Skocz do zawartości

stalowe łuski Polskie do musera


Rekomendowane odpowiedzi

Napisano
moze lepiej zapytac ile tago znaleziono :)
z tego co ja wiem to kilka sztuk (3??? w jednym dolku chyba 15 lat temu na focie Bema)
widze ze masz jedna z tych 3 sztuk :)
znane sa jeszcze chyba 2 sztuki w USA, gratuluje stanu, moja jest bardziej tragiczna, ale.... ladniejszej raczej nie dorwe :)
jezeli to twoje to gratuluje, jezeli kolegi to ciekaw jestem czy to tej osoby co trzyma ja w sejfie i wyciaga ja na swiatlo dzienne tylko na wieksze swieta koscielne :)
Napisano
na bema wyszło około 30 sztuk i poszły do 2 osób, potem wyszło jakieś 100 rozsypujących się w rękach
kilka sztuk w innym miejscu warszawy oraz ponoć kilka (2-3 szt) na mazowszu, ale nie widzxiałem więc nie wiem,a te pięć w tym tygodniu to domyślam się gdzie wyszły ....


PATRON
Napisano
I na tych stalowych lakierowanych łuskach są widoczne polskie bicia?

Na jakiej podstawie stwierdzono, że to amunicja polska? Niemcy nałogowo stosowali naszą amunicję mosiężną w 1944 roku, mam nadzieję, że nie uważa się tych łusek za polskie tylko dlatego, ze leżały obok polskich?

Pozdrawiam
Krzysiek
Napisano
Czarek : pod Iłżą (Piotrowe Pole) znajduje się sporo niemieckiej amunicji 7,92 x 57 mauser w stalowych łuskach produkcji z 1943/44 r. pozostałej po działaniach przeciwpartyzanckich w tamtych rejonach. Skąd wiesz że były to akurat polaczki"?
Napisano
Piotrowe Pole już tak skopane że nie wybieram się tam nawet-lasy małomierzyckie rządzą-a skąd...a stąd że leżały luzem w dołku pod naszą konserwą od mauserka...ktoś pewnie wrzucił przy rozbrajaniu się...no chyba że ją Niemcy zakopali:)
  • 4 years later...
Napisano
Poszukuje informacji w temacie amunicji karabinowej produkowanej w okresie II RP z zastosowaniem materiałów zastępczych (łuski stalowe).

Interesują mnie jak zawsze materiały i informacje nie publikowane do tej pory w internecie jeśli ktoś takowe posiada. Przeglądając różnego rodzaju fora niestety nie znalazłem tego za wiele, tak więc w tym przypadku każda informacja będzie cenna.


Tak przy okazji próba odpowiedzi na pytanie: dlaczego na partii testowych łusek stalowych znakowanych
Fe | N | 38 | B
znajduje się sygnatura Fe" zamiast bardziej odpowiadające stali S"lub St" (nie mylić rozważań z późniejszymi niemieckimi oznaczeniami)???.

Otóż wydaje się że jest to jak najbardziej prawidłowe gdyż łuski te nie są de facto wykonane ze stali!!! tylko właśnie z żelaza, cała kwestia leży w ówczesnym nazewnictwie technicznym dotyczącym stopów metali. Prawdopodobnie było to żelazo z niska zawartością domieszek na całkowitym poziomie do 0,15% więc można mówić w tym wypadku o prawie czystym technicznie żelazie zamiast stali. (Rozwiać te wątpliwości mogłaby np. analiza chemiczna tych łusek pod kątem ich składu).

Pozdrawiam: Piotr J. Bochyński
  • 1 month later...
Napisano
W nawiązaniu do powyższego żeby nie zakładać osobnego wątku:

Czy ktoś spotkał łuski do amunicji sygnałowej w kalibrze 25mm lub 35mm stalowe/żelazne produkcji polskiej???

Mam tylko jeden ślad w tym temacie z roku 1937 cytując za autorem:
 innych łusek żelaznych wykonana jest łuska żelazna zastępcza do rakiet, całkowicie ciągniona z żelaza."

PJB

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie