Skocz do zawartości

zniszczone klamry niemieckie


Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 101
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Kochani!
Ostatnimi czasy obowiązuje nowe podejście do historii, w myśl którego wszystko co złe to wina ruskich". Jest faktem, że Armia Czerwona podczas II WŚ dopuszczała się zbrodni wojennych (podobnie zreszta jak inne armie- co oczywiście Rosjan w niczym nie usprawiedliwia). Wydaje się jednak, że wylewanie swego żalu kolekcjonera za pokasurowaną klamrę na rzeczoną Armię Czerwoną jest lekko irracjonalne. Owszem, podczas tej dyskusji pokazanych zostało kilka klamer ewidentnie przerobionych" przez krasnoarmiejców (te z gwiazdami), co jednak wcale nie obniża ich wartości poznawczej, oraz kolekcjonerskiej. Wolałbym bowiem znależć taką ciekawostkę niż kolejną klamrę Wehrmachtu. Pozostałe klamry prezentowane podczas tej dyskusji mogły zostać zdenazyfikowane przez samych żołnierzy niemieckich przebywających w obozach jenieckich (takie starte klamry często znajdowałem na terenie obozu jenieckiego w Toruniu). Spore partie hitlerowskich pasów z klamrami używane były przez wojsko i organizacje paramilitarne różnych państw po zakończeniu wojny, wymagało to ich denazyfikacji" polegającej na zeszlifowywaniu swastyki. Denazyfikacji dokonywali także cywile, aby nie spinać portek paskiem z gapą". Większość pocudowanych" klamer znajdowałem w pobliżu gospodarstw.
Ale się rozpisałem. Żeby nie być gołosłownym dorzucę kolejne zdjęcie zdenazyfikowanej klamerki, żeby oprócz słowotoku było tez coś do obejrzenia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

R51 Wg mnie denazyfikacja" to zbyt łagodne słowo. Wtedy ludzie nie znosili wszystkiego co ze swastyką sie kojarzy, i nie chcieli mieć kłopotów.
A masz racje zwalanie na ACz jest bez sensu. Radzili sobie jak mogli.
Nikt nie przewidywał wtedy, że za 60 lat klamra będzie miała wartość jakąkolwiek poza użytkową. Weźmy też biedę wtedy panującą. Taka klamra to był skarb.

A te przeróbki są naprawdę ciekawe.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aż mi się ciepło (w znaczeniu negatywnym) zrobiło jak tą stopioną klamerkę zobaczyłem.
Wyobraziłem sobie co w tym SdKfz(?) musiało sie dziać.
Klamerka LW. W jakich okolicach ( w przybliżeniu oczywiście)została znaleziona?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mierzeja Wiślana, okolice ujścia Wisły. Tam jeszcze w latach 50 stały setki a może nawet tysiące spalonych pojazdów wojskowych (nie wspominam o cywilnych), zgodnie z ostatnim rozkazem dowództwa Niemcy niszczyli, bądż ukrywali swój sprzęt, aby niue dostał się w ręce Armii Czerwonej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 years later...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie