Skocz do zawartości
adek

muszkieterki

Rekomendowane odpowiedzi

Czy muszkieterki wz 36 przysługiwaly tylko oficerom?Czy komuś jescze?A moze ma ktoś wiecej informacji o tych rękawicach?Zdjęcia,wymiary techniczne.Czy ktoś w Polsce robi takie?Za jaka cene?Z góry dziękuje za odpowiedz pozdrawiam.(a tak na marginesie co sadzicie o tych muszkieterkach z allegro?)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

skan artykułu z Archeologii Wojskowej.

Rękawice aktualnie dostępne na allegro to po prostu rękawice motocyklowe, powiedziałbym całkiem współczesne - przed II wojna nie było zatrzasków :)))))

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Muszkieterki nie przysługiwały oficerom.(oficerowie powinni zaopatrzyć się w rekawiczki skórzane, brązowe zimowe i irchowe, kremowe letnie.
Były to rękawice m.in. do wystąpień uroczystych np w kawalerii występowały całe poczty sztandarowe,w broniach zmotoryzowanych jw.
czy do użytku codziennego nie wiem, ale moły być używane np. przez motocyklistów.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Wszystko (co, jak, kto i kiedy) jest opisane w rozkazie wprowadzajacym (Dziennik Rozkazow MSWojsk 1936 lub 37). Akurat nie mam pod reka ale sie postaram wydobyc.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Akagi - masz na mysli ze nie bylo zatrzaskow w rekawicach polskich?

Bo tak wogole to zatrzaski byly:)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
tak chodzi mi o wystąpienia uroczyste-defilady itd.Gebhardt może podeślesz mi te rozkazy jak znajdziesz?Ok?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Jacku był bys wstanie przesłać mi skany tego artykułu???

Krzysztofie jak dokopiesz sie do swoich materiałow też bym poporsił.

Schrek

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
A po co Mikołaj kłopotać Jacka?
Akurat mam ten numer Archeologii Wojskowej" wiec zrobię ci ksero
i przywiozę w niedzielę.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Rekawice skorzane z mankietami (muszkieterki) [zeby podac nazwe w pelnej formalnej krasie :)] byly wprowadzone rozkazem z 1936 15/189 (Czapki garnizonowe okragle dla zolnierzy K. O. P. Rekawice skorzane z mankietami dla oficerow kawalerii.)

Wprowadzam dla oficerow kawalerii przy wystapieniach uroczystych i reprezentacyjnych w szyku konnym noszenie rekawic skorzanych z mankietami (muszkieterek).

Dowodcy oddzialow ureguluja termin wprowadzenia tego zarzadzenie w ten sposob, azeby jednolitosc ubioru oficerow byla w kazdym wypadku bezwzglednie zachowana."

Chyba wiecej nie trzeba. Jezeli komus potrzebny caly tekst + zalaczniki z rysunkami muszkieterek to dajcie znac na priva - jaknajszybciej przesle co trzeba (ale od dzisiaj wieczor przez tydzien nie bedzie mnie przy kompie!)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Wiem, że temat stary jak świat, ale warto go wykorzystać. Mam kilka pytań dotyczących owych rękawic:

1. Jak wygląda sprawa z motocyklistami? Czy je używali? Jeśli tak, to do kiedy.

2. Czy te rękawice były jakoś znaczone (jak i gdzie) ?

3. W internecie trudno jest znaleźć zdjęcia (udało się zdobyć jedynie skan rysunku z jakiejś książki). Czy ktoś takowe posiada i byłby chętny się nimi podzielić?

Pozdrawiam,
Kevin

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Gdyby kogoś interesowały zdjęcia owych rękawiczek, a jak już pisałem, kiepsko z nimi w internecie, zamieszczam kilka fotografii mojej pary muszkieterek ;-)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dowódca i oficerowie 9 pułku strzelców konnych podczas Święta Pułkowego 29 VI 1936 r. w dobrze widocznych muszkieterkach.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Poczet sztandarowy 16 Pułku Ułanów Wielkopolskich, w całości w białych muszkieterkach.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

I jeszcze jedno zdjęcie pocztu sztandarowego 16 P.Ul. Wielkopolskich, tyle, że bez asysty. Skarpa oksywska, 1938 rok.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Podobnie w 1938 roku, poczet 16 P.Uł. bez asysty wystąpił w Wejherowie na Dniu Żołnierza w białych muszkieterkach.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

W przypadku tego pułku, w zależności od uroczystości bywało różnie... Tutaj w przypadku 11 listopada 1938 w poczcie z asystą wystąpił w muskieterkach ( i to brązowych) tylko oficer sztandarowy.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi