Skocz do zawartości

Topografia lotnicza Polski 1939-1945


korup

Rekomendowane odpowiedzi

Ad. lotnisko w Wólce Prackiej.
Nadal nie mogę znaleźć potwierdzenia jego istnienia. Jednak w archiwum IPN natrafiłem na relację członka zgrupowania Lawa które działało w tym rejonie. Zgrupowanie to przeprowadziło zasadzkę w sierpniu 1944 roku wyniku której zdobyto pewne ilości broni i amunicji. Są też zdjęcia rannego żołnierza po tej akcji.
Pozostaje pytanie : na kogo przeprowadzono atak ( żołnierzy z budowy sieci Rożnów - Warszawa już nie powinno tam być ) oraz czy amunicja 20 mm znaleziona nieopodal miejsca zasadzki była do działka P-lot które oddział pokazuje na innych zdjęciach i które ( moja hipoteza ) było w rejonie domniemanego lotniska.
Może to kolegom pozwoli na uzupełnienie informacji których poszukuję.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months later...
  • Odpowiedzi 135
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
  • 6 months later...
Z uporem maniaka szukam śladów dokumentacji lotniska w Wólce Prackiej.Z nowych rzeczy pojawiły sie wykopki w postaci amunicji do Boforsa 20 mm i zdjęcie lotnika niemieckiego przy Me 109 (?) z podpisem niemiecki pilot przy samolocie na lotnisku w Głoskowie - niestety ktoś mi zdmuchnął je z Niemieckiego E-bayu.Nie znam innej lokalizacji Głoskowa która mogłaby pasować do tego lotniska niż moja Wólka.Podobną lokalizację wskazuje lista lotnisk zapasowych z sierpnia 39 dla lotnictwa polskiego...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 2 years later...
  • 2 years later...
  • 5 months later...
W dniu ‎2002‎-‎06‎-‎21 o 00:00, korup napisał:

Hirschberg.....N50 54 00 E15 47 10.....= Grunau, Jelenia Góra

Drobna korekta.

Hirschberg nie równa się Grunau. Grunau to Grunau, a Hirschberg to Hirschberg.

Były to dwa odrębne lotniska szkolące różnych pilotów. Grunau wyłącznie szybowcowych, natomiast Hirschberg pilotów samolotów holujących szybowce. Oba lotniska dzielił dystans 5 km.

Pozdrawiam -

J_O

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...
  • 1 month later...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie