Skocz do zawartości

zniszczone klamry niemieckie


Rekomendowane odpowiedzi

tak sobie siedze przed komputerem i pomyślałem że dużo osub kopie na ziemiankach i znajduje zniszczone klamry niemieckie przez rusków ja sam naprzykład dziśaj znalazłem klamre HJ i niedosic ze rusek starł napis i wytarł swastyke to jeszcze na dodatek wycioł całego orła mam w sumie trzy takie klamry zniszczone przez rusków są to klamra SS,HJ,WH msile ze wiele osub z forum ma takie klamry i mogło by pokazać swoje klamry na zdjećach niemam cyfruwki ani skanera i moge jeszcze dodać że ss jest bardzo zniszczona ale jest zato alminiowa nie stalowa a jest tak zniszcona bo rusek tarł niom o chodnik dobra kończe już dawajće swoje zdjeća bo jestem ciekawy jak wygladajom

pozdro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 101
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
ja dzisiaj w gdańsku na rynku u faceta widziałem trzy zdenazifikowane klamry:

-hitlerjungen starty napis

-WH urwana tarczka z orłem

-luftwaffe także urwana tarczka


sa znalazłem juz parę przejechanych klamr.......koszmar.....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam kilka klamerek po denazyfikacji:
- 2 luftwaffe - jedna, aluminiowa, ma spiłowaną sfastę, druga, stalowa, wytartego całego orła
- RAD - spiłowana sfastyka na łopacie
- SA - ma przewiercone otwory po zamocowaniu na niej orła
Wszystkie mają dobrze widoczny rysunek od tylu. Ja nawet lubię te fanty - są świadectwem czasu.
Pozdrawiam,
Daniel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam luftwaffe spiłowana sfatyka i troszke orzeł, mam tez zdjęcia dziadka który służył w II armii WP w artylerii
i prawie wszyscy na zdjeciu mają niemieckie pasy napewno klamry są spiłowane:-)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę , że kwestie takich klamer można podzielić na dwie kategorie:
1. Klamry przerabiane przez żoŁnierzy radzieckich , orŁy byŁy wycinane , bądz spiŁowywane . W ich miejsce wydrapywano gwiazdy , bądz w wycięte miejsca montowano różne rzeczy najczęściej gwiazdy - spotkalem się nawet z gwiazdą emaliowaną na czerwono. Swego czasu wykupywaŁem wszystkie albumy o II wojnie [za grosze] w ośrodku przyjażni polsko-radzieckiej jest tam sporo ciekawych fotografii wŁaśnie takich klamer.
2. Klamry denazyfikowane po wojnie , po prostu byla bieda ,
a z wroną byŁo trochę gŁupio. To są najczęściej strychówki i z radziecką sztuką okopową nie mają nic wspólnego.Niemieckie zdenazyfikowane klamry byŁy urzywane przez milicję ,harcerzy ludność cywilną , straż porzarną itd.
Bartek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałem na jakiejś stronie www, że niewykluczone, iz pod wyciętą przecinakiem dziurę w kształcie gwiazdy podkładano czerwoną szmatkę. No i była klamra z czerwoną gwiazdą.
Kiedyś na Helu w izbie pamięci była niemiecka klamra z nałożonym guzikiem z wrześniowym orzełkiem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years later...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie