Skocz do zawartości

Filmy pana B.Poręby


H2HSnake

Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnio miałem przyjemność poznać pana B. Porębę i dowiedziałem się o paru ciekawych filmach które nakręcił.
Hubala jeszcze żem nie widział bo zawsze jak był w Tv to mnie to nie interesowało hehe, ale może go dostanę.
Ciekawi mnie natomiast czy ktoś z was oglądał filmy :

Daleka jest droga - o żołnierzach 1 DP Maczka
Katastrofa w Giblartarze - o Sikorskim
Polonia Restituta - o Piłsudskim i odzyskaniu niepodległości.

Co sądzicie o tych filmach. Swoją drogą ciekaw jestem jak można było w PRL o Piłsudskim serial nakręcić :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filmy Poręby są oceniane dość kontrowersyjnie. Reżyser ten był często oskarżany o antysemityzm i skrajny nacjonalizm. Jego poglądy polityczne stanowią swoistą symbiozę komunizmu z ideologią narodową. Był on jednym z nielicznych, którzy głosowali na ostatnim zjeździe PZPR przeciwko rozwiązaniu tej partii. Jego filmy są warte obejrzenia lecz pamiętać trzeba, że są one robione wyraźnie z pozycji poglądów reżysera, o których pisałem wyżej. Bez wątpienia jego najwybitniejszym filmem jest Hubal". W filmie tym reżyser ustrzegł się od eksponowania swoich poglądów i stworzył epicki obraz kilkumiesięcznej walki oddziału majora Henryka Dobrzańskiego.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w latach 80 -tych była swoista moda w kinie polskim na XX-lecie, powstawała cała masa filmów o tej tematyce z Karierą Nikodema Dyzmy na czele. O ile dobrze sobie przypomniam, w znamienną rolę Piłsudzkiego wcielił się Filipski, w Zamachu Stanu. Katastrofa w Gibraltarze" też jest niezłym filmem, chociaż oczywiście przedstawia taką wersję wydarzeń jaką może przedstawiać, czyli np. Berling w roli Wernyhory, szepczący do ucha Sikorskiego zaklęcie ądź Chrobrym" itp. Są też ciekawostki jak Stalin przyznający, że Swiaściennaja Wajna" powstała na jego zamówienie na długo przed czerwcem 1941 r.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby chociaż Poręba był aluzyjny czy cóś... Hubal" zanim pojawił się w kieleckiem bił się z Sowietami. W filmie Katastrofa w Gibraltarze" jest taka scena, Sikorski otrzymuje informację o ucieczce Rydza do Rumunii a dopiero potem, że weszli Sowieci... wszystko jasne scenariusz napisał niejaki Włodzimierz T. Kowalski. Chroń nas Panie Boże przed takimi filmowcami-patriotami.


Pamiętamy scenę z filmu „Hubal”, w której następuje rozwiązanie 110 pułku ułanów i jedynie zastępca dowódcy tego pułku, mjr Henryk Dobrzański wykazuje wolę walki z okupantem niemieckim. Nie ma to nic wspólnego z prawdą, ponieważ jego bezpośredni przełożony, dowódca 110 pułku ułanów, ppłk. Jerzy Dąmbrowski ps. „Łupaszka”, nie tylko nie złożył broni, ale prowadził walkę partyzancką jeszcze przez kilka miesięcy, za co został zamordowany w sowieckim więzieniu w Mińsku latem 1941 r. Takich „Łupaszków” było znacznie więcej pod okupacją sowiecką, tylko że do tej pory nikt o tym nie wiedział."
http://www.rzeczpospolita.pl/specjal_040529/specjal_a_11.html
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam
Pierwszemu Łupaszce" ppłk. Dąmbrowskiemu poświęcił książkę prof. Strzembosz. Rozwiewa pewne mity dotyczące okresu przed odłączeniem się Hubala. Nieprawdziwa jest scena rozstania zawarta w filmie. Ale Porębie można to wybaczyć, nikt praktycznie nie wiedział wtedy, a także i dziś niewiele więcej wiemy jak to wyglądało.

Badylarz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grba przecież wiesz kto i w jakich czasach nakręcił Hubala". Pomimo tych oczywistych braków, o których piszesz Porębie udało się zrobić epicki, porywający film mający w sobie klimat lub to co nam ludziom żyjącym obecnie ówczesnym klimatem się wydaje. To jeden z tych filmów, który się nie zapomina nawet teraz kiedy tak dużo wiemy jak było naprawdę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wydaje mi się, że Hubal" został nakręcony na kanwie Hubalczyków" Wańkowicza. Hubalczycy byli w PRL nieco skróceni", ale już z wydania z 1989 r. Września Żagwiącego" można się dowiedzieć co Hubal palił, Ci którzy czytali wcześniejsze wydania Hubalczyków, pewnie zauważyli, że pewne zdanie nagle zupełnie bez kontekstu się pojawia o paleniu czegoś...:)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikt z was zatem nie widział filmu Dalek jest droga?", szkoda kurcze. Musze o dorwać. Podobno bazuje na opowiadaniach Ksawerego Pruszyńskiego i pomijając pewne drobne wątki polityczne, jest wzruszający.
Pytam się pana Poręby
- Jak to! a skąd wzięliście Shermany?!?!?!
- A zrobiliśmy...
- Haha pewnie z T34
- A tak, z T34

:D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

taki film :) a my mamy codziennie M jak Masło :/.
Obejrzałem w końcu Hubala, dostałem prezent od p.Poręby z dedykacją (no co ;p musiałem się pochwalić)
Film zrobił na mnie ogromne wrażenie, to nie była bajka w stylu 4 pancerni i jamnik.Dobry film wojenny, naprawdę dobry.
No i ten rosyjski wóz bojowy hehehe. Teraz z głową pana Bohdana i naszymi grupami rekonstrukcji historycznej powstało by dzieło wybitne :]. Podobno pan Poręba ma gotowych 10 dobrych scenariuszy, niestety nie pozwalają mu robić filmów :/ bo się pewnie boją, że będzie niepoprawny politycznie i a nuż pokaże film o rzezi na Wołyniu zamiast o Akcji Wisła ;p.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie