Skocz do zawartości

Buty w wojsku polskim przed 1939


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,
Poszukuje wszelkich informacji o butach uzywanych w wojsku polskim przed 1939 rokiem. Wiem, ze istnial model 1925 i dokonywano zmian kolejno w : 1928, 1931, 1934 oraz w 1939. Mam zdjecie modelu z 1934 natomiast poszukuje informacji na temat innych modeli. Czy posiada moze kos warunki techniczne takowych butow? Z gory dzikuje za wszelkie informacje.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 76
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Witam! Chodzi mi glownie o trzewiki. Niestety nie dysponuje ksiazka Wielickiego, choc chetnie bym nabyl. Czy posiada ktos moze w kolekcji takowe trzewiki? Mam zdjecie trzewikow model 1934 i nic wiecej. Dzieki za pierwsze podpowiedzi i czekam na nastepne.
P.S.
czy typowe trzewiki niemieckei maja cos wspolnego z polkimi z 1939r? Oryginalnie tez byly z brazowej skory ale czy modelowo byly podobne?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mógłbyś wstawic fotki tych z 1934 roku ? Ja mam w zbiorach cieniutki stan czegoś co uważam za chyba wz.31", wyciągniete znad Bzury. Wstawie fotki w weekend (nie mam przy sobie na tym kompie).

Wz.31 są bardzo podobne do trzewików niemieckich z pozniejszego okresu wojny.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,
W zalaczniku zdjecia butow 1934. Niestety to jedyne zdjecia jakie posiadam. Innych modeli poprostu nie rozrozniam. Na zdjeciach z epoki zazwyczaj slabo widac. Czekam na dalsza pomoc. Czy mam moze ktos warunki techniczne" trzewikow piechoty?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe. Ja nie mam pojecia co to za model. Moze ktos z kolegow? Zdawalem sobie sprawe, ze temat trudny no ale, ze az tak to sie nie spodziewalem;)) Na pewno nie duzo par trzewikow przetrwalo do dzisiaj. Zazwyczaj sa w kiepskim stanie no i czasem pewnie trudno stwierdzic czy sa wojskowe (brak podkuc itp). Mam nadzieje, ze temat bedziemy dalej drazyc!
Pozdrawiem
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomek: moim zdaniem to wz.31 właśnie ...

Ja mam niemal identyczne ale inaczej rozwiązany zapiętek, przez co pojawia się zapytanie czy to nasze czy może nie. Te wyglądają bardzo ciekawie. Chyba szansę są spore że są dobre".
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam w sumie coś takiego - nie wiem czy to polski but i czy przedwojenny. Wiadomo jednak że zrobiła go czeska BATA" (ta sama co słynie z butów dziś), a ta właśnie BATA przed wojną miała filię w Warszawie i śmigała trzewiki dla WP.

Na tym fakcie i na podstawie miejsca znalezienia butów kojarzę je z WP 1939. Z rysunkami w Wieleckim się zgadzają, ale właśnie nie widać tych zapiętków, które ponoć są kluczowe. Czy są niewiadomo. W porównaniu z butem g13" u mnie wzmocnienie na pięcie zachodzi na zapiętek (a u niego wchodzi pod).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bolku z tego co czytałem w Warunkach Technicznych, wz. 31 powinny mieć 7 dziurek i pasek powinien wchodzić miedzy kwatery a zapiętek na odległości 15mm.
Zdjęcie tg13 faktycznie prezentuje buta wz.31 można je rozpoznać po charakterystycznym sposobie łączeniu przyszwy z kwartą w postaci przeszycia w postaci podwójnej ramki.
Te twoje Bolek nie wiem ale może byc to wariacja na temat, chociaż ilość oczek na sznurówki sie nie zgadza, no i sposób łączenia kwarty z przyszwa jest jakiś nie taki.

Co do zdjęcie Tarawy prezentujący model wz.34 ja sie spotkałem z identycznymi rysunkami oznaczonymi jako wz.39.

Czy może ktoś mi objaśnić w jaki sposób doprowadzono spod skóry który był na zewnątrz na przyszwie do takiego stanu połysku jak lico?

Schrek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powoli dochodzimy do jakis wnioskow. Dziekuje bardzo za kazda informacje. Buty ktorych mam zdjecie moga byc modelem 1939. Czlowiek ktory je opisal moze sie mylic i podal je jako model 1934. Jest to francuz tak wiec dostep do informacji ma na pewno trudniejszy. Kolekcj napisales, ze czytales w warunkach technicznych. Czy mozesz udostepnic skan tych warunkow? Moze posiadasz jakies rysunki? Chce ustalic konkretne dane na temat trzewikow bo myslalem o wykonaniu kopii przez szewca. Co wy na to? Ktos probowal? Musze wiedziec dokladnie jak co wyglada , najlepiej z wymiarami bo wiecie jaki moze byc efekt szycia na oko". Moga byc podobne" ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli któryś z forumowiczów jest w posiadaniu warunków technicznych, któregokolwiek wzoru przedwojennych trzewików żołnierkich (i byłby skłonny się nmi podzielić) - to prosiłbym o wstawienie skanów tutaj lub wysłanie na e-mail:
lucjusz8@wp.pl

Pozdr,
Łukasz.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie