typu (jak zwał, tak zwał...). Jest wprawdzie takie jedno zdjęcie pokazujące przygotowania kawalerzystów komkora Jeremienki do defilady w Białymstoku (jest hełm nowego typu!), ale według jednych to wrzesień 1939 r., natomiast według innych to 1940 r. (ponoć defilada ocznicowa").
Napisano
Towarzyszu Iwan!
Sorry za zwłokę w odpowiedzi! Cieszę się, że znalazłem kogoś z podobnymi zainteresowaniami! Po kolei:
1) muńsztuk albo podobne" RKKA to dla mnie, jak na razie przynajmniej, wyższa szkoła jazdy"...,
2) Zdjęcie - brak skanera i aparatu, podaję za to namiar (www.ipn.gov.pl; na stronie głównej dział Kalendarium historyczne", galeria" pt. 17 września 1939 - agresja ZSRR na Polskę" (sorry za prymitywną formę namiaru!),
3) Z września 1939 r. na głowach sowietów widziałem TYLKO TO SAMO (największe wrażenie: kawaleria w hełmach wz. 36!).
Big pozdro!
PS. W celu iezaśmiecania wątku" proponuję przejść na priva, gg... . Co Wy Towarzyszu na to?
PS. 2) Odnoszę wrażenie, że uczestniczyliśmy w paru starciach" na Alledrogo... ;D
PS. 3) Szalito!!! Ile nerwów przysporzyły mi te dwie publikacje!!!
Napisano
Zdjęcia kawalerii w hełmach są i w Gazetach Wojennych. Tak naprawdę, sensowne posunięcie, po przydzwonienie łbem przy upadku, czy spotkanie z odłamkiem boli :)


Co do priwa - tow.iwan@gmail.com albo 2031028 gg :)

Starcia na allegro - a niewykluczone, ale nie pamiętam :)

Szalito - ja się kiedyś w tym zakochałem, ale dziś wróciłem do rkka.ru - jakoś niektóre mundury wydają mi się za współczesne (szczególnie płaszcze oficerskie)...

Pozdrawiam serdecznie :)
Napisano
Ale chyba nie było wzoru 39 w hełmach rosyjskich (radzieckich). W latach około wojennych były wprowadzone dwa wzory: 36 i 40. Ten drugi występował w dwóch różnych wersjach: z trzema i sześcioma nitami mocującymi wyposażenie wewnętrzne, które znowu mogło występować w trzech typach: 8 listkowej, 3 płatowej i czegoś w rodzaju worka związanego u góry.

Hełm Kolegi tiger22 to hełm produkowany po wojnie, na co wskazuje barwa i te pieczątki. Co prawda występowało dość duże zróżnicowanie odcieni, jednak naogół wydaje mi się, ze były nieco ciemniejsze. Poza tym z takim kolorem hełmu spotkałem się właśnie w powojennej produkcji. Istnieje też możliwość, że pochodzi on z sortów wojennych i przeszedł tylko regenerację na nową służbę powojenną.

Pozdrawiam
Aikikai
Napisano
Jak możesz, to zrób dokładne zdjęcie wkładu. A jak ma rozmieszczone te nity? czy 6 na jednym poziomie? czy trzy wyżej i trzy niżej? Czy liczysz też uszka od podpinki, które wydaje mi się, ze są mocowane osobnymi nitami.
Napisano
Aikikai, właśnie chyba hełmy z tym 8-listkowym fasunkiem na Zachodzie oznaczane są jako M 39, Rosjanie przyznają się tylko do jednego wzoru СШ-40, a oni widzą dwa.

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie