Skocz do zawartości

Mundury WH w kamuflażu Splintertarn


Rekomendowane odpowiedzi

Przyglądałem się wielu posiadanym zdjęciom na których żolnierze WH korzystają z zelt" i to we wrześniu 1939 i wzór materiału wydaje się idntyczny bądź bardzo zbliżony. Nasze dywagacje na ten temat rozświetliłoby na pewno kolorowe zdjęcie.:)) Może jak sama kurtka na zdjęciu nr 1 wątku pokrowiec został zrobiony we własnym zakresie przez żołnierza.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 102
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Na jednym z archiwalnych filmów z kronik niemieckich prezentowanych na kanale Discovery Civilisation z serii Blitzkrieg jest pokazane jak zimą 1941-42 niemieccy zołnierze i to WH pobierają z przyczepy zimową odzież i to właśnie w kamuflarzu splintertarn jest to naście sekund i można dobrze się temu przyjżeć. Mówię zimową gdyż odzież ta w większości jest dwustronna: biała-splintertarn, spodnie, kurtki itp. Na pewno każdy zainteresowany tematem to dostrzeże
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tutal linkt do strony gdzie są wszystkie elementy umundurowania żolnierzy WH w tym i kamuuflażowego
http://www.germanmilitaria.com/Heer/04CamoClothing.html
Ładnie to jeszcze wygląda na stronie Powstania Warszawskiego, tam dopiero można oko nacieszyć.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to ciekawe zdjęcie również z niemieckiej kampanii w Polsce - zelta ale nie w kamuflarzu splintertarn co mogło byc świadczyć, że już wtedy wprowadzono być może do testów kilka rodzajów kamo, ciekawe nieprawdaż?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziadziu ma rację – na 100% żołnierze siedzący w leju są z Waffen-SS – u trzech z nich widać orła na lewym rękawie, a po za tym wszyscy mają naramienniki wykonane z czarnego materiału (co nie jest oczywiście przekonywającym dowodem, ale stanowi w tej sytuacji znaczącą poszlakę). Dlatego pokrowce na hełmy nie są w kamuflażu sprintertarn.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich serdecznie,

Szczerze mowiac to podzielam watpliwosci hansa85 - pokrowce na helmach zolnierzy ze zdjec'39" wydaja sie byc 'platanem' a nie 'splinternem' . Zolnierze siedzacy w leju to SS ( na lewych ramionach mundurow sa orly SS, ten sam kolor kolnierzy co caly mundur, brak patek ). To zdjecie jest zreszta publikowane w kilku ksiazkach o Waffen-SS i opisywane jako pulk Deutschland" pod Mława'39.

Natomiast pierwsze zdjecie z polskimi zolnierzami w niewoli jest niestety slabej rozdzielczosci i trudno na 100% stwierdzic z jakiej formacji pochodzi pilnujacy Niemiec. Osobiscie jednak sklanialbym sie rowniez do twierdzenia o pokrowcu 'w platanie' na jego helmie.

Pozdrawiam,

Smoczy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiadomo na tym polega konstruktywna dyskusja. Każdy się czegoś ciekawego dowie a człowiek uczy się jak to mówią do śmierci. Macie może Panowie jakieś wyrażne zdjęcie żolnierzy Niemickich w platanie. Warto temat kontynuować tym bardziej, że jest bardzo słabo znany większości a mundury w kamo bardziej kojażone są jako SS i to z lat 44-45.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na forum Odkrywcy" jednym z wątków traktujących o parkach" itp. znalazłem te oto zdjęcie gdzie znawcy tematu określili ją jako platan, faktycznie wypisz wymaluj kamuflarz z hełmów niemiaszków w okopie. Szkoda że na zamieszczonym przeze mie zdjęciu pilnuący niemiec jest tak daleko, też można by było ewentualnie zweryfikować rodzaj użytego kamuflarzu. A tym postem sam sobie odpowiedziałęm na zadane wcześniej pytanie. Temat rzeka panowie i to jaki ciekawy, dalej szukajmy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obserwując zapodane w wątku zdjęcia, powiedzieć można że tak dokładnie nie było jednego kolorystycznego odcienia kamuflażu splitter. Barwy jak widać z twoich Dariusz zdjęć jak i modeli wcześniejszych odbiegają od siebie odcieniami.
I tak naprawdę to tylko ozmycie" konturów plam odrózniało niekiedy splitter od sumpf.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odcienie podkładu splitter nie zawsze są takie czysto szare - np. twoje bluzy z kapturami. W drugiej podkład jest bardziej szaro-żółty. Podobnie jak na fotach modeli które wkleiłem - gość w fajnej koszuli (?) z dalmierzem.
Raz podkład szary raz szaro-żółty jak w sumpf.
w splitter barwy brązu i zieleni też nie jednakie.
Różni wytwórcy czy związek z oszczędnością środków produkcji końca wojny ? O to mi chodzi.

Zawsze widywałem zelty właśnie z szarym podkładem. Takie też mam, ale szczerze mówiąc zawsze chciałem mieć z takim jasnoszarym, prawie żółtym podkładem.

Komplecik zimowy ekstra. Kolekcjonujac - dobierasz rozmiar na siebie ??? Czy przypadek ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby można było wybierać w tych mundurach jak w sklepie pewnie bym tak robił.Niestety rzeczywistość nie jest aż tak różowa.Często zbiera się tak jak wpadnie,no może z wyjątkiem hełmów .Nie zbieram numerów mniejszych jak 64.
Ja akurat miałem sporo szczęścia,wszystko co udało mi się zdobyć to jak na mnie szyte i to sprawia podwójną radość bo można to założyć i wczuć się w klimat tamtych czasów.
Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do losów właścicieli to pewnie,że byłoby fajnie poznać ich losy.Niestety część moich zbiorów pochodzi z zakupów na różnych aukcjach a część z własnych znalezisk na strychach czy w szopach których właściciele już nie żyją.
Co do odcieni to jest dokładnie odwrotnie .Z drelichu tzw.HBT wykonana jest kurtka bez kaptura.
Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem ekspertem w temacie kamo WH ale pozwólcie, że dodam swoje trzy grosze. Tak sobie troche pogdybam.
Z tego co wiem Niemcy wprowadzili mechaniczny druk dopiero w 1940 roku. Wczesniej nadruk na materiale robiony byl recznie. Wzór spitter jest na 100% drukowany na wałkach wiec wychodzi na to, ze został wprowadzony najwcześniej w 1940 roku. A to znaczy, ze pokrowce w takim Kamo nie mogły być noszone przez WH we wrześniu 1939. W '39 WH mogł nosić szare pokrowce (były takie). Popatrzcie na worki FJ-ów, ile z nich jest w kamo?
A co do umundurowania (i pokrowców też) dziś znalezienie oryginalnego pokrowca we wzorze spitter graniczy z cudem (o wzorze sumpf nie wspomnę). Podobnie jest z oryginalną tarnjacke w tym wzorze. Te elementy nigdy nie były masowo produkowane a raczej dla wybranych jednostek.
Tak mi się coś kołacze po głowie, że tarnjacke WH wprowadzono dopiero w 1942 roku. Na pewno, na początku wojny elitarne jednostki WH dostawały przydziały okryć maskujących SS.
A co do bluz mundurowych w tym wzorze, być może były produkowane takie bluzy w ograniczonej ilości w końcu Tarnjacke była szyta z materiału, z którego szyto letnie, zielone bluzy mundurowe.
Generalnie jednak, Niemcy preferowali raczej szycie okryć kamuflażowych noszonych na mundur a nie zamiast munduru. Dotyczyło to również okryć noszonych przez jednostki spadochronowe czy pancerne. LW miało kurtki w kamo, które na zdjęciach mogą wyglądać jak bluza mundurowa ale jest to kurtka, która powinna być noszona na mundur. Widziałem zdjęcia takich kurtek jednak w spitter LW. Możliwe jednak, że przed wprowadzeniem tago wzoru szyto je ze zwykłego spitter. Podobnie było z okryciami dla czołgowców. Widzieliście takie spodnie? Mogą w nich chodzić dwie osoby na raz takie to wielkie i oryginalnie miały być wciągane na mundur.
Wprowadzenie jednolitego munduru Kamo dla WH i SS planowano dopiero w 1945 roku więc wcześniej raczej nie było takiej produkcji.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AdamT – bardzo ciekawe spostrzeżenia – zgadzam się, że pierwotnie Niemcy używali mundurów maskujących zakładając je na zwykłe mundury polowe – ale w zmieniających się warunkach wojny (prowadzenie działań na obszarach o znacznie cieplejszym klimacie np.: południowej Europy czy Azji), było to niepraktyczne . Dlatego powstawały mundury z tkanin kamuflażowych do, nazwijmy to, bezpośredniego użytku. Ale tak jak napisałem już na początku – nie było to działanie na masową skalę – raczej lokalna inicjatywa w poszczególnych jednostkach. Acer zamieścił zdjęcia autentycznych mundurów, przede wszystkim, z okresu walk w Normandii w 1944 – co jest potwierdzeniem mojej koncepcji.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie