Skocz do zawartości

Chusty z magazynu na Stawkach


kiler p

Rekomendowane odpowiedzi

Dziś rano na TV Polonia oglądałem krótki programik, w którym pokazana była wystawa zdjęć z Powstania Warszawskiego. Komentował ją właściciel. Była tam też niewielka wystawka rzeczy związanych ze zdjęciami. W trakcie komentowania powiedział, że z tych fotografi można wiele dowiedzieć się na temat umundurowania powstańców i jako przykład podał pewną manierę popularną wśród powstańców ze Starego Miasta, jaką było noszenie pod szyją chust, które jakoby zdobyto razem z panterkami w magazynie na Stawkach. W gablocie była jedna z tych zdobytych chust: biała z czerwonymi groszkami na środku. Sam powstaniec stwierdził, że nie wie po co Niemcy trzymali te chusty w magazynie. Przecież w tej kolorystyce z maskowaniem nie miały wiele wspólnego.

Bardzo interesują mnie te chusty. Czyżby żołnierzom niemieckim wydawano coś takiego? Jeśli tak to w jakim celu ? W sumie dosyć często można na zdjęciach spotkać się z takimi chustami pod szyją żołnierzy (np.: na zdjęciu obok), zwłaszcza w panterkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chusta chyba po to żeby nie odczuwać skutków zapocenia karku, coś w rodzaju podręcznego ręcznika, .....

Ewentualnie moda na przykład niwelowanie widoku zbyt dużego w kołnierzu munduru...
Ale jak było naprawde...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

korbaczewski - zgadza się, nie jeden z poddających się w Paście" miał zawiązaną chustę, związane to było z tym, że PAST-a przez kilka godzin płonęła, i Niemcy chustami chronili się przed gryzącym dymem. Zresztą podobnie robili powstańcy walcząc w płonących domach - są relacje nt wykorzystywania tych chust. Ja nadal czekam na fotki SS-manów z chustami...
Kiler napisał, że: dosyć często można na zdjęciach spotkać się z takimi chustami". Ja jakoś nie spotykam się tak często z owymi chustami...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z nieco innej beczki...
Książka Niemieckie oddziały powietrznodesantowe 1939-45" Nr.139 Ospreya, str.37 (podpis rysunku E3) :

Hans Teske, który służył w FJR 5 po przeniesieniu go ze Sturmregiment, wspomina, że w 1 Kompanii tego batalionu wszyscy żołnierze nosili niebieskie chusty w białe grochy (...)"

Może chusty o różnych wzorach służyły np. do rozróżniania żołnierzy należących do poszczególnych kompanii na szczeblu np. batalionu?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Whatfor: być może często" to rzeczywiście zbyt duże słowo :), po prostu gdy widzę coś więcej niż na 3-4 zdjęciach to mnie to zastanawia. Sporo tych chust jest też na planszach barwnych we wspomnianej przez Bjara książce Niemieckie oddziały powietrznodesantowe 1939-45".

Co do zastosowania to być może rzeczywiście stanowiła ona takie swoiste kragebinde", podobnie jak to robili GI`s w Wietnamie.

Mnie najbardziej zastanawia obecność tych chust w magazynach na Stawkach: powstaniec zmyśla, czy jest może na to jakieś wyjaśnienie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Whatfor: to dokładnie ta! Tak jak napisałem wcześniej: biała z czerwonymi groszkami - taką pokazywał ten powstaniec i była też fotka z 3 powstańcami w panterkach i każdy miał taką chustkę pod szyją. Właśnie tym co mnie zastanowiło było to, że kategorycznie stwierdził, że pochodziły z niemieckich magazynów i zdobyli je razem z panterkami.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie - to był program na TV Polonia, relacja z wystawy zdjęć o powstaniu. Leciał wczoraj ok. 8.30. Sprawdziłem program TV i to był chyba reportaż z programu Kwadrans po 8", który leci codziennie, więc na powtórkę też nie ma raczej szans.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie