Skocz do zawartości

Korpus Ochrony Pogranicza


grba

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 weeks later...
  • Odpowiedzi 461
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Witam
Czegoś tutaj nie rozumiem na tym forum, a dokładnie chodzi mi o temat Korpus Ochrony Pogranicza.
Wstawiłam pierwszą fotkę , która pojawiła się dopiero po kilku dniach ( interwencja do adminów) po czym , miałam następne pytanie do użytkownika polsmol , wysłałam zapytanie z fotką i znowu tego nie ma :/ o co tutaj chodzi? W innych tematach tego forum wszystko po chwili ukazuje sie tak jak powinno bez żadnego problemu. Czy Wy również macie takie problemy w tym temacie?
pozdrawaim
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arisza - na podstawie tego zdjęcia nikt nie da ci ostatecznej odpowiedzi czy wojskowy na zdjęciu do żołnierz KOP. Może nim być ale nie musi, brak jest bowiem widocznych wyróżników mundurowych właściwych dla KOP tj. okrągła czapka garnizonowa z granatowym otokiem, lub granatowych patek zakończonych zieloną wypustką na kołnierzu... Czapki polowe takie jak na zdjęciu noszone były tak przez KOP jak i wojsko ... Co do orzełka widocznego na zdjęciu się nie wypowiadam ... ale KOP nosił orzełki wzoru wojskowego.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

arisza !!! na rogatywce polowej wz.37 (Dz. Rozk. MSWojsk. 1937 nr 11) nie noszono oznak stopni !!!, wg przepisu na rogatywce obowiązywał orzeł wys. 40 mm haftowany maszynowo nicią szarostalową na podkładce owalnej z sukna barwy ochronnej (khaki) !!!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AnKon45 ok, ale nie musisz podnosić głosu, jak chciałeś pokrzyczeć na kogoś to było trzeba znaleść sobie inny obiekt zainteresowania- nie mnie.

Szukam czegokolwiek o moim dziadku , który był żołnierzem zawodowym (od 1914r) a służył w latach od 1925 do 17 września 1939 r w Korpusie Ochrony Pogranicza Dołhinów powiat wilejka. Jedyne co po nim pozostało to ta fotografia którą tutaj wstawiłam,sądziłam że może na niej zobaczę w jakim był stopniu wojskowym mój przodek,co ułatwi mi w jakimś stopniu dalsze poszukiwania.Od 17 września 1939 roku nie było o nim żadnych informacji.
pozdrawiam
arisza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żołnierz na zdjęciu ma na sobie pas główny szeregowych i podoficerów, więc mógł być co najwyżej podoficerem, jednocześnie nie widzę oznak stopnia na naramiennikach, bardzo możliwe że to po prostu szeregowy. Zdjęcie z lat 1936-1939, patrząc po wzorze polowej kurtki mundurowej którą ma na sobie - wz36.
Ta rogatywka polowa ma regulaminowego orzełka haftowanego, ale tych dwóch gwiazdek" nie potrafię określić, nic regulaminowego, pierwszy raz takie dziwo widzę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kowalinho :) bardzo dziękuję za wytłumaczenie kilku szczegółów.
Wiem teraz z jakiego okresu pochodzi ta fotografia.
Zastanawia mnie jednak to,że pas główny na zdjęciu oznacza szeregowych i podoficerów.
Czy w tamtych latach podoficer miał ordynansa? Z przekazów kilku osób wiem,że dziadek został wysłany(wydelegowany) nie wiem jak to określić poprawnie w latach 20stych z Żywca do Wilna z żoną jako oficer.Zakwaterowany został w domu obok koszar w miejscowości Dołhinów,tam miał ordynansa i pomoc domową.W 1939 roku, kiedy to Rosjanie zaatakowali Polskę był w batalionie Bucław,podobno dziadek został aresztowany przez Rosjan(Ostaszków) jednak po wymianie mundurów ze swoim ordynansem został zwolniony.Później jednak NKWD doszło do tego co się stało i miesiąc czasu czekali w jego domu,czy wróci ,a po tym okresie deportowali jego całą rodzinę do obozu pracy.
Czy jest to możliwe w takim razie,że był w stopniu szeregowego lub podoficera????? Bardzo żałuję ,że zostało tylko to jedno zdjęcie. Myślałam,że ta rogatywka coś wskaże(skanowałam , powiększałam jak mogłam i widzę ewidentnie dwiegwiazdki" lecz skoro to nie możliwe ,wiec co figuruje na czapce? to chyba nie nogi orła bo to kaczka by była przecież :D ) na pagonach mało co widać :(
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi wygląda na podoficera.Naramienniki,hmm,trudno stwierdzić,czy są puste.Tam chyba coś jest.Poza tym,świadczą o tym bryczesy i długie buty,jakich szeregowcy raczej nie posiadali.A rogatywka? Może taki koncept do zdjęcia? Różne przecie dziwy bywały na potrzeby fotografii.Fakt,ja też pierwszy raz coś takiego widzę.a czy to KOPowiec? Bóg raczy wiedzieć (po fotce).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pokrótce - prawo do posiadania ordynansów mieli oficerowie od stopnia kapitana w górę, podporucznicy i porucznicy żonaci (ppor i por kawalerowie korzystali z usług szeregowców do posług).

Z tego co piszesz wynika, że Twój dziadek był oficerem, zdjęcie temu przeczy. Nie spotkałem się nigdy ze zdjęciem oficera w pasie głównym szeregowych...

Ale mam pomysł - czy Twój dziadek nie uczęszczał przypadkiem do którejś Szkoły Podchorążych w tym okresie - 1936-39?

Zapodaj dobre zbliżenie naramienników, może coś da się jednak z nich wyciągnąć.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arisza, małe sprostowanie nie Bucław a Budsław - miejscowość była miejscem postoju Batalionu KOP Budsław", a w Dołhinowie było dowództwo kompanii granicznej KOP Dołhinów".

ps.
Jeżeli chcesz pomocy w ustaleniach - na napisz na mój prywatny emil nazwisko dziadka a spróbuję ci coś pomóc.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie
Zrobię dokładny skan pagonów ze zdjęcia i wstawię tutaj,być może uda się Wam coś dostrzec.
Nie mam pojęcia czy dziadek uczęszczał do Szkoły Podchorążych w latach 1936-1939 i tego już nie jestem się w stanie dowiedzieć od nikogo.

Miszka raczej nie sądzę ,żeby na rogatywce był taki koncept do zdjęcia ,ponieważ skoro nie widać tego gołym okiem" tylko po przeskanowaniu w dużej rozdzielczości to w jakim celu by to służyło?

Dzava dziękuję za sprostowanie :) faktycznie napisałam błędnie. Posłałam na priv dane.

pozdrawiam
arisza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile dobrze pamiętam to w KOP również szeregowi nosili wysokie buty. Zatem ten element nie wskazuje na stopień oficerski.
Co do czapki to spotkałem się z informacją, że rogatywki polowe wykorzystywano w KOP dopiero od mobilizacji marcowej w 1939 roku. Wcześniej nawet w polu stosowano zwykłe okrągłe czapki KOP.
Co do gwiazdek i stopnia. Wyjaśnieniem zagadki może być fakt, że w WP tamtego okresu nie było czegoś takiego jak mundur polowy oficera. W każdym razie nie definiowały tego żadne szczegółowe przepisy. To powodowało dużą swobodę w tym zakresie. Najczęściej oficerowie w polu nosili stare mundury garnizonowe, ale teoretycznie mogli też zakładać zwykłe mundury sukienne. Nie spotkałem się oczywiście ze zdjęciem na którym oficer nawet w stroju do ćwiczeń" nie miałby pasa oficerskiego, ale to był pewien fason który nie musiał obowiązywać w jakiejś odległej placówce gdzie zapewne oficerów było niewielu i w dodatku był to KOP a nie armia. Pamiętać też trzeba, że pas oficera był bardzo drogi i zwyczajnie szkoda byłoby go niszczyć w polu jeśli nie miało się drugiego nowego pasa.
Gwiazdki na czapce można wyjaśnić w podobny sposób. Żołnierz na zdjęciu nie mając odpowiednich przepisów co do stroju polowego mógł zwyczajnie skopiować sposób oznaczania stopnia z munduru garnizonowego. W sumie to dość logiczne.
Podobne praktyki stosowano WP. Dla przykładu mam w zbiorach zdjęcie oficera w furażerce sukiennej żołnierskiej (wz. 23?) z wyhaftowaną gwiazdką.
Reasumując żołnierz ze zdjęcia możne być oficerem. Wydaje się do dość prawdopodobne właśnie ze względu na gwiazdki na czapce.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Furażerka to moim zdaniem nieco inna sprawa - były w różny sposób 'fasonowane' - np proporczyki w kawalerii. oznaki stopnia na furażerkach kojarzę ze zdjęć lotników, z tego co pamiętam tam takie odstępstwa się zdarzały nierzadko.
Natomiast rogatywki polowe... Tutaj żadnych modyfikacji - poza dotyczącymi orzełka, nie kojarzę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pagony

http://picasaweb.google.pl/biszekn/Dokumenty#5298648631899741762

http://picasaweb.google.pl/biszekn/Dokumenty#5298649789959171250

http://picasaweb.google.pl/biszekn/Dokumenty#5298648801752852898

Dokładniej już się nie da , ponieważ zamiast fotki widać same piksele :)

pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No raczej to nie są długie buty szeregowego.Z tej perspektywy wyglądają na buty oficereskie.KOPowcy - szeregowi takich nie nosili.
Drugą sprawą dziwną jest dla mnie twierdzenie,iż po 36r.(a bluza na to wskazuje i to chyba drelich)nie było oficjalnie przepisu mundurowego polowego dla oficerów (???).Ale może się mylę...W instrukcjach dla Kawalerii taki był,ale może...
Co do pasa.skoro oficerowie w polu używali drogich butów,to pasy chyba tym bardziej mogli.
KOP nie był w strukturach armii,ale to co Go z armią łączyło to regulaminy i przepisy mundurowe.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie