Skocz do zawartości

Korpus Ochrony Pogranicza


grba

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 461
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Na zamieszczonym opisie jest wyraźnie 20 Baon i miejscowość Kostopol 1925r. Wiem, że 20 Baon był w składzie 6 Brygady stacjonującej na Litwie, ale dopiero od marca 1926r. Czy nie mogło być takiej możliwości, że był tworzony na Wołyniu w końcu 1925 roku i wszedł w skład 6 Brygady w 1926 r.?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korpus Ochrony Pogranicza tworzony był zasadniczo w latach 1924-1927 w kolejnych zutach" czyli najpierw granica polsko-sowiecka, później polsko-litewska, później polsko-niemiecka (fragment) i polsko-rumuńska [Później tylko kolejne reorganizacje]. Bataliony KOP tworzone były przez jednostki wojska i dyslokowane do ochrony granicy. Nigdy nie było także, że jedna jednostka KOP tworzyła inną jednostkę KOP, którą dyslokowano na inny odcinek!!! Mogła zmieniać się tylko siedziba dowództwa batalionu a w związku z tym jego nazwa np 23. Baon KOP Druskienniki" został 23. Baonem KOP Orany" ale to nie oznacza jego przesunięcie w całości tylko przeniesienie dowództwa z Druskiennik do Oran. także 20 Baon był od początku w Nowych Święcianach w składzie 6. Wileńskiej Brygady KOP.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, poszukuję wszelkich informacji nt. Batalionu KOP Żytń oraz Snów I i Snów II walczących na południu w ramach Armii Karpaty i Kraków. Będę wdzięczny za wszelką pomoc, Materiały z Prochowicza Armii Kraków i Armii Karpaty mam więc może inna literatura przedmiotu Z góry dziękuję
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Witam kolegów internautów, mam jedno pytanko i prośbę o pomoc. Przygotowujemy z kolegą opracowanie nt. Działań KOP “Żytyń” w Dolinie Dunajca I nie możemy dojść do konsensusu w sprawie typ ckm, jaki był na wyposażeniu tego batalionu. Kolego jest przekonany, iż miał on na stanie we wrześniu 1939 r. Maximy ja z kolei jestem za tym, że był to ckm wz. 30. Z zachowanych materiałów źródłowych nie wynika bezpośrednio jaki to był typ. Ckm, jednak w sprawozdaniach po walkach jest informacja że baon stracił dwie podstawy pod ckm. Wydaje mi się ponadto, że skoro bataliony KOP, które zostały zmobilizowane w marcu 1939 r. a następnie przerzucone na południową granicę nie mogły mieć na swym stanie starego sprzętu, przeznaczonego dla jednostek drugorzutowych czy choćby ON. Jak wiemy bataliony te wyszły z koszar z pełnymi etatami wojennymi (liczyły ponad 800 ludzi), z pełnym uzbrojeniem w tym m.in..: działka ppanc, rkm, ckm, a nawet karabiny ppanc. Ur,. Nie zapomniano także o gołębiach (cały gołębnik z 50 ptakami znalazł się w Starym Sączu).
Proszę zatem kolegów o pomoc w rozstrzygnięciu tego sporu :)
Pozdrawiam
Robert „Roch” Kowalski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A teraz pytanko, przejrzałem wsie posty i nie zauważyłem , jest jakieś Muzeum z parciem na KOP? Bo co nie tyczy mojej rodziny ( pamiątki rzecz święta ... ) to nie , ale reszta kwitów chętnie oddam w naprawde dobre ręce, nieodpłatnie, bo historia NIE MA CENY....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zaczęło się tutaj …na tym forum 20 stycznia 2009r, kiedy wstawiłam fotografię mojego dziadka (żołnierza zawodowego KOP) i poprosiłam was o pomoc w ustaleniach.

Zatem, w tym miejscu składam SERDECZNE PODZIĘKOWANIA Arturowi (nick dzava) za pomoc, poświęcony czas, wsparcie i ciągłą inspirację do poszukiwań, przychylność oraz życzliwą krytykę w trakcie zbierania wszelkich materiałów, które w efekcie, z jednej strony pozwoliły nadać ostateczną wersję śledztwa historii, z drugiej zaś zakreśliły obszar dalszych poszukiwań, które trwają nadal. Również mój krąg zainteresowań historycznych mocno się rozszerzył, szczególnie formacja Korpusu Ochrony Pogranicza. To dzięki Arturowi (dzava) w sierpniowym 8/2009 numerze Odkrywcy (śledztwo historii) ukazał się artykuł (napisany przez naszego kolegę z forum) dotyczący poszukiwań losów żołnierza ze zdjęcia. To niesamowite, jakie informacje zostały odnalezione po tylu latach…. Ta i inne podobne historie o ludziach, dzięki którym Polska jest teraz wolnym krajem powinny być spisywane i pamiętane. Dlatego zachęcam wszystkich, którzy zastanawiali się kiedyś czy warto szukać do szukania, bo to jest nasza historia!

Swoje podziękowania kieruje również osobom, które tutaj na forum starały się mi/nam pomóc, dzieląc się swoją wiedzą.

Pozdrawiam Agnieszka

http://picasaweb.google.pl/brakidentyfikacji/Odkrywca#5368683036236799394

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Agnieszka dziękuję - ale nie trzeba było ...
Odpowiedź dla Jaco71 - ja nigdy nie upierałem się, że tylko i wyłącznie podhalańczycy szkolili dla KOP! skąd wziąłeś taki pomysł - ja nigdy nie wpadł bym na taki pomysł aby kilka pułków szkoliło dla całej formacji! Musiałeś coś przekręcić albo źle zrozumieć. Każdy batalion piechoty KOP miał stały pułk piechoty (w tym pułki podhalańskie), który szkolił dla nich uzupełnienia; podobnie każdy szwadron KOP miał swój stały pułku kawalerii a kompanie saperów KOP - bataliony saperów szkolące dla nich uzupełnienia. Uwaga jeszcze taka, że nie były to pułki stacjonujące na wschodnim pograniczu.

Muzeum KOP nie ma i raczej nie będzie, choć Komenda Główna Straży Granicznej, która nawiązuje do historii tej formacji (oczywiście kiedy jej jest to na rękę lub politycznie poprawne)rozpoczęła gromadzenie archiwaliów ale ...jeżeli ktoś chce kontakt to ułatwię...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie