Jump to content

Krasna 06.09.1939r


rem

Recommended Posts

Będę wdzięczny za informacje dotyczące bitwy stoczonej 06.09.1939r. pod Krasną (obecnie woj. świętokrzyskie) pomiędzy 7,8,9 pp Leg. a 2?? dywizją lekką WH.
Jak dotąd dysponuję jedynie informacjami co do czasu starcia (około 8godz.) oraz roztrzelaniu przez WH około 30 osób cywilnych i jeńca polskiego po bitwie.
Dziękuje.
Link to comment
Share on other sites

Dużo by pisać, mam fajny opis bitwy z opracowania pt. Wrzesień 1939 w powiecie Koneckim". Jeśli chcesz pisz na maila, to zeskanuję.
Ja do miejsca bitwy pod Krasną mam około 5 km, teren znam, kilka razy łaziłem ale nic rewelacyjnego.
Link to comment
Share on other sites

Cóż. Na razie kończę, chociaż może należałoby powiedzieć z niejakim zażenowaniem, przeróbkę ww monografii. Wyjdzie w serii Bitwy Historyczna jako Iłża 1939". Będzie sporo uzupełnień zwłaszcza jeśli idzie o stronę niemiecką. Potem biorę się za Artylerię ciężką 1939". Jakiś czas temu do opracowania Północnego Zgrupowania" przymierzał się p.Wojciech Markert ale coś mu chyba nie wyszło. Może kiedyś... Na razie chcę zakończyć historię działań całej artylerii we Wrześniu aby chociaż drugi, po kawalerii, rodzaj sił zbrojnych był całkowicie zamknięty (będzie jeszcze artyleria lekka i najcięższa). Jeśli do tego czasu temat nie zostanie opracowany tp kto wie? Już mam sporo materiałów na ten temat.
P.Z.
Link to comment
Share on other sites

Do bjara i rema!
Ostrożnie z tym opracowaniem. Jest tam wiele błędów gdyż Autor korzystał li tylko z powszechnie dostępnych opracowań oraz relacji zebranych w najbliższej okolicy Końskich gdzie mieszka. Musiałem je ostro weryfikowac z relacjami z londyńskimi jak i dokumentami. Ale sporo wiadomości o reakcjach ludności i stratach wśród niej z archiwum miejskiego i owszem znalało się w nim.
P.Z.
Link to comment
Share on other sites

A to moje najciekawsze znalezisko spod Krasnej - wystrzelona łuska z kb ppanc wz.35, wg. opisów w tamtym miejscu znajdował się I/9 pp Leg. Jego żołnierze zniszczyli jeden czołg, który ugrzązł na brzegu rzeki Krasnej - może łuska ta pochodzi z tego wydarzenia?

Link to comment
Share on other sites

Dzięki za materiały i ostrzeżenie.
A tak na marginesie, do zanjących teren Krasnej. Wiecie, że w starej części stawu, obecnego nabrzeża zalewu - jest ciężarówka lub transporter WH?
Link to comment
Share on other sites

Szkoda, wartoby zapytać JKR, jeżeli w 70tych to na bank zna szczegóły.
Bo że znane są Mu miejsca spopczynku resztek odwrotowej;-) panzerwaffe w okolicach Stąporkowa to wiem na pewno.
Link to comment
Share on other sites

Niestety obawiam się że już żadnego Tygrysa w okolicy nie wykopiemy:-) Zasięgnę języka co do wykopków" z lat 70-tych chociaż przyznam że już słyszałem kilka wersji o tym co poszło na dno stawu w styczniu'45 i drugie tyle o wyciąganiu tego po wojnie.
Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...
Odgrzewam starego ,,kotleta,,ale przeglądając stare szpargały ,trafiłem na takie coś..
,,Podobno kilkanaście wojskowych znaków rozpoznawczych znalezionych przy poległych przechowywał w okresie okupacji miejscowy organista. Rzekomo wpisał je do księgi parafialnej.Niestety On już nie żyje, a w zapiskach kościelnych nie zdołano odnaleść poszukiwanej karty.,
Może ktoś posiada jakieś wiadomości.?
Byłbym wdzięczny ,-Romek.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information