Sirpiotr Napisano 12 Luty 2006 Autor Napisano 12 Luty 2006 Witam.Muszę napisać wypracowanie na historie na temat Kościół i jego rola w średniowiecznej Europie" i chciałbym, abyście się w tej sprawie wypowiedzieli Oczko .Czyli: dzieje kościoła, czy miał on wpływ na funkcjonowanie gospodarki, krucjaty, itd...Z góry wszystkim bardzo dziękuje._________________Pozdrawiam.
Darek419 Napisano 12 Luty 2006 Napisano 12 Luty 2006 http://prace.sciaga.pl/18249.html.cojest na ten temat.
Darek419 Napisano 12 Luty 2006 Napisano 12 Luty 2006 Nie wchodzi wpisz w google hasło kościół w średniowieczu i wystarczy.
pająk Napisano 12 Luty 2006 Napisano 12 Luty 2006 Spróbuj pogrzebać w sieci - jest sporo materiałów, co prawda głównie związane z literaturą ale historyczne też można znaleźć. Tu chyba mało kto się interesuje średniowieczem, może wrzuć temat na stronach rycerskich?
pik78 Napisano 12 Luty 2006 Napisano 12 Luty 2006 Zawsze mi sie kojarzył ze spasionymi księżolkami ,z poteznymi brzuszyskami i brzydkimi zakonnicami!Zapomniałbym o św Inkwizycji i tysiacach stosów !
acer Napisano 12 Luty 2006 Napisano 12 Luty 2006 I cichym rozpasaniem i rozwiązłością seksualną kleru.Był taki film Imię Róży". Ciemnote straszyli, palili na stosach a sami sobie dogadzali.
krzychuna5 Napisano 12 Luty 2006 Napisano 12 Luty 2006 pik78. tysiace spalonych stosów, to dotyczy w większej mierze protestantów. to oni najwięcej palili. u nas ciągle funkcjonuje opinia (narzucona przez lewaków, bo im to pasuje), że św Inkwizycja to jedno wielkie zło. a tak naprawdę to odsetek wyroków skazujących na śmierć (stos lub inną) był kilkuprocentowy. nie mówi się o tym, że Inkwizycja wprowadziła instytucje obrońcy. pospólstwo w tym okresie wolało za drobne przewinienia (kradzież i inne) być sądzonym przez Inkwizycję, bo wyroki były łagodniejsze i ktoś ich bronił. ale to jest temat rzeka, warto poszukać po bibliotece.pozdrawiam. krzysiek.
pająk Napisano 12 Luty 2006 Napisano 12 Luty 2006 Ano, wyroki cywilnych sądów były znacznie ciekawsze, vide np. William Wallace. Zresztą społeczeństwo" w średniowieczu też było niekiepskie - powszechne było porywanie dzieci przez żebraków, okaleczanie ich i zmuszanie do żebrania. W ogóle to zbydlęcenie było niezwykłe - oczywiście patrząc z naszej perspektywy. Średniowiecza nie da się łatwo zrozumieć, ja się w każdym razie nie staram.
Rso Napisano 13 Luty 2006 Napisano 13 Luty 2006 Witam.Kol. krzychuna5 raczy żartowac że św.Inkwizycia to nie było zło.Spalić człowieka żywcem obojetnie jakiego wyznania najwieksze draństwo czysty sadyzm. A o jaką bibloteke chodzi moze na KUL. A w Hiszpani to też rządzili protestaci. Pozdrawiam.
krzysiek Napisano 13 Luty 2006 Napisano 13 Luty 2006 Inkwizycja nie miała prawa wydawać, ani tym bardziej wykonywać wyroków śmierci. Oczywiście, częściowo wykorzystywana była (szczególnie w Hiszpanii) do celów politycznych. Ale gdzie sądy nie były?A Imię Róży"? Wybaczcie... Umberto Eco sam napisał, że ta ksiażka to wymysł nie oparty na najmniejszych podstawach historycznych.PozdrawiamKrzysiek
acer Napisano 13 Luty 2006 Napisano 13 Luty 2006 Co i tak nie zmienia faktu, że Kościół miał aktywny udział w zwalczaniu myślących inaczej i ludzi postępowych. Heretyk - spalić jego dzieła a on niech odszczeka. W tamtym czasie podtrzymywał zacofanie i ciemnotę. Niestety.By nie przypomnieć że niektórzy Papieże zakazywali leczenia ospy czy nawet budowania latarni miejskich i to daleko później w czasie od średniowiecza.
krzysiek Napisano 13 Luty 2006 Napisano 13 Luty 2006 Chyba mylisz troszkę epoki acer...W średniowieczu to Kościół był jednak źródłem kształcenia ludzi i przechowywania wiedzy. Tak się składa, że w średniowieczu praktycznie wszyscy ludzie którzy mieli jakikolwiek wpływ na rozwój intelektualny Europy byli bardzo blisko związani z Kościołem. Dużo mówi się o renesansie i o ponownym odkryciu mądrości starożytnej Grecji. A mało kto pamięta, że przez wszystkie wieki to mnisi przepisywali dzieła filozofów greckich. Gdyby nie oni to dzisiaj nikt nic by nie wiedział o Arystotelesie czy Sokratesie.PozdrawiamKrzysiek
acer Napisano 13 Luty 2006 Napisano 13 Luty 2006 Krzysiek, to sprawdź sobie co wyczyniali co niektórzy Papieże we Włoszech zwłaszcza. Poczytaj sobie o Państwie Kościelnym u Żywczyńskiego. A Galileusz ? przypadkiem też nie miał kłopotów jak już mówimy o postępowych ludziach w Kosciele ? A kto miał monopol na prawdę uniwersalną i dogmat nieomylności ? czasem nie papiestwo ?Wcześniej dwa wieki szlachtowania ludzi w czasie wypraw krzyżowych. Jak już wymieniamy zasługi Kościoła to wszystkie.
krzychuna5 Napisano 13 Luty 2006 Napisano 13 Luty 2006 kolego Rso. gdzie powiedziałem: św.Inkwizycia to nie było zło". nadmieniłem tylko, że funkcjonuje opinia, że św. Inkwizycja to jedno wielkie zło. a to nie znaczy, że była bez winy, za które zresztą przeprosił JPII, co równało się jednoznacznie z przyznaniem do winy. swoją wypowiedziom chciałem zwrócić uwagę na przemilczane fakty, które wskazują na dobre strony Inkwizycji. nie twierdze, że skazywanie na śmierć było dobrem, ale zwracam uwagę na to, że tych wyroków było bardzo mało (co nie znaczy, że ich usprawiedliwiam). ale dlaczego nikt nie mówi o tym i nie jest to tematem żadnych dyskusji, że największa ilość palenia czarownic na stosie" miała miejsce w krajach protestanckich?pozdrawiam. krzysiek.ps. A o jaką bibloteke chodzi moze na KUL" to jest z twojej strony sarkazm. powtarzasz tylko obiegowe opinie, bez próby sprawdzenia i docieczenia prawdy. w twoim przypadku prawda jest subiektywna.
a.korbaczewski Napisano 13 Luty 2006 Napisano 13 Luty 2006 ładny temat do jątrzenia, mniej więcej jak temat o wyższości Panthery nad Pepeszą albo misji Pinocheta.1. Kopernik poswięcił swoją książke O obrotach" papierzowi, a tak poza tym to był duchownym.2. Inkwizycja działała przez 500 lat i wcale nie wydała tysięcy wyroków smierci. Sady świeckie były bardziej restrykcyjne. Główne kary inkwizycji to pokuta i takie tam.3. Skazani przez Inkwizycję byli ludźmi, których poglądy godziły w cały system, którego katolicyzm był głównym elementem. System był jaki był ale w tamtych czasach zapewniał najlepszy sposób organizacji społecznej. Własnie chrzescijaństwo i katolicyzm przyczyniały się do rozwoju nauki a nie pogaństwo. A Rzym zniszczyli poganie tzw barbarzyńcy a nie chrześcijanie.4. Czarownice i stosy to działalność protestantów.
pająk Napisano 13 Luty 2006 Napisano 13 Luty 2006 Ostatnio byłem w księgarni PRZYKOŚCIELNEJ - jest cały regał książek o średniowieczu, np. Czarne karty w historii Kościoła". Nie ma co robić z tego sensacji. Wśród kleru zawsze byli ludzie zarówno zacofani czy żądni władzy jak i postępowi. Postacie historyczne to zarowno papież Innocenty, który wykładał stajnie antycznymi marmurami jak i Kopernik (ups... Kopernik była kobietą :)Generalnie jednak jakikolwiek postęp i rozwój (który w końcu doprowadził do Renesansu) odbywał się w dwóch ośrodkach - Kościele i zamku rycerskim.Taka jeczcze mała zagadka, luźno związana z tematem: kto potrafi podać pełną nazwę zakonu krzyżackiego?
a.korbaczewski Napisano 13 Luty 2006 Napisano 13 Luty 2006 to oprawcy z Kościoła wymyslili i prowadzili szpitale.
a.korbaczewski Napisano 13 Luty 2006 Napisano 13 Luty 2006 zakon najświętrzej marii panny domu niemieckiego w jerozolimie?
pająk Napisano 13 Luty 2006 Napisano 13 Luty 2006 Zakon Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie. Kiedyś było takie pytanie bodajże w Wielkiej Grze :)W ogóle to ciekawą książkę kiedyś dorwałem - O wojskach Zakonu Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie, zwanego krzyżackim". Bardzo szczegółowo opisane uzbrojenie (plus rysunki).
a.korbaczewski Napisano 13 Luty 2006 Napisano 13 Luty 2006 np miecz półtoraręczny STG-02, albo halabarda MG 4
acer Napisano 13 Luty 2006 Napisano 13 Luty 2006 Inkwizycja działała przez 500 lat i wcale nie wydała tysięcy wyroków smierci. Sady świeckie były bardziej restrykcyjne. Główne kary inkwizycji to pokuta i takie tam.3. Skazani przez Inkwizycję byli ludźmi, których poglądy godziły w cały system, którego katolicyzm był głównym elementem. System był jaki był ale w tamtych czasach zapewniał najlepszy sposób organizacji społecznej."Główne kary Inkwizycji to pokuta i takie tam. Jak by była sama pokuta to by do dzisiaj nie wyrzucano pewnych występków Kościołowi.System był jaki był - Feudalizm, wasalizm. Rzeczywiście. Chyba jednak nieco wcześniej w Grecji był lepszy system ? jakaś demokracja ?Skazani byli ludzie których poglądy godziły w cały system.Jaki system - prawdy uniwersalnej i dogmatu nieomylności ?Kopernik - Piotr Skarga też był kapłanem ale w swoich pracach domagał się już wtedy rozdziału państwa od koscioła. Nie wspominając poglądów w dziełach Mikołaja Reja.Niestety. Nie ma róży bez kolców. Kościół taki gładki też nie był.
wons Napisano 13 Luty 2006 Napisano 13 Luty 2006 Jest to trudny i szeroki temat. Aby móc się wypowiedzieć trzeba mieć choćby trochę wiedzy o przyczynach takiego, a nie innego zachowania. Historia ma to do siebie, że jest ciągiem mniej lub bardziej na siebie wpływających wydarzeń. Po uznaniu chrześcijaństwa za religię państwową w Starożytnym Rzymie wydano polecenie, że nauczycielami mogą być tylko chrześcijanie. Cheścijanie byli dobrze wykształceni, jak na owe czasy - a to dlatego, że musieli zgłębić tajemnice wiary, zanim zostali ochrzczeni. Kiedy chrzcić zaczęto dzieci, padło głupie stwierdzenie -> po co się uczyć wiary, skoro jest się chrześcijaninem od urodzenia? Należy wierzyć i tyle! To doprowadziło do zacofania w Europie Zachodniej. W tym samym czasie w Bizancjum kwitnie nauka i oświata. A w Europie tylko duchowni umieją czytać i pisać. Przecież było tak, że nawet królowie byli analfabetami. Dochodzi do tego narzucenie pokuty i umartwiania, co zaowocowało całkowitym brakiem dbałości o higienę... Okres wieków średnich to rzeczywiście czas, kiedy tworzą się szkoły klasztorne i katedralne. Oświata praktycznie opiera się na nauce w kościołach. Wychowanie i nauka ma charakter stanowy. Okres wojen krzyżowych to również okres zastanowienia się nad wiarą... Rycerze jadący na wyprawy stykali się z iewiernymi" i zauważali, że oni znają odpowiedzi na wiele pytań, których rycerz nawet nie śmiał sobie zadać. Powstanie scholastyk jest tego właśnie wynikiem. Aby zapobiec tego rodzaju wahaniom rycerstwa co do dogmatów wiary, Kościół początkowo tłumi scholastyki, następnie akceptuje je jako ośrodki udowadniające istnienie Trójcy Świętej. Do czasu Tomasza z Akwinu filozofia była pomijana, a nawet blokowana przez Kościół. To Tomasz z Akwinu ogłosił, ze filozofia pochodzi od Boga, że należy się uczyć na chwałę Pana... Dopiero od tego czasu zaczął się pęd ku wiedzy. To, że właśnie duchowni byli światli i wykształceni jest wynikiem kształcenia tylko ich.Pozdro. Grzesiek
d007 Napisano 13 Luty 2006 Napisano 13 Luty 2006 W swojej pracy skup się na zagadnieniach:- Kosciół jako główny winowajca zacofania, wstecznictwa i ciemnoty w wiekach średnich.- Kościół jako organizacja zbrodnicza, ahumanistyczna, ludobójcza (działalność tzw. Świetej Inkwizycji).- Kościół jako organizacja finansowa (gromadzenie majątków i wpływ tych działań na lata dzisiejsze)- Kościół jako organizacja polityczna ( gromadzenie władzy i współrządzenie państwami, zależności koronowanych głów od papieży, wpływ na politykę)Myśle, że to będzie esencją Twojej pracy. Możesz jeszcze oczywiście dodać jakieś pozytywne aspekty działalności Kościoła jeżeli takie dostrzegasz. Ale bynajmniej w średniowieczu takie trudno będzie znaleźć.Pozdrawiamd007
wons Napisano 13 Luty 2006 Napisano 13 Luty 2006 w stosunku do Bizancjum, do Starożytnych nauk filozoficznych...
Rekomendowane odpowiedzi
Temat został przeniesiony do archiwum
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.