Skocz do zawartości

Zdjęcie- generał


Łukasz

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano

Witam!
Proszę o kilka mądrych słów na temat tej fotografii. Może ktoś poznaje osobę generała i jest w stanie ustalić jego tożsamość?

Napisano
Napiszę tyle, że pewnie z lat 30-tych. Czy możesz dać zbliżenie głowy generała? Może ktoś rozpozna. Co do generałów, to chyba nie byli zbyt znani, tzn. dużo nie dowodziło we wrześniu.
Pozdrawiam
Napisano
Witam.

Proponuje zblizenie czapki generala i policzenie ile ma gwiazdek. Druga sprawa to czy na zdjeciu jest jakis opis? Data miejesce wykonania wtedy latwiej szukac. W koncu generalow w II RP nie bylo az tak duzo (w stanie czynnym w okresie pokoju nie wiecej 100 jednoczesnie).

Pozdrawiam
Stefan
Napisano
Witam!

Dzięki za odzew. Generał ma 1 gwiazdkę.

W linkach fotki o większym formacie (rozdz. ponad 2tys., trzeba kliknąć na nie po załadowaniu):

http://img395.imageshack.us/my.php?image=p10100944uy.jpg

http://img98.imageshack.us/my.php?image=p10100955rz.jpg

Niestety, zdjęcie nie jest podpisane. Dodatkowo jest jakby zamglone" co utrudnia zrobienie dobrej jego fotki. W rzeczywistości wygląda o niebo lepiej.

Pozdrawiam, Łukasz
Napisano
Przyznam, ze przychylam sie do spostrzezenia polsmola.

Szukalem innych zdjec gen. Fabrycego ale wszedzie publikuja tylko jedno z prawego profilu, w sarmackiej fryzurze, przy orderach, w stopniu gen. dywizji. Ksztalt nosa sie zgadza, na zdjeciu Łukasza slabo widac brode. Jezeli jest dolek to na 90% Fabrycy.
Jesli tak jest to zdjecie pochodzi z drugirj polowy lat 20-tych. Zwroccie uwage na oficerow po lewej i za gen. Obaj maja sznury adiutanckie. Ten z lewej czapke, zdaje sie strzelecka (nie rogatywka), stopien por. lub ppor. i numer pulku na naramienniku (Łukasz moze na oryginale da sie odczytac). Ten z tylu pelny por. z rogatywka, na kolnerzyku jakies proporczyki (?), artyleria konna?

Co do Walerego Sławka, to mam watpliwosc bo mial stopien pulkownika, a mezszczyzna z prawej nie ma zadnych odznak stopni.

Pozdrawiam
Stefan
Napisano
stifz: mam kilkadziesiat roznych zdjec generala Fabrycego z roznych okresow (od pierwszych lat XX wieku roku do 1939) i zapewniam Cie,ze to nie jest ta osoba:)
Co do W. Slawka pewnosci nie mam, ale tak mi wychodzi z posiadanych zdjec z wczesnych lat 20, a stopien pulkownikowski Slawek otrzymal zdaje sie po przewrocie majowym.
Napisano
DTH: Ok. Nie upieram sie. Moze sprobujemy okreslic wiek tego czlowieka na podstawie tego zdjecia. To moze ograniczyc zakres poszukiwan.

Moze wrzucilbys na froum fotke Fabrycego z przelomu lat 20 i 30-tych?

Pozdrawiam
Stefan
Napisano
Moim zdaniem to druga połowa/koniec lat dwudziestych, raczej nie sądze żeby to były lata trzydzieste - chociaż być może max to 1930/31. Obstawiam 1927-30. :)
Napisano
Nie upiera się, ze to on, ale podobieństwo jest duże. W dodatku w okresie o którym napisał bolas Fabrycy był Generałem Brygady. Zdjęcie porównawcze byłoby przydatne.
Napisano
Witam ponownie!

Dzięki za wszelkie sugestie i zainteresowanie moim wątkiem.

Jakby ktoś wiedział coś nt. generała na foto proszę o info!

Pozdrawiam, Łukasz
  • 2 months later...
Napisano
Witam serdecznie !!!
Od pewnego czasu śledzę to forum i akurat trafiłem na ten temat, nie mam tak dogłębnej wiedzy jak Koledzy ale mogę rzucić pewne przypuszczenie, niestety niczym nie poparte oprócz pewnego podobieństwa, otóż generał widniejący na zdjęciu jest bardzo podobny do gen. bryg. Jana Chmurowicza , z-cy d-cy X DOK w Przemyślu i dowódcy obrony Przemyśla w 1939 roku.
Niestety kłócą się trochę daty , według poprzedników zdjęcie jest datowane na początek lat trzydziestych, gen. Chmurowicz awans generalski otrzymał w 1936 roku.
  • 1 month later...
Napisano
Witam! Mieczysław Norwid-Neugebauer? Hmmm... TKS masz może jakies zdjęcia owego jegomościa? Mi udało się znaleźć tylko jedno i... troszkę się twarze różnią. Pozdrawiam, Łukasz
Napisano

Panowie !

Wybaczcie karygodny błąd - nie mam nic na swoje usprawiedliwienie. Biję się w piersi - mea culpa, mea culpa, mea culpa ...

Oczywiście, interesująca nas postać to:

Generał Franciszek Ksawery Latinik.
Generał z 1 VI 1919 r. dowódca 7 DP i Frontu Śląskiego, reprezentant WP przy Komisji Graniczno - Plebiscytowej w Cieszynie, VIII - X 1920 gubernator wojskowy Warszawy, dowódca 1 Armii X 1920 - IV 1921 i dowódca GO, dowódca OG Kielce, X 1921 - III 1925 dowódca OK X Przemyśl. Od 1 III 1925 w stanie spoczynku. Zmarł w Krakowie 29.VIII.1949 r.

Mam w kolekcji jego zdjęcie portretowe, którego skan załączam. Zdjęcie wykonane w 1919 roku, po awansie na generała (w nowym mundurze).

Mam nadzieję, że tym samym sprawa jest wyjaśniona.

Pozdrawiam
TKS

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie