Jump to content

Kradzież starodruków


Foster73

Recommended Posts

Ręce opadają. Profesor U J i taka hańba? A nas, biednych poszukiwaczy nazywa się często hienami, bo ZNAJDZIEMY
jakiś guzik czy monetę.


Kradzież starodruków - profesor UJ oskarżony
Jeden z najbardziej znanych profesorów uczelni jest oskarżony o kradzież starodruków z biblioteki w Sandomierzu - informuje radio RMF FM.
Stanisław Sz. był powoływany na eksperta po niemal każdej kradzieży ze zbiorów Biblioteki Jagiellońskiej czy klasztoru Kamedułów na Bielanach.

Teraz uczony oskarżony jest o wyniesienie zabytkowych ksiąg z biblioteki Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu. Według informacji RMF, Stanisław Sz. został zatrzymany w zeszłym tygodniu na ulicy.

W jego domu znaleziono prawie sto cennych inkunabułów i starodruków."

http://wiadomosci.onet.pl/1255258,11,item.html
Link to comment
Share on other sites

Inkunabuł to także starodruk.

Inkunabuł (z łac. incunabula, powijaki, kołyska) - umowne określenie pierwszych druków, a także pierwocin innych technik graficznych. Za cezurę przyjmuje się koniec XV wieku, a więc rzeczy powstałe przed 1501. Pierwszym inkunabułem była księga wydana przez Johannesa Gutenberga.

Minimum 505 lat...
Link to comment
Share on other sites

Józef Szymański autor Nauk pomocniczych historii uważa, że starodruk do książka wydrukowana miedzy r. 1501 a 1800; Estreicher uważał, że starodruk to ksiązka wydana przed 1800 i dla większej zabawy należy dodać, że inni mają zupełnie inny podział, np. dla Anglików starodrukiem są ksiązki wydrukowane przed 1641.
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information