Skocz do zawartości

Atak niemiecki na Staszów


to17071990

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie. Czy ma ktoś może jakieś wiadomosci na temat niemieckiego ataku pancernego na Staszów. Gdzie zostal powstrzymany przez Rosjan (w jakiej miejscowości) , ile czasu trwal i ilu ok. żołnierzy brało w nim udział. Jedynie co wiem ,to to że byl on podobno najwiekszym kontratakiem na tych ziemiach , rozpocząl sie na przedpolu Szydłowa i pierwszy raz w tym terenie użyto do ataku Tygrysów Królewskich.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 57
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Mam gdzieś opracowanie na temat tej bitwy. O ile dobrze pamiętam to Tygrysy Królewskie zostały zmłócone przez czołgi z 74 Samodzielnej Bronietankowoj Brygady Gwardii. Z opisu pamiętam, że Korobow czy któryś tam inny zapolował na nie zasiadki jeżdżąc po lesie wzdłuż osi natarcia i bijąc w boczne pancerze. Bodajże trzy z nich Sowieci wzięli lekko uszkodzone. Jeden chyba do tej pory stoi na Kubince. Jestem teraz w pracy, ale w domu mam artykuł i raport do dowództwa brygady na temat tej bitwy. Czytasz cyrylicę? Bo ten raport to o ile dobrze pamiętam mam po rosyjsku. Jak będe miał to na kompie to Ci przyślę na maila.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dałem ciała. Chodzi oczywiście o batalion 71 a nie 74 Samodzielnej Brygady Pancernej Gwardii. Po stronie niemieckiej w natarciu brał 501 batalion czołgów ciężkich podległy 16 DPanc (widać to na mapie). W materiałach mam jeszcze szkic, na którym zaznaczono miejsca unieruchomienia lub rozbicia pojazdów niemieckich.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj wróciłem ze Staszowa - pod koniec tygodnia wrzucę do identyfikacji trochę złomu (kawałek pancerza czołgu, pocięty most od Dodge'a, łuski od pocisków czołgowych i różne inne).
Generalnie z opowiadań rodzinki która pochodzi ze Staszowa i pamięta pancerną naparzankę która miała m.in. miejsce koło ich domostwa na skraju miasta, wynika że sporo złomu zostało rozparcelowane wśród okolicznych mieszkańców. Przedmioty które fotografowałem, pochodzą z podwórka mojego wuja - trochę za późno się na to wszystko natknąłem, bo przez ostatnie lata pooddawał kupę gadżetów:/ Ale jeszcze kapke tego zostało.

Pozdrawiam
k0k0
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to17071990 - póki co nie szukałem nigdzie poza podwórkiem wuja:) więc co do fantów w okolicznych ziemiach z praktyki wiem niewiele, poza zasłyszanymi historiami. Nie chcę komfabulować, a miałem za mało czasu na rzetelny wywiad. W listopadzie wybieram się do Staszowa głównie w celu skonkretyzowania informacji, tym bardziej że w relacjach miejscowych wypłynęły jeszcze staszowskie podziemia, ale dopóki nie pójdę i nie pomacam, wkładam to między baje;)
Ale tak czy siak okoliczne pola zdaje się warto zwiedzić z wykrywką.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 months later...
Hmmm jestem zachwycony, bo zawsze chciałem mieć wykrywacz, ale może dlatego tak mi się podoba bo oprócz niego widziałem tylko ACE 250:) Gdzie szukałem? Nie miałem mapy to na ślepo- tam gdzie mam kolegę co co roku hełm wyciąga jak orze pole(niby żartuje, ale to prawda, ma już 4 hełmy, plus cały czas chce mi łuski a drugi pistolet sprzedać) czyli w Korytnicy, ale tam nic nie było bo nie wiedziałem gdzie szukać lub tam gdzie na grzybach znalazłem lotki od pocisku moździerzowego czyli obok Woli Osowej(na mapie w tym miejscu stacjonuje 51 T6p). Czyli szukałem tam gdzie szuka zwykły człowiek co nigdy nei miał wykrywacza w rękach i idzie na ślepo:P
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem początkującym poszukiwaczem i nie znam(lub z rozpędu piszę potocznie) waszej terminologii:( Widzę że się nie zrozumieliśmy, znalazłem wystrzelone naboje od Mosina czyli łuski, a czerep od pocisku mi chodzi o to co po wystrzeleniu wylatuje z lufy, to już po wystrzeleniu, nie ma w tym prochu, sam ołów. Wskazuje na to waga i identyfikacja na www.poszukiwania.pl : http://www.poszukiwania.pl/portal/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=1988&highlight=czerep+pocisku . W domu nie mam nic nielegalnego, bo się bardzo boje je łamać...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie