Jump to content

dla naszych sovietolubków


a.korbaczewski

Recommended Posts

Nasz czterech śpiących" też niczego sobie. Chociaż u nas nie ma tak bliskich spotkań trzeciego stopnia. Z rezerwą i godnościa.:)
P.S.
We Lwowie gdzieś prz wylocie Stryjskiej był kiedyś (nie wiem czy jest dalej) taki pomnik na którym sołdat ma dokładnie kobiece kształty. Mało się w nim nie zakochałem:):) Gdzieś mam jeszcze widokówkę.
Link to comment
Share on other sites

Zdjęcie nr 3:

Sołdat mówi: czasy już ci zabrałem (co widać gołym okiem), a teraz mów gdzie reszta spirtu moja gołąbeczko.
Robotnik mówi:
Ja nie gołąbeczka, ale spirt i dziewoczki załatwię, tylko się ode mnie odwal :)
Link to comment
Share on other sites

Gdzie tu sensacja??? Bułgarzy zawsze byli prorosyjscy, bo Rosjanie wyzwolili ich z wielowiekowej niewoli tureckiej [no i to prawosławie]. Podobnie mają Ukraincy, gdyby nie Armia Czerwona to Lwów byłby albo polski, albo [co bardziej prawdopodobne] niemiecki...
Link to comment
Share on other sites

ale cerkiew bułgarska jest niezależna od rosyjskiej.
a w czasie wojny to raczej po stronie adolfa w serbii się obracali.
piloci bułgarscy mają chyba więcej sukcesów niż polscy, więc może latali przeciwko sowietom.

a może by tak zacząć wątek z pomnikami radzieckimi w polsce i na świecie, poza rosją i cccp.
Link to comment
Share on other sites

Żiwkow chciał nawet, żeby Bułgaria weszła w skład Związku Radzieckiego jako 17. republika. Chruszczow jak głosi anegdota sie nie zgodził mówiąc Żiwkowowi Myślicie, że jak wejdziecie w skłąd ZSRR to wam statystyczna ilość mięsa na głowę mieszkańca wzrośnie?".
Link to comment
Share on other sites

Dlaczego w Warszawie nigdy nie stanął pomnik Stalina? Po jego śmierci ogłoszono wielki konkurs na który zaproszono najwybitniejszych polskich rzeźbiarzy, wśród nich Alfonsa Karnego, Mariana Wnuka i Xawerego Dunikowskiego. 15 metrowy pomnik miał stanąć między trybuną a Pałacem Kultury.
Na fotografii możecie podziwiać projekt Dunikowskiego...
KC, które świetnie znało się na wszystkim włącznie ze sztuką z obrzydzeniem odrzuciło wszystkie projekty i zleciło Marianowi Wnukowi przygotowanie kilku nowych. Dlaczego Marianowi Wnukowi? Wnuk przed wojną wygrał konkurs na pomnik Józefa... Piłsudskiego.
Aż tu nadszedł rok 1956, zmienił się klimat polityczny. Mój ojciec pamięta, jak w październiku owego roku, popiersie Stalina z nocnikiem na głowie obwożono na ciężarówce po mieście...

Link to comment
Share on other sites

Ukraina, Bułgaria po co szukac tak daleko?? Byłem na wakacjach we Władysławowie i kiedyś w tyrakcie wycieczki rowerowej natrafiłem w centróm wsi Starzyński dwór na co najmniej 3 metrowego sołdata radzieckiego z kamienia siedzącego na kamiennym stołku i odpoczywającego z pepszą.
Podpis pod pomnikiem: Wyzwolicielom 1939-1945.
Pomnik zadbany czysty w około kwiaty, niedawno podstawa obłożona została kamieniem.
pzdr
Link to comment
Share on other sites

panowie przecież oni walczyli,tak samo wykopnywali rozkazy jak niemcy chłop zginął 3ooo km od domu dlaczego ma nie mieć pomnika.
nie jestem miłośnikiem sowietów ale szacunek należy się wszystkim a napewno po śmierci.
Link to comment
Share on other sites

ale chyba ten bułgarski monument jest doskonały. wysmakowane sceny zbiorowe, armata, pepeszka, mosiek, całujący się faceci i partyzanci bułgarscy?, i dziewczę z warkoczem. bardzo realistyczne. w warszawie jest marny monument na cmentarzu. zazdrość bierze.
Link to comment
Share on other sites

Kol. A.Korbaczewski, piloci bułgarscy nie walczyli z sowietami bo Bułgaria w czasie wojny zachowała się bardzo dziwnie [aby wilk był najedzony, a owca cała] wypowiedzieli wojnę Amerykanom i Brytyjczykom ale zachowali neutralność w wojnie z Rosją Sowiecką! Stąd na pewno ich piloci nie mieli więcej zestrzeleń niż nasi, bo walczyli z potężnym przeciwnikiem. Oceniam ich zwycięstwa na jakieś 30-40 samolotów [naszych oceniam na jakieś 200 -250]. Tyle tylko, że jakościowo" byli lepsi, bo większość tych zestrzelonych jakie zaliczyli, to amerykańskie czteromotorowce" B-24.
pozdr. balans
Link to comment
Share on other sites

taki Stojanow miał 15 zestrzeleń. (ale nie jest to pewne). Więc mniej niż conajmniej 22 Skalskiego. Chodziło mi o to że mieli też swoich asów. A czy jakby tak porównać liczbę dywizjonów samolotów i pilotów to może by się okazalo że wogóle byli asami.

to fakt że działania Bułgarów były dziwne w czasie wojny, wiem że byli w Serbii. Ale skąd te 15 zestrzeleń? (8 bułgarów w tabelce z jednej broszurki co ją mam, ma 50 zestrzeleń w sumie, a najlepszy wegier 29, rumun 60, fin 92, słowak 33, chorwat 38, francuz 18!!)
Link to comment
Share on other sites

Te 30-40 zwycięstw [moja subiektywna ocena] jakie podałem to zwycięstwa sumaryczne wszystkich pilotów, być może że było ich nawet 50, bo część uszkodzonych B-24 [rzadziej B-17 i B-25 nie mówiąc o myśliwskich P-38, P-47 i P-51] nigdy nie doleciała do baz we Włoszech, ale uszkodznia mogły też powstać w wyniku działania obrony plot. A w Macedoni to Bułgarzy walczyli po stronie sowietów, bo 9 września 1944 roku doszło w Bułgarii do do przewrotu politycznego w wyniku którego Bułgaria wypowiedziała wojnę Niemcom. Wiele zwycięstw nad nowym przeciwnikiem to pewnie nie odnieśli, bo w tzw. Wojnie Wyzwoleńczej" [ciekawe od kogo się wyzwalali?] bułgarskie jednostki lotnicze przede wszystkim wspierały wojska naziemne i atakowały wycofujących się Niemców [w tym ich lotniska, gdzie pewnie coś na ziemi upolowali].
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information