Skocz do zawartości

KAWALERIA ROSYJSKA 1920


kamilo

Rekomendowane odpowiedzi

pomsee ja bazuje na motywach opowiadań i zdjęć jakie posiadam oraz opisach ksiażkowych z całym szacunkiem dla wtojej wiedzy ale mysle że po części sie mylisz bo kozacy wogóle byli bardzo niezdyscyplinowana armią mało tego do końca zachowali swój odmienny umoform .Wiesz ostatnio dorwałem książkę na alegro ze zdjęciami konejarmi i tam jest opis kozaków 4 pulku (czarnych kozaków ) dokładnie opisali mundur dlatego zmieniłem spodnie bo naq początek myslałem że były to pomarańczowe lub czerwone a do munduru szły granatowe i koszula biała lub czerwona ,pas(przepaska ) była wykożysywana do występów galowych żeby podkreślić narodowość kozaków a burka była elemetem nierozłącznym w stroku koejarmi co widać na załączonych obrazkach
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 50
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Nie pomyśl broń Boże, że podważam Twoją wiedzę! Ja do tej pory obracałem się raczej w tematach folklorystycznych a sprawa mundurów jest znana mi jedynie powierzchownie. Jednak, jeżeli mogę Ci coś zasugerować to ja na Twoim miejscu odtwarzając mundur kozacki położył bym większy nacisk na elementy pochodzące jeszcze z armii carskiej + właśnie jakaś regionalna dowolność. Wszak Armia bolszewicka była armią rewolucyjną i sprawy umundurowania były traktowane swobodnie, nie mówiąc już o trudnościach z wymianą regulaminowych części uniformu, który to żołnierze uzupełniali tym co się trafiło.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kamilo – obawiam się, że Pomsee ma rację.

O jednolitym umundurowaniu w Konarmii mowy nie było – i to niezależnie od pułku.

Pokazane przez Ciebie rysunki to raczej artystyczna wizja marzeń o mundurze „czerwonych Kozaków”, nie odwzorowanie historycznej rzeczywistości.

Ciekawą sprawą jest również przymiotniki „siczowy”. Sicz na początku 20 wieku była już pojęciem czysto historycznym, do którego odwoływali się ukraińscy nacjonaliści. Stąd Strzelcy Siczowi.

Ze Strzelcami Siczowymi kontakty mieliśmy dość burzliwe, lecz zasadniczo dla nas korzystne, bo najpierw nie daliśmy im Lwowa, a w wojnie bolszewickiej uczyniliśmy z nich swoich sojuszników (choć po prawdzie żołnierze 6 Siczowej Dywizji Strzelców ze starymi „ussusami” niewiele mieli wspólnego).

Po stronie bolszewickiej też walczyły oddziały mieniące się „siczowymi” – choć raczej już tylko z polityczno – propagandowych względów. Nie wiodło się im specjalnie, np. 1 Brygada Strzelców Siczowych w wyniku zagonu na Koziatyń znalazła się w polskiej niewoli.

Wracając jednak do umundurowania sowieckiej kawalerii (i nie tylko kawalerii) w 1920, to różnorodność była ogromna – dużo większa nawet od niejednolicie przecież wówczas umundurowanego Wojska Polskiego. Materiał ikonograficzny – zarówno w postaci propagandowych obrazów „z epoki”, jaki i nie mniej propagandowych w większości fotografii, jest spory i stosunkowo łatwo dostępny.

A trzeba pamiętać, że propagandziści starali się zawsze zafałszować „in plus” nie tylko bojowe osiągnięcia, ale i wojskowy wygląd swoich żołnierzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc jednolitych mundurów tym bardziej nie mogły mieć oddziały frontowe, nawet te, będące malarskimi wizjami.

A przecież w ramach rekonstrukcji „ODTWARZA SIĘ REGUŁĘ, NIE WYJĄTEK” :-)))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

koledzy racja macie 100 procent racji jednak 4 p.k. miał czarne burki dlatego nazywali ich czarnymi kozakami a co do reszty umundirowania to dowolnośc i ja tę dowolność wykożystałem koszula - biała ukraińska ,pas niebiesli ukraiński , czapka kozacka (tylkonie wiem czy z gwiazdką czy z bączkiem )buty wysoki z ostrogami ,u boku szaszka i nagan albo zdobyczny walter , na plecach zdobyczny mauzer długi a do tego wszystkiego pas główny z koalicyjką i tażma przewiazana przez ramię
koledzy dziekuje za pomoc ja też nie wiem wszystkiego bazuje na tym co jest dostepne i co mozna znalesć wasza pomoc jest mi niezbedna w celu dobrania munduru który bedzie przypominał orginał wiec każda krytyka i każda porada sie przyda
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kamilo - nie chce byc u.....wy ale 10BK Niemcy nazywali 'czarna brygada' niby od czarnych skorzanych plaszczy, a ile tych plaszczy w brygadzie bylo????. Ale de meritum....Nastepujace zdjecia i ilustracje pochodza z ksiazki: Khvostov M, Karachtchouk A. The Russian Civil War (1). The Red Army. London: Osprey, 1996.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bebut i szaszka
a czemu ciekawe ??chce zrobić jakiś mundurr to pomysle chwile poczytam i robie jak mam pieniążki a jak nie mam to czekam i dalej czytam aż wreszcie cośtam sie zacznie a co do czapy to zastepcza taokazalsza sie robi i bedzie jak ta czarna nazdjeciu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaraz, zaraz ale co z tą kamą - pamiętam że w carskiej armii był podział - niektórzy bebuty a inni kamy

Co było w końcu czyją bronią ???

Bebut był kozacki ??

Kama zdaje się to formacji okołokaukaskich ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie