Skocz do zawartości

boratynka


woyta

Rekomendowane odpowiedzi

Moneta jest niezbyt dokadnie wybita, więc roku nie widać (jest on na chyba na lewo lekko ponad herbem pogoni). Polsko litewska boratynka, jak dla mnie całkiem ładna.
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze pytanie : to między nogami konia to snopek Wazów ( tylko bez brzydkich skojarzeń :)), a głowa byka to co - wieniawa czy ślepowron, bo w temacie herbów to ja za bardzo nie siedzę.
pzdr woyta
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Boratynki to monety wybite w XVII wieku za życia Jana Kazimierza. Natomiast ta twoja, to może być jakiś szeląg, Augusta II Mocnego lub Augusta III Sasa lub coś innego.
Zresztą, niech mnie ktoś poprawi, jeśli się mylę.
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
To żaden August, Mocny czy Sas, to JAn Kazimierz, na zdhjęciu awersu widać wyraźnie napis CAS, gdyby moneta była w lepszym stanie to po lewej stronie od CAS byłby napis IOAN = Jan Kazimierz
Na rewersie wyraźna Pogoń litewska. Michał z Kołobrzegu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ta jest ewidentnie boratynka Jana Kazimierza, ale zdarzały mi sie takie przypadki że jak juz zaczołoem czyścić boratynki to pewien ich procent okazywał sie szelągami Augusta III z lat 1754-55, gość był b.przedsiębiorczy i gdy sejm zabronił mu bicia monet (w obiegu były jeszcze straszne masy boratynek) wybijał je sobie w Saksonii w górach kruszcowych i przemycał w worach poczta dyplomatyczną czy jaka inną (bicie minet było wtedy super interesem dla tego kto to robił), dla gospodarki państwa juz mniej, ale kto by się tym wtedy przejmował, tak czy owak zachecam do czyszczenia potencjalnych boratynek bo kto wie co z tego wyjdzie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie