Skocz do zawartości
  • 0

naszywki WOP


aegirsson

Pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

właśnie, w 1973 mogli robić je na suknie, materiałach, wszelkiej maści, a w 93 na moro itd.
zacząłem trochę tego towaru zbierać gdy były w użyciu i jeszcze nie myślano o wycofaniu tych naszywek - trafiały się przeróżne ewersy" i moro i takie jak na foto.
przezroczysta " jest np. późniejsza UN, ale ta nie musiała być w sumie u nas drukowana.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludzie o czym wy pitolicie?Po pierwsze primo kiedy weszły naszywki w WOPie?Otórz weszły w 87 roku latem(jakoś po świecie wop bodajrze po 10 czerwca)(czerwiec to nie lato ale po tej dacie dopiero)I były do czasu rozpier... WOP i stworzenia obecnej SG.Potem były robione na morro na innych gównach ale tylko i wyłacznie dla dziadków którzy chcieli miec takie na mundurach kombatanckich.Wiec wtedy stworzono też ORMO a moze i ZOMO bo podobno WOP był też ZOMO.Takie legendy ludowe pokutują w społeczeństwie.
Proponuje poszuka rozkazu gen Stramika o utworzeniu naszywek i wszystko będzie jasne.
Pozdrawiam
P.S.
A jak se zamówie naszywke z logiem NASA lub Microsoftu lub z napisem PZPR to tez będzie autentyk?Tez będzie poszukiwana przez kolekcjonerów?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niezrozumienie tematu. Ponawiam pytanie gdzie na naszywce Ochrona Granic ORMO widnieje napis WOP. Odpowiedź nie widnieje i przypuszczan, że w rozkazie, też naszywki nie będzie bo to przyznacie trochę inna formacja.
Pozdrawiam !!!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisze inaczej moze bardziej zrozumiale.Słuzbę w syfie odbywałem jesień 86 jesień 88 w WOP.Najpierw szkółka na BB WOP w Koszalinie(6 miechów II kompania) a potem na wiosne K Ł KB WOP w Gdańsku.Naszywki dostaliśmy po powrocie z linii(półroczny wyjazd na budowę i naprawy NLS na granicy)a na brygadzie dostali je wcześniej ale po naszym wyjeżdzie w kwietniu 87.Do tego czasu naszywek nie było.
Czy teraz koledzy zrozumieli dlaczego wspominam o dacie po czerwcu 87?
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy my tu zastanawiamy się nad WOPem czy może nad LWP jako takim?Powiedzenie WOPisty:Powiem dzieciom powiem Żonie byłem w WOPie a nie w MON-ie"WOP to elita to nie MON.
Pozdrawiam.
P.S. żeby trafic do WOP u tak jak w moim przypadku trzeba było odmówic słuzby w ZOMO.90 % ludzi na brygadzie to byli właśnie tacy którym nie odpowiadał kolor munduru(niebieski).Reszta?Z łapanki.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naszywki można spotktać okazjonalnie na allegro, czasami nawet w kompletach.
Odpowiednio na zdjęciu:
1 - Bieszczadzka Brygada WOP w Przemyślu
2 - Podlasko-Mazurska Brygada WOP w Białymstoku
3 - Pomorska Brygada WOP w Szczecinie
4 - Lubuska Brygada WOP w Krośnie Odrzańskim
5 - Sudecka Brygada WOP w Kłodzku
6 - Kaszubska Brygada WOP w Gdańsku
7 - Łużycka Brygada WOP w Lubaniu Śląskim
8 - Zakłady i Szkoły Specjalistyczne WOP
9 - Bałtycka Brygada WOP w Koszalinie
10- Centrum Szkolemia WOP w Ketrzynie
11 - Górnośląska Brygada WOP w Gliwicach

brak za zdjęciu - Nadbużańska Brygada WOP w Chełmie (motyw manifestu lipcowego)
brak na zdjęciu - Karpacka Brygada WOP w Nowym Sączu (motyw szarotki)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakoś mój wcześniejszy post się tu nie pojawił więc próbuję jeszcze raz dodać coś od siebie.

WOP podobnie jak Wojska Nadwiślańskie podlegały MSW a nie MON, więc można tak powiedzieć, że są elitarne".
Byłem wcielony do WOP w ostatnim poborze tj. jesień 1990 (unitarka w Krośnie Odrzańskim, potem Warszawa), następny pobór to już byli funkcjonariusze SG (Straż Graniczna).
Co do naszywek to we wcześniejszym poście była zbiorówka tychże. Nr 8 nosili nie tylko w sztabie ale również w zabezpieczeniu i obsłudze Sztabu. Ponadto była używana na przejściu granicznym w Warszawie, chociaż KRG było w rzeczywistości wykorzystywane zarówno na granicy jak i do obsługi Sztabu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Współcześnie, pierwsze informacje o współpracy harcerzy i pograniczników odnotowano w 1957 r. W tym bowiem roku powstała 29 Białowieska Drużyna Harcerska „Pogranicznik” im. Tadeusza Wróbla.
W roku 1968 na terenie Łużyckiej Brygady WOP w miejscowości Żarka doszło do spotkania komendantów hufców przygranicznych. To właśnie na tym spotkaniu po raz pierwszy użyto nazwy Harcerska Służba Graniczna". Oficjalne zaś ramy do powołania tej specjalności dało porozumienie Dowództwa WOP i Głównej Kwatery ZHP.
W późniejszych latach następuje szybki wzrost liczebności drużyn utrzymujących ścisłe kontakty z jednostkami Wojsk Ochrony Pogranicza. Opracowany zostaje regulamin zdobywania miana drużyny HSG a także regulamin zdobywania dwustopniowej plakietki „Przyjaciel WOP”. Chorągiew Dolnośląska zainicjowała w 1968 r. opracowanie wytycznych dla pracy drużyn HSG. Zadania dla drużyn tej specjalności polegały na współdziałaniu z żołnierzami WOP w ochronie granicy państwowej, działalności rozpoznawczej w strefie nadgranicznej i udzielaniu pomocy przy konserwacji i zabezpieczaniu znaków i urządzeń granicznych.
Wg info z http://hsp.zhp.pl/index.php?do=standard&navi=0077,0002,0001
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasadniczą słuzbę wojskową odbywałem w Pomorskiej Brygadzie WOP w Szczecinie (ul. Żołłnierska 4 - Krzekowo), w latach 1983 - 1985. TRafiłem tam, jak większość, z poboru, po wcześniejszej wizycie" w WKU. W moim pryzpadku otryzmałem pytanie: Gdzie chcesz iść? Moja odpowiedż: Nie wiem. Priopozycja WKU: Szczecin - WOP. Co do naszywek, to zostały wprowadzone po 1985 r. Za moich czasów w kamaszach" mówiono jedynie o konkursie na naszywki dotyczące poszczególnych Brygad WOP.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !!!

Żadne brednie !!! Naszywka istnieje i w tej serii jest najbardziej pożądaną wśród kolekcjonerów o czym świadczą jej ceny. Sama idea ORMO była taka, iż chciano w ten sposób zaktywizować do współpracy mieszkańców pogranicza oraz emerytowanych żołnierzy WOP. A czy się to udało ...

Pozdrawiam !!!
SIEKIERZ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie