Skocz do zawartości

polski czołg


sadyk

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano

Przeglądając swoje zbiory znalazłem takie zdjęcie.
Panowie, prośba o komentarz i identyfikację. Może ktoś wie coś na temat tych trzech stojących panów?

Napisano

Z pewnością nie jest to polska konstrukcja.
Jest to któryś ze szwedzkich Landsverk'ów.
Na zdjęciu Landsverk L-100.

Napisano
Jakubek.
Pokazane przeze mnie zdjęcie pochodzi z około 1935 r. Było w papierach W.I.B.I. dotyczących czołgu PZInż. 130. Czy możliwym jest, ze zakupiliśmy jakiś egzemplarz od Szwedów? Wiadomo przecież, że oprócz ogólnego wzorowania się na koncepcji Cardena i Loyda, w projektowaniu pojazdu wykorzystano także inne najnowsze światowe rozwiązania.
Napisano
Chciałbym zrócić uwagę, na zdjęcie od COE,
Ta sama przeszkoda terenowa i (prawdopodobnie ekipa)
Zdjęcie to widziałem na szwedzkiej stronie.
więc może reklama(?)
Napisano
Z tego co wiem czołg Landsverk 60 czyli prototyp Stridsvagn m/38 był badany przez polską komiisję Biura Badań Technicznych Broni Pancernej, jednak nie mam informacji czy zakupiliśmy jakiś egzemplarz czy badania odbyły się w Szwecji
Napisano
Jakubek, dzięki.... przypomniałeś mi o tej sprawie. Rzeczywiście gdzieś w materiałach Departamentu Technicznego MSWojsk były materiały na ten temat. Był także materiał Rozwój broni pancernej w państwach Europy: Szwecja". Muszę go odnaleźć w swoich zbiorach, może gdzieś będzie wzmianka czy komisja Biura Badań Technicznych Broni Pancernych badała Landsverk'a" w Szwecji czy u nas w kraju. O wynikach poszukiwań poinformuję.
Napisano
U Magnuskiego znalazłem takie zdanie:
Czołgi Landsverk 60 i Landsverk 100 były przedmiotem badań wielu zagranicznych komisji rzeczoznawców, a między innymi i polskiej komisji Biura Badań Technicznych Broni Pancernej."
... niestety żadnych szczegółów.

Możliwe więc, że zdjęcie Sadyka zostało wykonane w Szwecji w roku 1934/35(?) (czołgi te powstały w 1934) podczas wizyty przedstawicieli BBTBrPanc, a zgromadzona tam dokumentacją była wykorzystywana podczas budowy PZInż130 i pochodnych.

Na dzisiaj, przynajmniej ja nie znam żadnych informacji o testowaniu w Polsce (zakupionego czy wypożyczonego) podwozia któregokolwiek z Landsverk’ów.
Napisano
Coe.
Dokładnie takie samo zdanie znajduje sie w książce Jarosława Piątka Polska broń pancerna w latach 1918-1939 na tle europejskim". I nic więcej na ten temat ....
  • 3 months later...
Napisano

W nowym numerze Militariów i Faktów jest artykuł o delegacji Biura Badań Technicznych Broni Pancernych w Szwecji w 1937r. Są tam opisy pobytu, zdjęcia i rysunki pojazdów oglądanych przez delegację. Zachęcam do zapoznania się z tym artykułem.
Pzdr
Bodziu

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie