Skocz do zawartości

polski czołg


sadyk

Rekomendowane odpowiedzi

Jakubek.
Pokazane przeze mnie zdjęcie pochodzi z około 1935 r. Było w papierach W.I.B.I. dotyczących czołgu PZInż. 130. Czy możliwym jest, ze zakupiliśmy jakiś egzemplarz od Szwedów? Wiadomo przecież, że oprócz ogólnego wzorowania się na koncepcji Cardena i Loyda, w projektowaniu pojazdu wykorzystano także inne najnowsze światowe rozwiązania.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem czołg Landsverk 60 czyli prototyp Stridsvagn m/38 był badany przez polską komiisję Biura Badań Technicznych Broni Pancernej, jednak nie mam informacji czy zakupiliśmy jakiś egzemplarz czy badania odbyły się w Szwecji
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakubek, dzięki.... przypomniałeś mi o tej sprawie. Rzeczywiście gdzieś w materiałach Departamentu Technicznego MSWojsk były materiały na ten temat. Był także materiał Rozwój broni pancernej w państwach Europy: Szwecja". Muszę go odnaleźć w swoich zbiorach, może gdzieś będzie wzmianka czy komisja Biura Badań Technicznych Broni Pancernych badała Landsverk'a" w Szwecji czy u nas w kraju. O wynikach poszukiwań poinformuję.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U Magnuskiego znalazłem takie zdanie:
Czołgi Landsverk 60 i Landsverk 100 były przedmiotem badań wielu zagranicznych komisji rzeczoznawców, a między innymi i polskiej komisji Biura Badań Technicznych Broni Pancernej."
... niestety żadnych szczegółów.

Możliwe więc, że zdjęcie Sadyka zostało wykonane w Szwecji w roku 1934/35(?) (czołgi te powstały w 1934) podczas wizyty przedstawicieli BBTBrPanc, a zgromadzona tam dokumentacją była wykorzystywana podczas budowy PZInż130 i pochodnych.

Na dzisiaj, przynajmniej ja nie znam żadnych informacji o testowaniu w Polsce (zakupionego czy wypożyczonego) podwozia któregokolwiek z Landsverk’ów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie