Skocz do zawartości

Mundury WH w kamuflażu Splintertarn


Rekomendowane odpowiedzi

Może nie ująłem tego wystarczająco jasno. Nie kwestionuję szycia mundurów kamuflażowych przez pułkowych krawców bo ci szyli ich całkiem sporo,wystarczy popatrzeć na ilość mundurów z właskiego kamo noszonych w WH ale tu chodziło chyba o oficjalną produkcję a tego nikt chyba nie udowodnił. Podobnie jak istnienia polowych czapek w tym wzorze.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 102
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
No i proszę - czyżbyśmy kogoś zainspirowali do produkcji takich kurtek - bo się właśnie się na Allegro cos takiego pojawiło:

http://www.allegro.pl/item115106843_kurtka_kamuflazowa_wh.html

Pozdrawiam
Hindus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,


Panowie, sprawa z kamuflażem jest jednak trochę bardziej złożona. W następnym numerze Do Broni" ukaże się artykuł w tej sprawie, nad którym prace trwają już od pewnego czasu. Chciałbym jednak już teraz parę uwag wtrącić.
Jeśli chodzi o wzór Splitter, to w czasie wojny miał on aż cztery odmiany: A,B,C, i D.
Najbardziej popularny był wzór Splitter A (choćby celty używane przez WH) wprowadzony w 1931 roku, oraz Splitter B, pierwotnie zaprojektowany z myślą o jednostkach LW, a wprowadzony pod koniec lutego 1941 roku, z czasem znalazł też miejce w oddziałach polowych WH.
Prace nad wykorzystaniem kamuflażu w jednostkach lądowych były prowadzone już od końca lat 20-tych, a w połowie 1935 roku powstał przy sztabie głównym specjalny wydział zajmujący się wykorzystaniem kolorów, pod nazwą Tarnung". Od tego momentu prace ruszyły ze zdwojoną siłą i całe zastosowanie kolorystyki podczas wojny w armii niemieckiej zawsze było zatwierdzane i wychodziło z tego działu.
Pierwszymi, masowo używanymi elementami kamuflażu w armii niemieckiej były popularne celty, które zostały wprowadzone rozkazem w 1931 roku (splitter A, będący bardzo bliską kopią szwajcarskiego wzoru z 1901 roku). Ich przydatność podczas ćwiczeń okazała się bardzo wysoka. Po 1935 roku zaczęto prace nad rozwojem innych elementów tzw. ochronnych". Dwa lata później pojawiły się pierwsze wzory zaprojektowane specjalnie dla jednostek SSVT, a wiosną 1938 roku miały miejsce pierwsze poligonowe próby z pokrowcami na hełm. Wypadły one bardzo dobrze i wzór nowego pokrowca został zatwierdzony do masowej produkcji. Ich produkcja ruszyła w połowie 1939 roku, jednak do wybuchu wojny nie zostały one dostarczone do jednostek liniowych (być może pojawiły się w kilku Aufkl.Abt. należących do dywizji pancernych, ale jest to tylko prawdopodobne, a materiału zdjęciowego nie ma). Pokrowce zostały w większej ilości użyte podczas walk we Francji, i później podczas walk na bałkanach. Tarnjacke WH Splitter zatwierdzono rozkazem już pod koniec 1940 roku, bazując na doświadzczeniach wyniesionych z walk SSVT (panterki" miały jednak inny krój)w Polsce i Francji. Do jednostek liniowych zaczęły trafiać dopiero na wiosnę 1942 roku, i to początkowo tylko do jednostek rozpoznawczych i oddziałów strzelców zmotoryzowanych w dywizjach pancernych. W miarę nasycania tym rodzajem ubrań maskujących, były dostarczane także do dywizji piechoty. W 1942 roku zatwierdzono rozwinięcie kamuflażu Splitter, pod nazwą Splitter C, w na początku 1943 roku, odmiany D, stosowanej częściowo w jednostkach strzelców górskich (choćby w filmie Tylko dla Orłów" widzimy kamo, wzorowane właśnie na Splitterze D). Co ciekawe, Splitter D, miał być pierwszym rodzajem kamuflażu, zaprojektowanym z myślą o całych siłach zbrojnych i miał dotyczyć także Waffen SS. Miał występować w odmianie letniej i zimowej. Masowe wprowadzenie jednak nie miało miejsca, z uwagi na wprowadzenie całkiem nowego wzoru, tzn. Sumpf, który występował w odmianie 43 i 44. Właśnie odzież we wzorze Sumpf 44 zdobyli powstańcy warszawscy, kiedy do magazynów na Stawkach dotarły pierwsze dostawy w tym kamuflażu.
Kurtki mundurowe w kamuflażu Splitter zaczęły się pojawiać w magazynach już na przełomie 1943/44 roku, a ich producentem była wytwórnia w Berlinie (cztery fabryki na terenie Niemiec zajmowały się pordukcją kamuflażu). Ich produkcja nie była jednak masowa. Więcej, już niedługo w kolejnym numerze Do Broni".

Pozdrawiam
Willi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Willi - super opracowanie! - już się nie mogę doczekać tego artykułu. Czy pod pojęciem ...Kurtki mundurowe w kamuflażu Splitter..." mam rozumieć bluzy zbliżone krojem do M40/42/43/44 - czyli te, o które pytałem w temacie postu?3
Czyli ktoś jednak produkował to seryjnie, a nie tylko chałupniczo" w warsztatach pułkowych?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Willi - bardzo ciekawa zajawka dla artykulu. Zaintrygowales mnie i mam nadzieje, ze w artykule znajda sie zrodla wg ktorych zostal opracowany. I zdjecia.
Mam kilka pytan: wg tego co wiem nazwa splitter to nazwa powojenna a do tego co oznacza A, B, C i D. Mamy dwa odzaje splitter WH, wzor splitter LW i sumpf, ktory moze byc traktowny jako odmiana splittera bo to tak naprade ten sam wzor tylko w odwroconych kolorach i rozmyty. To daje cztery odmiany - czy o oto chodzi czy sumpf nie jest wlczany w twojej wyliczance? Dodatkowo, z tego co wiem to wzor pokazany w Tylko dla orłów" to wytwor Hollywoodu a nie oryginalny wzor. Dodatkowo czy odwrocony (odwrotne kolory) splitter traktujesz jako oddzielny wzor? Co z wczesnym i poznym sumpftarnem?
Jesli w 43 miano wprowadzic splitter D dla wszystkich jednostek (rowniez SS) to czemu w 43 wprowadzono nowy wzor kamo wylacznie dla SS? Co ma wspolnego wzor sumpf z SS? Twierdzisz, ze w magazynach na Stawkach Powstańcy zdobyli mundury we wzorze sumpf? Masz na to jakas ewidencje? To byly magazyny zaopatrzeniowe SS i bylo tam pelno umundurowania maskujacego ale we wzorach SS a nie sumpf czy jakich kolwiek innych wzorow WH. Mozemy prosic o wiecej informacji?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapraszam jeszcze do starego watku http://odkrywca-online.pl/pokaz_watek.php?id=221461#221461 to jeszcze cos nowego w sprawie spliterow.
Co do Sumpf 44 zdobytych przez powstancow.
Wyposazenie (magazynowe) WH pochodzilo ze zdobytej szkoly na ul.Rybaki w ktorej byly magazyny WH, np wiekszosc zolnierzy z Bonczy" zaopatrzyla sie w tym magazynie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie udało mi się znaleźć inne zdjęcie owego oficera (Oberstleutnant Schultz)z postu, który zamieściłem w tym wątku 22.06 o 13:21. I okazało się, że jest ono bardzo interesujące - spójrzcie na oficera po prawej stronie i zwróćcie uwagę na bluzę jaką ma na sobie!
Przy okazji dowiedziałem się, że są to oficerowie z 25. Pułku Pancernego 7. Dywizji Pancernej. Zdjęcie zostało wykonane na Łuku Kurskim w dniu 11.07.1943.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie,

Zacznę może od odpowiedzi dla Adama T. Jeśli chodzi o źródła to jak najbardziej, nieco gorzej może być ze zdjęciami. Materiał mam napisany od praktycznie końca maja, tyle tylko, że nie bardzo mogę zamieścić zdjęcia z opracowań, bez zgody ich autorów, a z tym może być bardzo trudno. Pracuję nad tym i mam nadzieję, że cały materiał, przygotowany na kilka numerów „Do Broni” będę mógł wzbogacić całym szeregiem zdjęć, gdzie obok tych samodzielnie wykonywanych, będę mógł zamieścić także te, które są rzadko spotykane. W tym te, które ilustrują praktycznie każdy typ kamuflażu, wykorzystywany przez WH podczas całej wojny.
Jeśli chodzi o samą nazwę Splittermuster, to ile wiem nie powstała ona po wojnie, tylko przed nią, a została określona przez zespół, zajmujący się pracami nad kamuflażem. Miało to miejsce w 1931 roku, a więc jeszcze przed rozszerzeniem tego zespołu w dział, który skonsolidował całość prac w 1935 roku. Początkowo prawdopodobnie był określany mianem „wzoru szwajcarskiego” lub „wzoru leśnego”, ale tu pewien do końca nie jestem. Typologia A,B,C i D odnosiła się do zmian w kolorystyce, nasycenia barwą, zmianie układu plam, ich zmniejszenia lub powiększenia. Każda z tych wersji była pochodną wersji podstawowej, czyli Splitter 31 i zachowywała charakterystyczną dla niej koncepcję kształtów geometrycznych i tzw. deszczu, czyli układu kreseczek o różnych długościach i grubościach.
Każdy z tych typów był projektowany w dwóch odmianach, co widać choćby na popularnej celcie, gdzie mamy jedną stronę bardziej jaskrawą, druga jest pod względem kolorystki bardziej stonowana. Krótko mówiąc, wersja wiosenna i jesienna. Nie traktuję ich jako dwa oddzielne wzory kamuflażu, bo wzór jest ten sam, po prostu inne nasycenie kolorów.
Nieco inaczej było tylko z odmianą D, która była planowana jako pierwszy kamuflaż dla całej armii. Miał występować w odmianie zimowej i letniej, zamiennie stosując przewagę szarości i bieli, z zielenią i brązem. Ostatecznie uznanie znalazła tylko wersja zimowa, którą zastosowano do produkcji pewnej ilości dwustronnych kurtek. Kurtki te miały dwie strony – jedną całkowicie białą, drugą właśnie w kamuflażu Splitter D.
Kurtki prezentowane w filmie „Tylko dla Orłów” nie są tak do końca wytworem wyobraźni filmowców. Są zaadoptowanymi kurtkami wykorzystywanymi w latach powojennych przez niemieckie jednostki górskie, stosujące właśnie ten kamuflaż, jako idealnie sprawdzony w warunkach górskich. Jest on praktycznie wierną kopią Splittera D.
Uzupełniając, Splitter C o ile mi wiadomo znalazł tylko zastosowanie do produkcji plandek i pewnej ilości namiotów, jednak wyprodukowano ich bardzo niewiele.
Sumpfmuster był projektowany od początku jako całkowicie oddzielny wzór, zachowujący jednak koncepcję Splittera, zwiazaną z układem figur geometrycznych. Projektanci chcieli tu połączyć zalety Splittera 31 z kamuflażem stosowanym przez jednostki Waffen SS.
Nie do końca podoba mi się określenie, które czasami słyszę, iż Sumpf jest „odwrócony” w stosunku do Splittera w odniesieniu do kolorów, bo stosowane w Sumpfie kolorystyka i układy plam są tylko w niewielkiej części zbliżone do Splittera. Sumpfmuster 43 (czyli „wczesny” Sumpf) ma przewagę koloru brązowego, z różnymi jego odcieniami, a i układ geometryczny jest całkiem inny. Są podobieństwa i jak się domyślam miały być, ale nie jest to kamuflaż „odwrócony”.
Późny Sumpf to Sumpfmuster 44 (nazywany także „błotnym” lub „rozmytym”), a wczesny to Sumpfmuster 43.
Nie miały one stać się nowym kamuflażem dla m.in. jednostek Waffen SS, a miał nim być Splittermuster w odmianie D, o którym wyżej napisałem. Nie zyskał on jednak powszechnej aprobaty w kręgach decyzyjnych, stąd jego dosyć ograniczone zastosowanie, o czym także wyżej wspomniałem. Kamuflażem, który został zatwierdzony dla całej armii był Leibermuster, który trafił jedynie do garstki żołnierzy na przełomie kwietnia i maja 1945 roku. Co ciekawe, stosujący ten kamuflaż żołnierze Waffen SS znajdowali się wśród obrońców kancelarii rzeszy.
Jeśli chodzi o magazyn na Stawkach, to o ile wiem, pełnił on funkcję magazynu centralnego dla oddziałów garnizonu warszawskiego, ale w związku ze zbliżaniem się frontu, przejął on także funkcję jednego z tyłowych magazynów zaopatrzeniowych, gdzie składowano m.in. odzież dla jednostek liniowych. Tam były wysyłane także transporty dla WH, które być na miejscu były przenoszone do innej lokalizacji, stąd ich obecność w szkole, o której przyznam się szczerze, wcześniej nie słyszałem. W związku z tym, że w pobliżu Warszawy toczył walki III Korpus Pancerny Waffen SS, a także dywizja pancerno-spadochronowa HG (a ta korzystała także z tego samego kamuflażu co Waffen SS) stąd duże ilości wszelkiej odzieży tego typu w tym magazynie, ale nie tylko. Odzież w kamuflażu Sumpfmuster 44, trafiła tam jako dostawa nowego wzoru kamuflażu dla jednostek WH walczących w pobliżu Warszawy. Nie było jej może tak dużo, jak innej, ale jej obecności tam też wykluczyć nie można. Były to wówczas jedne z pierwszych dostaw tego kamuflażu, bowiem w Normandii zaczyna on być widoczny dopiero późnym latem 1944 roku.

Pozdrawiam
Willi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WILLI: Nie do końca podoba mi się określenie, które czasami słyszę, iż Sumpf jest „odwrócony” w stosunku do Splittera w odniesieniu do kolorów, bo stosowane w Sumpfie kolorystyka i układy plam są tylko w niewielkiej części zbliżone do Splittera. Sumpfmuster 43 (czyli „wczesny” Sumpf) ma przewagę koloru brązowego, z różnymi jego odcieniami, a i układ geometryczny jest całkiem inny. Są podobieństwa i jak się domyślam miały być, ale nie jest to kamuflaż „odwrócony”.

iestety ale zupelnie nie masz racji. Uklad figur geometrycznych w splitterze (tym najbardziej popularnym) i sumpfie jest IDENTYCZNY. Sumpf ma jedynie rozmyte (w roznym stopniu) krawedzie. W porownaniu do splittera sumpf ma jedynie odwrocone kolory tzn. tam gdzie splitter ma zielone sumpf ma brazowe. Nie sa to tekie same kolory ale zielony jest zielony :)
Ciekawostka jest to, ze byla wersja splittera w kolorystyce stosowanej w sumpfie tzn tam gdzie splitter ma cielone ten ma brazowe a tam gdzie ma brazowe ma zielone. Czyli jest to prakycznie sumpf bez rozmycia krawedzi.
Obawiam sie, ze proba kalsyfikowania i numeracji niemieckich kamo bedzie BARDZO ciezka. Zdaje sie, ze Niemcy co chwilawprowadzali jakis nowy wzor i wysylali to na front aby sprawdzic jak bedzie sie sprawowal.
Po twoim poscie zaczalem liczyc odmiany wzorow SS. Gdybym liczyl warianty kolorystyczne stosowane w roznym okresie to samych wzorow platanowych wychodzi ponad 50!
Co do zdjecia Hindusa to obie bluzy musza byc szyte na zamowienie. Popatrz na kroj bluzy w splitterze.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam T - nie mam wątpliwości, że bluzy te szyte były na zamówienie - juz o tym pisałem we wcześniejszych postach tego wątku - ale tym ciekawsze jest takie implementowanie tkanin kamuflażowych w warunkach bojowych.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hindus: nie mam wątpliwości, że bluzy te szyte były na zamówienie - juz o tym pisałem we wcześniejszych postach tego wątku - ale tym ciekawsze jest takie implementowanie tkanin kamuflażowych w warunkach bojowych.

Jesli ineresuja cie nieregulaminowe dziwaki to było tego sporo. Niemiecka armia dopuszczała sporą dowolność w warunkach bojowych a do tego wierzyli bardzo (i mieli racje), że umundurownie ochronne w znacznej mierze zmiejsza liczbę strat w ludziach. Ciekawe czy mundury takie były dozwolone do noszenia poza polem bitwy (czy jak to określić).
Słynne czarne mundury pancerniaków stały sie oficjalnymi mundurami dopiero pod koniec 1940 roku. Wcześniej załogi mogły je nosić jedynie przy obsłudze czołgu. Poza czołgiem obowiązywał zwykły mundur.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Jeśli chodzi o zdjęcia, które zamieścił Acer, to dwa pierwsze są najprawdopodobniej tym standardowym wydaniem Splittera A (splittermuster 31), tyle tylko, że na stronie jesiennej, czyli z kolorystyką utrzymaną w nieco bardziej jaskrawej tonacji. Trzecie zdjęcie, to najprawdopodobniej wersja tropikalna, stąd inna kolorystyka, ale sam wzór jest tym samym, standardowym Splitterem A.
Jeśli chodzi o zdjęcie czwarte, to z lewej strony mamy Sumpfmuster 44, czyli nazywaną także „błotnym”, lub „wodnym” wersję tego kamuflażu, po prawej standardowy Splittermuster 31 (w odmianie A), natomiast poniżej Sumpfmuster 43.
Adamie T., nie chcę się wdawać w polemikę, ale niedługo będę miał możliwość, aby zaprezentować dosyć dokładne zdjęcia. Dzięki koledze, który ma bardzo pokaźną kolekcję kamuflażu (oryginalnego), a który dostarczył mi także bardzo dużo materiałów do opracowania całego materiału, postaram się wzbogacić to co napisałem, zdjęciami, które będą najwłaściwszym punktem odniesienia.
Myślę, że wszelkie wątpliwości będą wtedy rozwiane. Zwróć jednak uwagę na to, jak stykają się plamy w Sumpfie, a jak w Splitterze.
A co do pałatek w Sumpfie, to mam wrażenie, że chyba rzeczywiście takich nie było. Może kiedyś na jakimś zdjęciu widziałem, ale tego pewien nie jestem. Ciekawe, spróbuję się czegoś na ten temat dowiedzieć.

Pozdrawiam
Willi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...
Odgrzewam stary wątek, bo na Allegro pojawił się następujący kombinezon:

http://www.allegro.pl/item142005288_mundur_wh_kombinezon_pancerniaka_oryginal.html

Co powiedzielibyście o jego autentyczności?

Pozdrawiam
Hindus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie