Skocz do zawartości

Topografia lotnicza Polski 1939-1945


korup

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 months later...
  • Odpowiedzi 135
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
witam. poszukuję informacji zdjęć itp. lotniska Langenau czyli dzisiejszego Rakowa lub jak kto woli Cienina koło Wrocławia. interesuje mnie zwłaszcza temat wysadzania hangarów lotniczych w latach 70 przez saperów ze szkoły oficerskiej ze ZMECH-u. nie chodzi mi o wiecznie mylone w informacjach lotnisko koło Długopola lub podwrocławski Szymanów . z osobami zainteresowanymi tym lotniskiem chetnie nawiążę kontakt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...
Frankenstein.....N50 34 20 E16 50 00.....Ząbkowice Śl. WB

Witam

wstukałem te powyższe namiary w googlach i wyskoczyła mi okolica Bystrzycy Kłodzkiej , mniej więcej połowa drogi między Nową Łomnicą a Lasówką ... Czy ktoś potrafi wyjaśnić czy to błąd i współrzędne przekłamują czy rzeczywiście tam znajdowało się lotnisko .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! Trochę późno dotarł do mnie ten arcyciekawy temat/wątek, ale lepiej późno niż wcale ! Bardzo pilnie poszukuję informacji dotyczących lotniska w Janowie k.Mińska Mazowieckiego. Od 1957 roku stacjonował tam 1 PLM Warszawa", obecnie stacjonuje 1 Eskadra Lotnictwa Taktycznego i 23 Baza Lotnicza. Wszystkie znaki na ziemi i niebie wskazują, że lotnisko zostało zbudowane dla Luftwaffe w okresie IIWŚ. W dostępnych opracowaniach znajduję jedynie szczątkowe informacje na ten temat. Bardzo proszę o ewentualne wskazówki i informacje na ten temat. Kontakt: jm_mm@post.pl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Witam,rozpoznaje może ktoś topografię terenu przedstawionego na zdjęciu?Zdjęcie pochodzi z z 1940/41 roku i przedstawia lotnisko,lub lądowisko.Cechą szczególną mogą być 2 budynki w prawym górnym rogu zdjęcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...
  • 3 weeks later...
  • 1 month later...
Witam. W czasie II Wojny Światowej w okolicach Sejn (obecne woj podlaskie) w miejscowości DUBOWO znajdującej się przy drodze z Berżnik do Zelwy znajdowało się lotnisko polowe. Czy ktoś jest w stanie pomóc mi w ustaleniu do kogo należało tj. jakiej armii, jaka tam mogła stacjonować jednostka i w jakie statki powietrzne była wyposażona?
Za wszelkie pomocne info z góry bardzo dziękuję.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W pobliżu miejscowości Wał-Ruda (15 km.na zach. Tarnowa) w od sierpnia 1944 r do stycznia 1945r stacjonowało ok. 30 pilotów i 60 os obsługi lotniska Luftwaffe.
Niestety nie udało mi się „przypisać” dla nich lotniska polowego.
Zlokalizowanie go wyjaśniło by duże straty jakie ponieśli w tym rejonie alianci.
W pobliżu po drugiej stronie Dunajca działała stacja radarowa „Tatzelwurm”
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
Z tematu djęcia lotnicze po 1945 r."
http://www.odkrywca.pl/zdjecia-lotnicze-po-1945-r-,678242.html
dwa lotniska:
Małaszewicze
http://www.odkrywca.pl/forum_pics/picsforum25/lotnisko1410441.jpg
i Oława
http://www.odkrywca.pl/forum_pics/picsforum25/oawa_stanowice.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
Reichshof to Rzeszów, chodzi o lotnisko Rzeszów Jasionka (patrz paręnaście postów wyżej)
Przy okazji mogę dodać jeszcze jedno lądowisko prawdopodobnie tymczasowe dla Luftwaffe. Na podstawie ustnych relacji mojego wujka znajdowało się ono w Rudnej Wielkiej koło Rzeszowa na polu którego współrzędne geograficzne sa następujece (za Google Earth) :
szerokość 50° 5'25.07N,
długość 21°55'16.75"E
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze co do postu coverpoola, tak sobie przypomniałem,
że gdzieś (najprawdopodobniej na tym forum) wyczytałem, że w okresie powstania warszawskiego Niemcy mieli ruchomą stację radarową na wagonie kolejowym, który poruszał się ciągle po linii Bochnia-Tarnów (może Dębica)i dzięki" tej stacji alianci stracili tak wiele tych samolotów. Na pewno tak było, trzeba tylko dobrze poszukać.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...
Czy aby nie w Powietrznej walce nad Bochnią" Wojciecha Krajewskiego? Wg informacji uzyskanych przez Autora, chodzi najpewniej o stację Celebes II". Stacjonowała m.in. na bocznicy w Kłaju k. Bochni.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Celebes II" to złe typowanie. Niepoparte niczym prócz przypuszczeniem.
Po ewakuacji z Estoni Celebes II" operował w okolicach Szczecina do lutego 1945r.
Ponadto bezsens lokalizacji Kłaj koło Niepołomic - czyli ok 17 km od stacji radarowej w Krakowie - Grabie.
I jeszcz ta bocznica w kolejowa w Kłaju.
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie autor podaje tak za informacją od anonimowego iemieckiego historyka badąjącego dzieje NJG 100", w świetle której zestrzelenia uzyskane przez tą jednostkę nad Polską w sierpniu 1944 miały pochodzić właśnie z Celebes II". Ale NJG 100 to także latem 1944 m.in. Prusy Wschodnie.
Pogłoska o mobilnej stacji w rejonie Bochni i jej stacjonowaniu w Kłaju dość mocno się ugruntowała. Niekoniecznie musiała z Kłaja prowadzić pomiary. Jeżeli miała za zadanie dogęścić system stacji stałych, bardziej wskazane byłyby okolice na wschód od Bochni. Albo w ogóle rejon na północ od Wisły, np. okolice Jędrzejowa.
Pozdr.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka ruchoma instalacja nie umknęłaby uwadze wywiadowi AK w tamtym terenie. Co prawda są meldunki o dwukrotnym przejeździe pociągu pancernego z lipca 44r, ale dotyczą one ewakuowanych z frontu wschodniego składów. Są dane o dostawach do niemieckiej składnicy amunicyjnej w Kłaju, ale nic na temat jakiegoś „dziwnego” pociągu który by tam stacjonował.
Czas potrzebny do rozłożenia instalacji takiej stacji to ok. 10 godz., a złożenia połowę z tego, więc z tego faktu wynika że nie mógł się poruszać wahadłowo pomiędzy wybranymi stacjami tylko powinien dla prawidłowego funkcjonowania systemu obrony przeciwlotniczej na danym terenie posiadać okresowo stałą lokalizację. Jeśli można by było brać pod uwagę taką instalacje w tej części GG to raczej Borneo I lub Sumatra I ale to też wątpliwe.
Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...
  • 3 weeks later...
  • 4 months later...
  • 1 year later...
  • 4 months later...
Witam, poszukuję informacji na temat zapasowych lotnisk jakie zostały przygotowane w przededniu II WŚ. Dotarłem tylko do informacji iż było ich między 80 a 100.Szczególnie zależy mi na informacji o lokalizacji w rejonie : Złotokłos (d. majątek Szczaki )/ Wólka Pracka/ Mieszkowo ( d. Kały ). Jeszcze parę lat temu znajdowano fabrycznie zapakowaną amunicję kal. 20 mm i do Mauserów 7,92. Wszystko w obrębie domniemanego lotniska choć nie odnotowano tam żadnych walk.Oprócz informacji od dziadków niewiele mam do dodania.Są jeszcze sprzeczne opowieści o czasowym stacjonowaniu samolotów niemieckich( ? ) i odkopaniu w latach 60-tych uszkodzonego czołgu ( Panzer III ? choć mówiono o długiej lufie ) w pobliskich mokradłach (na granicy pasa ?).Przybliżona lokalizacja to N52.025564,20.902219. wg Googla i moich spostrzeżeń. Pas biegł równolegle (?) do obecnie istniejącej linii WN Kozienice - Warszawa.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie