Jump to content

poligony niemieckie w Polsce


ładziak111

Recommended Posts

Witam
A wiec tak kiedys po forum chodzila mapka trzech Niemieckich poligonow tylko nie wiem gdzie mozna to teraz znalesc. Chodzi o woj. podkarpackie i lokalizacje trzech poligonow czyli ss,wechrmahtu i luftwaffe(z gory przepraszam za pisownie ale nie znam sie i moglem zrobic jakas pomylke)ktore byly ze soba polaczone.
Ich lokalizacja byla mniej wiecej taka..
Poligon ss to byla Debica, Mielec i okolice, wechrmaht to okolice Nowej Dęby ( tez duzo bunkrow i betonowych pozostalosci po Niemcach:) i kolejny to juz dokladnie nie wiem ale trzeba sie kierowac w gore mapy czyli to moga byc okolice Rudnika nad sanem.
Mysle ze ten niedokladny oips conieco Ci pomoze i przyblizy ich polozenie.
pzdr..
Link to comment
Share on other sites

Czołgowy to oczywiscie lasy Łabędzkie w Gliwicach. Do dziś bawi sie tam bumar łabędy ze swoimi Twardymi. Ale można wejsć bez problemu i podziwiać niemiecka robote. Cały tor jest zrobiony z kostek brukowych - granitowych. Jak dla mnie to musieli rozebrać góre wielkości Rysów żeby tyle tego wykopac.
Link to comment
Share on other sites

To z Wikipedii
Poligon niemieckich wojsk pancernych w Sieradzu
Z Wikipedii
Skocz do: nawigacji, szukaj
Z dniem 1 czerwca 1943 r. w bezpośredniej bliskości Sieradza, przemianowanego na Schieratz, Niemcy wydzielili Heerengutbezrik Schieratz" czyli okręg terenów wojskowych. W czasie wojny z Rosją sowiecką na poligonie ćwiczyły dywizje czołgów, także Waffen-SS, przed skierowaniem na front. Taka jednostka bojowa przebywała tutaj od 2 tygodni do miesiąca, ćwicząc współdziałanie różnych rodzajów broni. Przebywali (w służbie niemieckiej) tu także okresowo Węgrzy, Włosi i własowcy. Gdy okolice Blizny zostały zagrożone zbliżającym się frontem, w sierpniu 1944 r. Niemcy na sieradzki poligon skierowali bomby latające V-1 z wyrzutni w Wierzchucinie na Pomorzu. W okolice sieradzkiego poligonu wystrzelono ok. 100 tych pocisków. W miejscach ich upadku powstawały doły o promieniu ok. 50 m i 15-25 m głębokości. W sierpniu 1944 r. teren poligonu włączono w linię obrony zwaną wałem Himmlera". W prymitywnych warunkach zatrudniono tysiące ludzi z okolic Łodzi, Kalisza i wielu innych miejscowości, w celu kopania rowów przeciwczołgowych, transzei i innych polowych umocnień, które jednak nie odegrały żadnej roli w czasie ofensywy Sowietów.

Teren poligonu zaczynał się przy zbiegu obecnych sieradzkich ulic: 1 Maja i Jana Pawła. Dalej granica poligonu biegła skrajem szosy prawie do Złoczewa, omijając to miasto łukiem w odległości ok. 1 km i dochodziła do szosy łączącej Złoczew z Szynkielowem. Dalej biegła skrajem szosy w kierunku Widawy, by w odległości 1 km od Rychłocic skręcić w kierunku północnym i po przekroczeniu rzeki Warty biec w kierunku Burzenina, a przed Strumianami skierować się ku Dąbrowie Widawskiej. Stamtąd przyjmowała kierunek pn.-wsch., i nie obejmując Widawy, dochodziła do skrzyżowania dróg wiodących w kierunku Widawy, Grabna i Sieradza. Dalej prowadziła szosą do Rembieszowa, by stamtąd przyjąć kierunek północny i osiągnąć przedpole Zduńskiej Woli w rejonie Holendrów Paprockich. Dalej biegła równolegle ( w odległości ok. 2 km) od szosy Zduńska Wola-Sieradz by dojść do Sieradza przed osiedlem Chabie w tym mieście.

Poligon przygotowano w latach 1940-1942 na obszarze ok. 320 km2. Na tym terenie było 4876 gospodarstw chłopskich i 9 folwarków. Zlikwidowano 150 wsi zamieszkanych przez ok. 26 tys. Polaków. Wysiedlono 20 712 osób, resztę zatrudniono na miejscu: w zachowanych majątkach rolnych, przy budowie dróg, lotniska, koszar, baraków dla jeńców wojennych. Część ludności przesiedlono do Łodzi (Litzmannstadt), pozostałych do sąsiednich powiatów.

Obóz dla jeńców wojennych składał się z 6 baraków, z których 4 przeznaczono dla jeńców (12 na 46 m), a 2 (8 na 24 m) dla celów administracyjno-gospodarczych. Teren obozu (1200 m 2) otoczono dwoma rzędami drutów kolczastych o wysokości ponad 2 m. Na rogach placu były wieżyczki dla wartowników. Początkowo przebywała tu grupa jeńców holenderskich, później ok. 200 jeńców angielskich i ok. 300 jeńców francuskich. Zatrudniano ich na poligonie przy budowie schronów bojowych i biernych, strzelnic, dróg i pasów betonowych dla czołgów oraz przy różnych pracach w mieście. Przez ok. 1/2 roku było tu też ok. 500 jeńców jugosłowiańskich. Po jakimś czasie Francuzów przeniesiono do Burzenina, a Anglików do Niechmirowa. Wiosną 1942 r. przywieziono z Siedlec 380 jeńców radzieckich, następnie ok. 1500-1800 z okolic Warszawy, Krakowa i z Majdanka. Jesienią 1943 r. jeńców sowieckich wywieziono w nieustalone miejsce. Podobozy dla jeńców (w obrębie poligonu) były w: Bogumiłowie, Burzeninie i Niechmirowie. Betonowe schrony do dziś pozostały na polach wsi: Bogumiłowa, Jezior, Monic, Dębołęki, Stefanowa Ruszkowskiego. Betonowe pasy dla czołgów służą obecnie jako ulice miasta: 1 Maja, Józefa Oxińskiego, Michała Wołodyjowskiego.

Siedziba Komendantury Wojskowej poligonu mieściła się w sieradzkim Rynku (nr 14). Dowódcą poligonu (od 31 października 1940 r. do 30 listopada 1943 r.) był gen. mjr Friedrich Wilhelm Liegemann, a następnie gen. Roude. Rezydowali oni w pałacu Danielewiczów na Poświętnej Górce.

To co się działo na poligonie było w centrum zainteresowania Obwodu sieradzkiego Armii Krajowej. Rejon VII AK obejmujący gminy na poligonie specjalizował się w wywiadzie. Placówka o kryptonimie Karuzela" śledziła wyposażenie Niemców, dyslokacje ich wojsk, uzbrojenie i wyniki testowania używanej broni. Meldunki docierały do Londynu, a stamtąd przekazywane były Sowietom.
Link to comment
Share on other sites

Co do Burzenina to na tym terenie bawiło już w okresie międzywojennym Wojsko Polskie. Nie pamiętam dokładnie który to był rok ale mój pradziadek dostał rekompensatę pieniężną za teren przeznaczony pod poligon. Zabrano wtedy część pól uprawnych i lasu.
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 1 month later...
  • 2 weeks later...
A czy może ktoś ma jakąś informację na temat poligonu pod Wrocławiem,w okolicach Krzyżanowic,Cienina i dalej Posikurowic.Słyszałem że był tam niemiecki poligon(a może lotnisko polowe,ta informacja z innego zródła).W tej chwili użytkuje ten teren(albo użytkowało)W.P.Mam kumpla który na tym terenie kopał łuski z biciami ss od Mausera. Ciekawe,prawda?
Link to comment
Share on other sites

Kiedyś to był fajny poligon a chyba teraz niewiele można znależć. Opowiadał mi gościu że jeszcze na początku ubiegłego roku wyszły fajne fanty. Zbyt wiele dołków jest nakopane i teraz troche tam ganiają ale zawsze można spróbować.
Link to comment
Share on other sites

Kiedyś tam byłem,w tamtym rejonie rosjanie przeprawiali się przez Odrę.? Nachodziłem się-bez efeków ,chyba nie ten rejon.Po poligonie już nie miałem siły chodzić.Jak masz coś ciekawego o tych okolicach pisz na meila.Możemy tam razem kiedyś wyskoczyć.Pozdro!
Link to comment
Share on other sites

Też byłem w tym miejscu gdzie się sowieci przeprawiali a efekty to setki amo do Ppsz41 do mośka trochę mniej. Było też kilkadziesiąt łusek 15mm a poza tym hełm sowiecki, bagnet do mośka,stara saperka i inne drobiazgi. Po drugiej stronie Widawy na całej długości od mostu kolejowego do ujścia znajdowałem łuski mauserowskie a w jedym miejscu było ich setki ale stalowe. Musieli niemiaszki ładnie tam napieprzać i rozgrzewać się bo były w tym miejscu butelki po wódce. Znalezłem tam też dwa bagnety niemieckie i jeden od Lebela /łuski Lebela też były/, menażki i inne drobiazgi. Co do wspólnego wypadu to może na wiosne?!...
Link to comment
Share on other sites

Nysa nad Nysa Kłodzką :) ,w mieście były zakłady remontowe pojazdów pancernych (pózniejsze FSD -Nysa,nyski milicyjne wszycy pamietacie :)
powyżej zakładu za pasmem obwałowan jerozolimskich był poligon przjęty pózniej przez LWP ,na polgonie wychodziły rózne fanty poniemieckie min. amunicja z Norblina , rury po panzefaustach , tabliczki po niemiecku itp.
pozdrawim
Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information