Skocz do zawartości

Odrdzewianie w occie-pytanie


Natan

Rekomendowane odpowiedzi

To zależy od tego jak bardzo zardzewiały jest przedmiot. Generalnie można czyści w samym nierozcieńczonym occie. Ja tak robiłem i efekty były badrzo dobre. Rdza szybko puszczała, a struktura metalu nie była zniszczona. Oczywiście przy delikatniejszch przedmiotach sugerowałby 1:1.
Fosol to dobry pomysł, tylko trzeba z nim uważać bo jest badzo silny i może uszkodzić przedmiot.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

indiana cos krecisz, ocet niszczy metal, poglebia wrzery i ogolnie jest dobry tylko do galaretki

wsadz do octu niezardzewialy przedmiot a zobaczysz jaki on bedzie jak go wyjmiesz

dla przykladu zamieszczam zdjecia 2 lusek, jedna czyszczona w sodzie kaustycznej (po lewej) a druga w otcie, obie byly w takim samym stanie przed czyszczeniem!!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja czyściłem w occie raczej większe przedmioty i efekty miałem bardzo dobre. Jak tylko wywołam zdjęcia to wrzucę tutaj zdjęcie oczyszczonego bagnetu (cyfrówki się niestety jeszcze nie dorobiłem:). Może za długo w nim trzymałeś:)
Łuski są znacznie delikatniejsze, ale np. ocet jest do nich lepszy niż fosol. Jak raz wrzuciłem o niego łuski to prawie się całe rozpuściły:]
Ale prawdę powiedziawszyn nigdy nie czyściłem w sodzie kaustycznej więc z tego co widze to muszę spróbować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile pamiętam proporcje to na 3/4 szklanki wody, 1/4 szklanki octu i 2 łyżki stołowe soli. Ostanio czyściłem tym pociski do Flaka i bardzo szybko puściły. Chociaż przyznaję rację że zależy od stężenia i czasu trzymania, a takze od ilości rdzy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...czyli różnych sposobów na łuski jest bez liku!
Ale jak wyczyścić nabój, a nie łuskę?
Można naturalnie wpierw upuścić prochu i potem wszystko potraktować jak wyżej, ale jeśli nie chce się otwierać naboju....
Pomysł z elektrolizą chyba odpada.
Nad fosolem bym się zastanowił. Może kwasek (ale wtedy mamy czasami pomarańczkę).
Chyba, że druciak - ale jeśli rdza jest upierdliwa to można tym druciakiem sobie d... podetrzeć (uwaga bolesne :-)).
Macie jakieś doświadczenia w tej kwestii??
YP

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do żelastwa to jestem zwolennikiem autolizy, nie trzeba bawić sie z zasilaczamim itp. Robiłem kiedyś próby z octem ale metal po takiej operacji wychodził chropowaty. Przy większych przedmiotach i po pózniejszym przejechaniu szczotką drucianą to nie problem, ale przy drobnicy i delikatnych elementach to mozna coś zepsuć.
A łuseczki mosiężne to wrzucam na parę minut do kwasku cytrynowego, tylko żeby zmiekczył osad, a później biorę łuseczkę pod kranik, papier wodny 800 i łuseczki wychodzą lepiej niż nowe, no i nie czerowne.
pozdro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chcialbym jednak przypomniec ze fosol, to nic innego jak kwas octowy, czyli zwykly ocet, jednak wzbogacony jakimis innymi chemikaliami, jednak efekty daje takie jak ocet, moze szybciej bierze, ale tez powieksza wrzery, jednak pozostawia farbe prawie nienaruszona. nalezy jednak nanosic go pedzelkiem i plukac po 5 minutach, nastepnie dobrze zakonserwowac (natluscic) dobrze nadaje sie do tego wd40
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,
rzeczywiście wszystko zależy od stężenia, ostatnio czyściłem kilka drobiazgów metalowych w occie i powiedzmy, że wyszły o.k. Jednakże na całą szklankę wody dałem 1/4 szklanki octu. Ale na wszystkim można się przejechać:( Do tej pory byłem m.in. zwolennikiem stosowania kwasku cytrynowego do czyszczenia przedmiotów z aluminium i raz przekombinowałem, tzn. dodałem do wody trochę więcej kwasku niż zwykle i się zdziwiłem, bo wynik nie był taki jakiego oczekiwałem. Po prostu trochę spiepszyłem sprawę. Radzę działać na sprawdzonych metodach, a jeśli nie jesteśmy czegoś pewni a chcemy wypróbować coś nowego, to lepiej nie praktykować na wartościowych lub żadkich fantach.

Pozdrawiam
Marcin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam jesli chodzi o luski przetestowalem metody:ocet,kwasek,druciak.stwierzdam iz druciak najbardziej mnie satysfakcjonuje.po kwasku luseczka wychodz rozowiutka jak d..,ocet rózowe i wrzery,druciak zgubsza ściągam rdze tak aby nie zedrzec lakieru.mozna wyczyscic do ladnego stanu/połys ,polerka,nowka/ale musimy pamietac ze luski byly lakierowane i nie mialy naturalnego koloru miedzi czy mosiwdzu i jesli doprowadzimy do takiego stanu bedziemy mieli ladna zecz na puleczke ale niestety mieoryginał".zaczelem kombinowac z patyna ale mi nie wychodzi malowanie terz odpada farba do szkla i lakier terz odpada.osobiscie nie znam madrego sposobu na doprowadzenie do stanu najbardzij oryginalnego,na odrdzewienie wszystkie podane sposoby sa dobre.
pzdr
Igok
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
Wedlug mnie wszystko zalezy od tego czy sie oplaca czyszczenie w sodzie czy occie. Czyszczenie w occie jest latwe i proste, niestety tworza sie wzery tak jak zademonstrowal Frozzer. Soda kaustyczna wymaga wysokiej temperatury procesu, odpowiedniego stezenia i obecnosci cynku, ale daje piekne efekty, wrecz oksyduje metal. Najlepsze efekty daje kapiel elektrolityczna w glukonianach sodu ale tej metody nie uzywalem gdyz jest droga i w ogole sie na niej nie znam. Sodowac oplaca sie rzeczy ktore chcemy na przyklad rozruszac (np. zamek), ale jak mamy bardzo zjedzony helm czy bagnet z ktorego i tak niewiele zostaje to sie sodowac nie oplaca. To wszystko zalezy od kosztow i efektu. Ja z powodzeniem octowalem wiele rzeczy i nie niszczylem ich, bo trzeba co jakis czas wyjac i sprawdzic postep, zeby nie przefajnic".

NIE STOSUJCIE SODY DO CZYSZCZENIA ELEMENTOW Z EBONITEM (NP. CALYCH CHWYTOW PISTOLETOWYCH DO MG) BO OKLADKI TRAFI SZLAG!!! SPRAWDZALEM!!!

Jest bardzo ciekawa pozycja odnosnie metod konserwacji wydana przez MWP ale mialem ja krotko w rekach i nie znam jej tytulu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 years later...
Podbijam temat, bo ciekawy. Własnie odrdzewiam dość skorodowany przedmiot octem. Wrzuciłem go do garnka z octem, dosypałem 2 łyżki soli, i stoi. Już 2 godziny i jak na razie nie widać żadnych efektów. Macie jakieś doświadczenia z odrdzewianiem octem ? Mój przedmiot to skorupa pocisku, pokryta grubą warstwą rdzy, które postarałem się w większości obstukać. W wielu miejscach wyszedł nawet nie pożarty metal.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie