Skocz do zawartości

Topografia lotnicza Polski 1939-1945


korup

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć korup
Jeżeli chodzi o Radom to: Radom - Piastów- lotnisko polowe z trawiastym podłorzem- obecnie lotnisko aeroklubu.Radom
-Sadków to lotnisko przedwojenne - pas betonowy obecnie jed. wojskowa i air show :)
Pozdrawiam : Poldi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 135
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Stephansdorf.....?.....= Neisse, Nysa-Radzikowice OP
Tak bylo w miejscowości Radzikowice.Do dzisiaj są podziemne składy paliwa.Dla zainteresowanych list od jednego Niemca ,który był w zabezpieczeniu tego lotniska:


Hallo!
Das ist sehr schöne Seite.Ich war ein Soldat im Festung Neisse- Fort Preussen
im 1944-45.Ich war in der 20.FJ Hermann Göring Panzer Div. und wir haben
geschütz der Stadt und Dorfen neben Rieglitz, Heidersdorf und
Stephansdorf.Das war ein Flugplatz des JG23/Staffeln ein und zwo.Ich war in
Neisse im 1999.Der Stadt ist zerstört.Die komunistische gebäude ist nicht
schön.Ich war in Fort Preussen in 1944 er war neu aber heute das ist ein
ruine.Ich hab' einen Planen des Fort Preussen, Hohe Retranchement und Hohe
Batterie.Ich sende für Dich diese Planen.Das sind alle tunnelen auf diese
Plannen aber alle sind zerstört oder fluss.Im dem Blockhaus Schantze ist
tunnel unter dem ganze fort bis zum Festung Glatz.Bitte schreiben Sie zu mich.
Tschüs!"
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Henkenhagen.....?..... = Kolberg (Ost), Kołobrzeg KO

to raczej jest bląd.
Henkenhagen to dzisiejsze Ustronie Morskie i tam nie było zadnego lotniska. lotnisko polozone jest blizej wsi Bagicz. lecz za czasów niemieckich funkcjonowalo pod nazwą Kolberg Flugplatz. po wojnie lotnisko zajeli rosjanie i wtedy nosiło nazwe Bagicz. po wycofaniu sie armii rosyjskiej lotnisko włączono w obręb miasta Kołobrzeg i otrzymalo nazwe Podczele.
jak os wiecej to --> lobo26@poczta.fm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...
Interesuje mnie lotnisko LYCK / obecnie Ełk / W okresie 18 - 26 czerwca 1941 roku stacjonowalo na tym lotnisku 41 smolotów bombowych Do 17 Z , w ramach VIII. Fliegerkorps 8.9 /KG 2 Czy ktoś może objaśnić : Co oznaczją te cyfry 8 9 oraz KG 2 ? Co to Luftflotte 2 ? Znalazłem zdjecia Do 17 Z z oznaczeniami na kadłubie 3 Z krzyż KH Co oznaczaja te cyfry i litery ? Jak rozpoznać samoloty stacjonujae w Ełku w 1941 roku ? Historia lotniska / juz nie istnieje /jest ciekawa Pozostały betonowe pasy postojowe w lesie. Wielu mieszkańców Ełku nie wie, że bylo tam lotnisko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...
Interesuje mnie niemieckie lotnisko we wsi Dołubowo (woj. podlaskie). Jeśli miałby Pan już jakieś informacje na ten temat proszę napisać do mnie na e-mail. Nawet małe wzmianki będą mile widziane.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem lotnisko we wsi Dołubowo w województwie podlaskim nie było niemieckie zaś ruskie. Moi dzidkowie, którzy mieszkali kiedyś własnie w owej wsi za czasów II wojny światowej opowiadali jak to było z tym lotniskiem (mowili, że było sowieckie) ...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Tak przy okazji skoro temat o lotniskach - czy ktoś wie dokładnie gdzie znajdowało się lotnisko w/koło Białogardu ??
Było - stali tam nawet sovieci na MiG-21, a teraz ślad wszelki po nim zaginął !!??

Pzdr,
Alkali
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiadam Koledze Lyckowi":

8./KG2, 9./KG2 oznacza odpowiednio 8. i 9. Staffel (eskadrę) Kampfgeschwader 2 (2. Pułku Bombowego), podówczas ze składu VIII. Fliegerkorps (Korpusu Lotniczego).

3Z+KH oznacza samolot 'K' z 1./KG77
3Z = KG77 (Kampfgeschwader 77)
K = litera indywidualna samolotu (tutaj w kolorze białym)
H = 1. Staffel (1. eskadra)

Samoloty z 8./KG2 poznasz po literach kodowych U5+#S, zaś samoloty z 9./KG2 po literach
U5+%T,
Znak # oznacza pewną literę indywidualną w kolorze czerwonym, zaś znak % literę żółtą.

powodzenia, M.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
Ważnym lotniskiem na terenach zachodnich było lotnosko w Żarach (Sorau), woj lubuskie.Na tym lotnisku testowano produkowane w Żarach samoloty Arado i inne.Ponadto posiadam relacje świadków katastrofy Junkersów z sierpnia 1939 r koło Świętoszowa.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...
Czy ma ktos moze informacje historyczna na temat Lotniska w Legnicy (niem. Liegnitz, kiedy bylo zbudowane, kto stacjonowal, jakie samoloty lataly, po wojnie Rosjanie stacjonowali, czy ma ktos informacje jakie samoloty i helikoptery stacjonowaly. I jesli sa zdjecia mozliwe, bardzo bym prosil.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...
  • 4 weeks later...
Do kolegi Paawel odnosnie lotniska w Legnicy - znajomy opowidał mi ze w latach 60 -tych pracował z niemcem a raczej Slazakiem w Legnicy ktory w czasie wojny miał brata pilota ktory stacjonował w Legnicy i jezdził to dniego do legnicy w odwiedziny.Brat ów (pilot(stacjonował w koszarach przy wylocie ulicy złotoryjskiej , był pilotem bąbowców ktore stacjonowały w krzywej(jesli tam wogoel było lotnisko) do krzywej ich dowozili autami .samoloty te dokonywały nalotow na ZWiaaek Radziecki . Nocowali i leczyli rany własnie w legnicy na przeciwko tych koszar był ich szpital dokładnie w lasku Złotoryjskim . Tyle słyszałem z opowiesci ale czyto prawda nie wiem .Moze ktos cos wiecej wie to prosze napisac.Pozdrawiam wszystkich
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanko związane z niemieckimi lotniskami.Pod Kutnem bylo lotnisko niemieckie.Dokladnie chodzi o obecny Wożniaków dawniej Gnojno być może występowało pod nazwą Adamowice lub Azory .Czy ktos moze coś wie więcej na temat tego lotniska.Bo ja za cholerke nie moge znależć informacji.Wiem na pewno żę w 1945 roku lądował tu B17 informacja ta ogólnie znana i opisana.Są informację o Flakach.I informacje o tym co ludzie wczesniej tam wygrzebywali.W obecnej szkole była szkółka pilotów.Tylko kto tu stacjonował jak jednostka ? Moim zdaniem wchodzą w gre jednostki szkolne i transportowe ale moge sobie gdybac ....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich. pisze odnosnie Komturhof.....~ N51 17 40 E18 09 33.....Wieruszów. Oczywiscie mieszkam w tym miescie i obecnie w tym miejscu znajduje teren ogródków dzialkowych. obszar terenu dosc znaczny. Mimo ,że nie slyszalem od starszych mieszkancow o lotnisku jest to możliwe. Jesli ktos coś wie na ten temat prosilbym o info.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie