Skocz do zawartości

boratynka


woyta

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano

Znalazłem w ogródku (nie tylko to - patrz wczesniejsze linki) Wiem, że dla wielu z Was - boratynki to śmieci, ale proszę o identyfikację - z którego roku, mennicy itp.
Z góry dzięki i pzdr woyta

Napisano
Moneta jest niezbyt dokadnie wybita, więc roku nie widać (jest on na chyba na lewo lekko ponad herbem pogoni). Polsko litewska boratynka, jak dla mnie całkiem ładna.
Pozdrawiam
Napisano
To jeszcze pytanie : to między nogami konia to snopek Wazów ( tylko bez brzydkich skojarzeń :)), a głowa byka to co - wieniawa czy ślepowron, bo w temacie herbów to ja za bardzo nie siedzę.
pzdr woyta
Napisano
Witanko.Ostatnio wydlubalem blizniacza boratynke, ktora miala wybity rok 1708 i byla w ciut lepszym stanie.W miare mozliwosci postaram sie niedlugo wrzucic fotke.


Pozdrawiam!
Napisano
Boratynki to monety wybite w XVII wieku za życia Jana Kazimierza. Natomiast ta twoja, to może być jakiś szeląg, Augusta II Mocnego lub Augusta III Sasa lub coś innego.
Zresztą, niech mnie ktoś poprawi, jeśli się mylę.
Pozdrawiam
  • 1 month later...
Napisano
To żaden August, Mocny czy Sas, to JAn Kazimierz, na zdhjęciu awersu widać wyraźnie napis CAS, gdyby moneta była w lepszym stanie to po lewej stronie od CAS byłby napis IOAN = Jan Kazimierz
Na rewersie wyraźna Pogoń litewska. Michał z Kołobrzegu
Napisano
ta jest ewidentnie boratynka Jana Kazimierza, ale zdarzały mi sie takie przypadki że jak juz zaczołoem czyścić boratynki to pewien ich procent okazywał sie szelągami Augusta III z lat 1754-55, gość był b.przedsiębiorczy i gdy sejm zabronił mu bicia monet (w obiegu były jeszcze straszne masy boratynek) wybijał je sobie w Saksonii w górach kruszcowych i przemycał w worach poczta dyplomatyczną czy jaka inną (bicie minet było wtedy super interesem dla tego kto to robił), dla gospodarki państwa juz mniej, ale kto by się tym wtedy przejmował, tak czy owak zachecam do czyszczenia potencjalnych boratynek bo kto wie co z tego wyjdzie

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie