Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

bolas

Wojskowy Instytut Geograficzny 1918-1939

Rekomendowane odpowiedzi

Poszukuję fotek do tematu - czy można prosić o podrzucenie na forum fotek jakie macie w swoich zbiorach ? Rozglądam się za zdjęciami ilustrującymi pracę pracowników/żołnierzy/oficerów WIG zarówno w terenie jak i w instytucie. WIG-u i także jego poprzedników czyli Wojskowej Szkoły Mierniczej, Oficerskiej Szkoły Topografów i Geodetów, Szkoły Służby Wojskowo -Geograficznej przy WIG i Szkoły Topografów. Z góry dziekuje za pomoc w temacie ;)

pzdr

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
W 2000 roku Bellona wydała książkę E. Sobczyńskiego „Historia Służby Geograficznej i Topograficznej Wojska Polskiego” jest w niej trochę fotografii, które mogą Cie zainteresować. Jeśli nie masz możliwości dotarcia do książki, mogę zeskanować zdjęcia i podesłać.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
MarkuA, od dawna szukam tej książki. Czy mógł bym prosić Cię o kontakt na maila. Adres do mnie to lodbrog@o2.pl

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Niestety nie ma w książce opisów sprzętu topograficznego.
Moja poczta to: marek@3ap.net

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Opisy sprzetu topograficzengo z rysunkami i fotkami znajdziesz w: Topografja. Pomiar i zdjęcie kraju oraz wojskowy opis terenu", Warszawa 1928 napisanej przez ppłk. J.Kreutzingera (oficera WIG).

Mam spore fragmenty książki p.Sobczyńskiego - spore jej częsci ukazywały się w róznych zbiorczych opracowaniach jako autonomiczne teksty. Niestety nie mam do nich fotek.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
czy ktoś nie dysponuje może fotografiami ppłk. J.Kreutzingera ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Zdjęcie chyba z WIG, ale głowy nie dam. Jeśli ktoś potrafi rozstrzygnąć będę zobowiązany.

http://www.skelnik.net/zdjecia/wojskowy_instytut_geograficzny/

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
jakby działał link to mógłbym więcej powiedzieć o tych zdjęciach (przy założeniu, że to WIG)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Moim zdaniem wiele może pomóc lektura czaopisma, które ukazywało się w okresie międzywojennym. Kwartalinik Wiadomości Służby Geograficznej" był ilustrowany fotografiami a czasem również mapami. Oczywiście zdjęcia są czarno-białe i niewielkich rozmiarów, ale wydawany był właśnie przez omawiany w tym temacie rodzaj służby. Niestety, komplet numerów znajduje się tylko w bibliotekach warszawskich. Poza tym, jak to przeglądałem nie zwracałem uwagi na tego rodzaju ilustracje, więc nie jestem w stanie powiedzieć ile można ich znaleźć. Tak na marginesie, to pismo jest mało wykorzystane. Sporo tam ciekawych informacji. Życzę owocnych poszukiwań.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Ten pan, jakbyś coś miał to ja byłbym bardzo w temacie

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Wielkie dzięki za odzew, ale u mnie już po ptakach ... dawno, dawno temu pisałem na uczelni pracę na ten temat ... ;) Pozdrawiam ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
bolas, a masz jeszcze tą pracę? Mnie przez prawie 2 lata wiele łączyło z tym Instytutem, teraz to się nazywa Wojskowe Centrum Geograficzne i z wielką ochotą przeczytam wszystko na ten temat... gdybyś mógł sie podzielić :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Bolas!
Poszukaj w pracach sp.dr Krassowskiego. Był on pracownikiem BN i kierownikiem Działu Kartografii. jako pierwszy zajmował się tym tematem po wojnie i sporo drukował.
P.Z>

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Polecam następującą stronę:
http://myvimu.com/museum/1025-sala-216

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Powiadomienie o plikach cookie