Skocz do zawartości

Schleswig-Holstein


tominml

Rekomendowane odpowiedzi

Czy ktoś tu potrafi normalnie i po ludzku odpowiadać na zadane pytanie? Chciałem się dowiedzieć czy to może być prawda bo kolo który mi o tym mówił jest święcie przekonany że duży ,,kawał,,statku, pancernika czy jak kto woli łajby znajduje się w wale przeciwpowodziowym. W końcu chyba pojade sprawdzić to w terenie, a nuże to oprawda...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co tkwi w owym wale, ale raczej nie jest to Schleswig. Wrak Schleswiga (na zdjęciu) został podniesiony w 1946 przez Rosjan i odholowany do Talina, gdzie służył do 1948 jako hulk Borodino. W 1948 został zakotwiczony w pobliżu wyspy Odsmussar jako cel ćwiczebny dla lotnictwa. W latach 50-siątych zaczęto stopniowe złomowanie wraku. Podobno jego pozostałości nadal znajdują się u wybrzeży wyspy Odsmussar.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Apropos wątku , zna ktoś losy (tzn gdzie leży,lub kto i kiedy podniósł i złomował bliźniaczy okręt Schleswiga-Holsteina- Schlesien ? Jakieś zdjęcia ?
To samo zapytanie dotyczy Lutzova ( to akurat wiem gdzie leżał, ale co się z nim stało i ewentualnie czy ktoś ma jakieś zdjęcia?
POZDR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Schlesien niemal całą wojnę pełnił funkcję okrętu mieszkalnego oraz lodołamacza(!!!) na Bałtyku. W sierpniu 1944 wzmocniono jego artylerię przeciwlotniczą i przeznaczono do ochrony konwojów. W marcu 1945 ostrzeliwał Rosjan w rejonie Gańska. 2 maja 1945 wszedł na minę w okolicy wyspy Uznam. Odholowany do Świnoujścia osiadł 3 maja na dnie portu. Następnego dnia został zaminowany i wysadzony.
Powojenny los Schlesiena jest podobny do losu Schleswiga. Podniesiony przez Rosjan został odholowany do wyspy Odsmussar i służył jako cel dla lotnictwa. W latach 50-siątych zaczęto stopniowe złomowanie wraku. Podbno w latach 80-tych jego szczątki były nadal widoczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no dobra cfaniaki, kto mi powie gdzie jest wyspa Odmussar to może google Earth sie wykaze :).
Czy ma ktoś fotki z okresu powojennego kiedy SH i S były celami lotnictwa i w okresie złomowania ? ew gdzie MOŻE takowe się znajdują ,bo ciekawi mnie ten temat
A tak by the way, co norwegowie zrobili z wrakiem Tirpitza ? Gdzieś na necie mignęły mi zdjęcia z fiordu Alta (chyba ) jak leżałą do góry dnem ,ale głowy nie dam .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O to informacja z 2003 roku na temat Schleswiga-Holsteina, jaką z Estońskiego Muzeum Morskiego otrzymał jeden z fińskich poszukiwaczy:

Some information about the fate of Schleswig-Holstein for you.
After the war the battleship was sunk by Russians in the middle of the shoal Neugrund, which situates approximately 4 miles to the NE from the island Osmussaar. The wreck was severely fired and bombed from the sea and air for many years but not from the coastal batteries. In the 1970-es the wreck was dismantled and nothing can be seen above the water level today.
The remains of wrecked ships onshore the island Osmussaar does not belong to the Schleswig-Holstein, by no means! The Estonian Maritime Museum has been engaged in looking for the remains of the battleship on Neugrund two years ago and a great amount of metal, huge steam engine, basement of the ship´s cannon, rudder and other parts have been found at the depth 8-9 metres at the position N59°19'98" E023°31'97. "
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A teraz kolejne podchwytliwe pytanie :)

Oficjalnym powodem wizyty Schleswiga-Holsteina w Gdańsku był udział w uroczystościach ku czci poległych marynarzy z krążownika Magdeburg".
Gdzie zatonął krążownik Magdeburg"?

Na zdjęciu pozostałości pomnika upamiętniającego marynarzy Magdeburga", wystawionego w pobliży miejsca zatonięcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze całkiem inna wersja powojennych losów Schliesena.

Według tej wersji okręt na początku lat 50-tych był holowany ze Świnoujścia. Podczas holowania zatoną mniej więcej na pozycji N54°08' E014°17' (z grubsza jest to na północ od wyspy Wolin), na głębokości 10-13 metrów. Stopniowo to co wystawało nad powierzchnię było złomowane. Podobno jeszcze w 1971 przy spokojnym stanie morza niewielkie fragmenty widoczne były nad lustrem wody.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie