Skocz do zawartości

Łoś wersji A"


Rekomendowane odpowiedzi

Napisano
Pytanie do znawców tematu bombowca PZL-37 Łoś"; czy jakiś egzemplarz wersji A brał udział w wojnie obronnej 1939 roku ? Czy samoloty tej wersji ewakuowano do Rumunii, i czy Rumuni wykonywali na nich loty bojowe nad ZSSR ? I jescze jedno pytanie - ktoś wie do kiedy najdłużej latał Łoś A" ?
Napisano
Dziekuję Widd39 za adres strony. Podana przez Ciebie wiedza o tym pięknym samolocie jest wprost porażająca; z 123 bombowców w linii, szkolnictwie, i dopiero montowanych płatowców użyto we wrześniu 1939 r. zaledwie 47 sztuk.(!!)
O losie 31 maszyn XX Dywizjonu Szkolnego, w tym 10 interesujących mnie Łosi A" nawet nie wspominam; piękny prezent dla Rumunii. Teraz rozumiem jeśli mówi się o zmarnowaniu funduszy w lotnictwie polskim i budowaniu kosztownego bombowca zamiast obrony myśliwskiej. Tylko zdanie to tłumaczę na swój sposób - wyprodukowano dużą ilość samolotów które zmarnowano ( jakie to uroczo polskie, te nasze własne bagienko...)- niedozbrojono, pozostawiono na lotniskach, ewakuowano do Rumunii itp. Jak jeszcze dodam że w siepniu 1939 szukano 100 samolotów w Anglii ( lekki bombowiec Fairey Battle ) to naprawdę zaczynam się zastanawiać czy nasi wodzowie z 1939 r. nie byli delikatnie mówiąc troszeczkę myślący inaczej. A wystarczyło przejrzeć własne podwórko...
Napisano
Wiesz, jednak nie chce rozpoczynac dyskusji na ten temat, ale uwazam, ze my Poalcy, czesto zbyt pochopnie oceniamy tzw. nasze bagienko. A gdyby to wojna zastala Niemcow w czasie wprowadzania He 111 do sluzby? Czy oni mieliby prawo ocenic, ze wynikalo to z nieudolnosci ich wladz? Osobiscie uwazam ze Blad Losi wynikal z dwoch powodow:
1) Zastania Losi na etapie wprowadzania,
2) Punkt pierwszy wywoluje w dowodztwie pewna dezorientacje jak Losie uzyc...
Napisano
Osobiscie prosze Cie, zebys pamietal, ze nie przegralismy dlatego, bo bylismy tak slabi i niezorganizowani, ale dlatego,ze Niemcy byli tak nowoczesci i dozbrojeni. To zupelnie dwie rozne rzeczy. W 1939 roku z Niemcami przegralaby Rosja, Polska, Francja, Wielka Brytania i USA. Zaprezentowali zupelnie innny styl wojny,ktorego nikt sie niespodziewal i nie mogl sie spodziewac moim zdaniem. Dlatego Losie okazaly sie zupelnie nieprzygotowane.
Napisano
O ile dobre pamiętam, to Niemcy nie zdołali użyć we wrześniu ani jednego z Ju 88. To jest normalna sytuacja, że nowy sprzęt musi zostać wyposażony (wyprodukowany" nie znaczy wcale wyposażony" i zdatny do walki") i wprowadzony do użytku - i Łosie były właśnie na takim etapie we wrześniu 1939.
Krytykować należałoby raczej, gdyby w eskadrach znalazły się płatowce niesprawdzone, bez odpowiedniego wyposażenia - to byłoby dopiero dowodem nieprawidłowości.
Napisano
Drogi Widd39 - masz rację nie rostrzygajmy tematu mentalności naszego społeczeństwa - nie czas i miejsce na to. Osobiście byłem zdruzgotany liczbami maszyn jakie podałeś. Oczywiście zdaję sobie sprawę że 123-ema , lub nawet 200-oma bombowcami wojny i tak nie wygralibyśmy, ale zawsze straty niemieckie byłyby większe ( nawet bombardując te nieszczęsne kolumny pancerne ).A wracając do tematu; czy można, jeśli nie było takiego tematu, umieścić poniżej zachowane zdjęcia Łosia A. Może nowy wątek...
Napisano
Widd - zgadzam sie w zupelnosci. Mozna dyskutowac nad strategicznym sensem kosztownego programu srednich bombowcow w naszych warunkach ale to inna para kaloszy. Proporcje bojowe/szkolne jakie istnialy byly w zupelnosci normalne dla samolotu na tyum etapie wdrazania w sluzbe.

Zeby zrozumiec dziwactwa naszego planowania przed wojna trzeba najpierw zapoznac sie z systemem dwutorowosci. To jest punkt wyjsciowy.
Napisano
A jednak przynajmniej jeden Łoś A był użyty bojowo.
We wrześniowej i październikowej Skrzydlatej Polsce są zamieszczone wspomnienia Wacława Oyrzanowskiego szefa mechaników jednej w eskadry Łosi (kapitalna lektura!)
Pod dniem 13 IX m.in. taka informacja:
nalazłem w lesie Łosia jednoogonowego No. 72...[ w oryginale zostawione miejsce miejsce na numer]. Dobry tylko nieuzbrojony. W dwu Karasiach na dolnych stanowiskach znalazł kpr. Zarzeraj [ być może kpr. mech. Leonidas Zażeraj] 2 szczeniaki - i samolot uzbrojony."
Po tym wydarzeniu Łosie jeszcze latały na bombardowanie - nie jest wspomniane czy ten Łos A brał udział - być może tak. Autor pisze, że 14 IX trzy jego Łosie latały na bombardowanie - czy jego Łosiem był też ten nowy Łos A?

Do tego w tekście ciekawe i częsciowo nowe informacje o użyciu PZL P11g Kobuza (14 IX)- autor go obsługiwał też 17 IX!
W ogóle świetne pamiętnik.

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie