Skocz do zawartości

Korpus Ochrony Pogranicza


grba

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 461
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Drogi poprzedniku, albo źle przeczytałeś tytuł: Korpus Ochrony Pogranicza, albo nie wiesz jak była podległość i charakter Straży Granicznej, albo zapewniasz sobie lub znajomemu kryptoreklamę 9ale tu się pewnie głęboko mylę)... Trzeba było dodać odrębny wątek poświęcony Straży Granicznej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

trochę dziwna ta odznaka poniżej odznaki POS" (Państwowa Odznaka Sportowa, dopuszczona w wojsku od 1931 r.), na odznakę KOP trochę za mała (jak mnie pamięć nie myli to, co najmniej 49 mm wys. i do tego nie na lewej piersi, co byłoby sprzeczne z przepisami regulujacymi noszenie odznak pamiątkowych), a odrębnych korpusówek" KOP nie było, zresztą korpusówka", to określenie powojenne od noszonych na kołnierzach kurtek z kołnierzem wykładanym oznak korpusów osobowych, w okresie międzywojennym tę rolę spełniały barwne patki i wypustki przy nich oraz nieliczne godła niektórych korpusów osobowych (oficerów i szeregowych) noszone na patkach kołnierza; także nieco dziwna kurtka bez górnych kieszeni ???, czapka wygląda na wzór wprowadzony w 1936 r.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ciekawe, jak wyglądały te korpusówki" (raczej pasowałaby nazwa - oznaka; korpusówka" i na dodatek Korpus Ochrony Pogranicza") i gdzie je noszono ? na patkach kołnierza ???; na 99% nie przeszło" to przez Dz. Rozk. MSWojsk. (chociaż parę innych zeczy" też);
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie Bez niezdrowego podniecania się!
odznaka na mundurze tego żołnierza to ta zamieszczona obok, która została reprodukowana w pracy R. E. Stolarskiego i M. Wrońskiego, Odznaki pamiątkowe Korpusu Ochrony Pogranicza".
Według mnie jest to nie zatwierdzona odznaka KOP sprzed tej zatwierdzonej w 1928 roku; jak widać na zdjęciu noszona była chyba w niezgodzie z obowiązującymi przepisami.
Co do wersji że były w KOP tzw. korpusówki a właściwie odznaki kołnierzowe, to chciałem stwierdzić że na kilka tysięcy dokumentów jakie przeglądałem odnośnie KOP ( także komplet rozkazów MSWoj.) to nie spotkałem się z takim choćby projektem lub wzmianką; po za tym na pewno nikt nie wpadłby na taki pomysł pod koniec lat trzydziestych kiedy to zaostrzono przepisy o ochronie tajemnicy wojskowej a tym bardziej nikt nie chciałby identyfikować jednostek KOP stacjonujących na pograniczu. Odznaka grenadierska (czyli za walkę granatem)o której wzmiankujecie, była owalna i pełnia, nie tak jak ta ażurowa na zdjęciu.
Myślę że na kilka pytań z tego zakresu znajdziecie odpowiedź w lutowym odkrywcy". Kobieras39 jeśli mógłbym cię prosić o kontakt na priva...
Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapytałem o odznakę za rzut granatem ad hoc.Widziałem takową po człowieku,który służył w szwadronie Kleck,przydzielonym z 23 pulku ułanów.

Dzava,czy mógłbyś odezwać się do mnie?Mój e-mail:michal-czarnecki@o2.pl.

Z góry dziękuję.Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie