Skocz do zawartości

Mundury WH w kamuflażu Splintertarn


Rekomendowane odpowiedzi

Zwracam się z prośbą o pomoc w znalezieniu zdjęć dokumentujących stosowanie przez jednostki Wehrmachtu mundurów w kamuflażu Splintertarn – mam na myśli wyłącznie bluzy wzorem zbliżone do mundurów polowych Feldgrau M36/40/43 (jak na załączonym zdjęciu). Do tej pory udało mi się znaleźć tylko jedno zdjęcie porucznika piechoty. Wiem, że w USA działa GRH rekonstruująca pododdział Feldgandarmerie, którzy właśnie wzory takich bluz m.in. wykorzystują. Z góry dziękuję za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 102
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Ja jednak skłaniałbym się do twierdzenia, że nie był to wypadek jednostkowy. Unikalne może być wykonanie tego konkretnego egzemplarza (bo rzeczywiście można domniemywać, że wykonany jest prywatnie - charakterystyczne jest bowiem wszycie naramienników (jak w przypadku mundurów służbowych i paradnych), a nie mocowanie na szlufkę (stosowane od koniec wojny, a przypuszczam, że zdjęcie wykonano właśnie w tym okresie). Załączam kolejne zdjęcie - tym razem podpułkownika wojsk pancernych WH, w mundurze uszytym z tkaniny kamuflażowej (co prawda SS, ale to zapewne efekt często stosowanej transakcji wymiennych między jednostkami WH i SS).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pamiętam tamtej dyskusji dokładnie,ale konkluzja była taka-mundury szyte w kamuflażach-tak-ale jako jednostkowe zamówienia oficerów.Zdjęcie podpułkownika zdaje się tą tezę potwierdzać.Czyli nie wyposarzanie całych jednostek,a pojedyńcze zamówienia oficerów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęć co prawda nie mam, lecz mundury jakie pokazałem to według opisu oryginały z prywatnych kolekcji, więc można by uznać że takie też noszono.

Czy prywatne tylko trudno powiedzieć. Na dokumentalnych zdjęciach z walk w Normandii , kronikach dałbym głowę uciąć że widziałem rzeczone mundury - m 43 i żołnierza z dalmierzem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie było seryjnie szytych bluz mundurowych M40/42/43/44 w kamuflażach WH i SS. Jedynie prywatne zamówienia, rzadkie m.in. ze wzgledu na trudność w zdobyciu materiału.
Co innego, w przypadku bluz wzoru pancerniackiego i spodni, zarówno piechoty, jak i pancernych- tu kamuflaże, raczej SS sa dość często spotykane.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie twierdzę, że mundury te szyte były seryjnie. Jednakże jeśli chodzi o dostępność materiału w kamuflażu Splintertarn, to pozwolę sobie nie zgodzić się z twierdzeniem, że był on trudno dostępny. W książce, z której ilustracje zamieścił Acer („Deutsche Uniformen 1939-1945”), wyraźnie powiedziane jest, że takie umundurowanie szyte było w polowych warsztatach kompanijnych z Zeltbahn (dosłownie „...jednym z ulubionych materiałów krawców było materiał kamuflażowy używany do produkcji płacht namiotowych...”, cytat str. 70). Akapit wcześniej napisane jest również, że „..kompanijni krawcy mieli mnóstwo pomysłów, których wynikiem było wiele nieregulaminowych elementów munduru, projektowanych i wykonywanych przez nich dla jednostek w polu..” (proszę wybaczyć, jeśli mój przekład jest nie dość wierny). Z czego można wnioskować, że jednak sporo takich mundurów mogło powstać. Dlatego będę wdzięczny za kolejne zdjęcia dokumentujące ich używanie przez żołnierzy WH.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie