Skocz do zawartości

Mundur PWK


kiler p

Rekomendowane odpowiedzi

Czy którys z kolegów posiada może fotografie członkiń PWK w pełnym umundurowaniu lub jakis jego dokładny opis ? Z tego co wiem w jego skład wchodził czarny beret (z jakimś znaczkiem ?), kurtka (jaki krój ?) i czarna spódnica. Do tego ekwipunek - maska i apteczka.

Byłbym wdzięczny za pomoc.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 62
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Kiler, wkrótce będziesz miał okazję zobaczyć mundur PWK na żywo :)
Moja żona, która zaczynała rekonstrukcję kilka lat temu w mundurze KBW podjęła jako pierwsza temat kobiecego przysposobienia wojskowego od stóp do głów rzekłbym :)

Pzdr., MAB


Ps. Apropo też bym prosił o fotki (możliwie najdokładniejsze na legion1@op.pl - chodzi w szczególności o detale spódnicy i nakrycia głowy).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy na 2 zdjęciu to nie są raczej harcerki ? Zastanawiają mnie te krawaty/chustki(?), czy może takie coś wchodziło w skład umundurowania PWK ? Poza tym jedna ma coś jakby harcerskie długie skarpety.
MAB, mógłbyś wrzucić zdjęcia żony w tym umundurowaniu - w celach edukacyjnych oczywiście ;-). Być może na kolejnej rekonstrukcji nie będzie jedyną pewukaczką" ;-).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Źle się wyraziłem.
Beata nie ma jeszcze własnego munduru.
Po decyzji odtwarzania takiej postaci najpierw wzięła się za długotrwałe gromadzenie materiałów, a także studiowanie historii tego przysposobienia (w czym nie chwaląc się jej pomagałem) z rozmowami z żyjącymi jeszcze członkiniami tego ruchu włącznie.
Jak więc widzisz temat potraktowany został bardzo poważnie, a nadal jest jeszcze parę nieścisłości, które trzeba dopracować.

Pzdr., MAB
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kiler, tez mnie to zastanowilo - to rzeczywiscie sa chyba chusty, ale tez czesc pan ma krawaty na wierzch, a pani salutujaca (flagę wciaganą na maszt) ma tez krawat, ale do koszuli. Oba zdjecia i to trzecie teraz to fragmenty colage. Tlem jest zdjecie z pania salutujaca i wmontowane owe harcerki". Calosc ma dwa podpisy :1. Salut au drapeau au camp de preparation militaire feminine. Hoisting the flag a women's auxiliary service camp itd. po włosku i niemiecku 2.Instruction sur l'usage des masques. Gas-mask drill. itd.
A wszystko to razem z albumu Quiriniego" - w koncu druku dosc oficjalnego, wiec wydawca (Glowna Ksiegarnia Wojskowa) chyba wiedzial co robi.
Pani oficerka" ma pas oficerski z koalicyjka, berety chyba czarne przepisowe z ogonkiem".Co z kurtkami - nie wiem, ale nie wyglada to na dosc w koncu sztywny drelich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam bardzo ciekawy temat!
W publikacji na temat ON w Wielkopolsce jest jedno zdjęcie (niestety nie mam go w kompie musze je zeskanować) plutonu sanitarnego chyba kościańskiego bON zdjęcie chyba z 1938 lato 1939? W każdym razie owe Panie maja zaczynając od dołu pantofelki z białymi kolanówkami, ciemną spódnice za kolana i o dziwo nie frencz ale cos szyte na wzór bluzy wz.36 oczywiście kroju dla Pań z pasem jedno bolcowym i białymi rombami na kołnierzykach ze znakiem czerwonego krzyża. Na głowie ciemny (czarny (granatowy) berecik z antenkom. Druga wersja jaka widziałem to analogiczna do tego ale zamiast na kołnierzu patek z czerwonym krzyżem była na ramieniu naszyta białe kółko z czerwonym krzyżem. Wreszcie przechodząc do zdjęć frontowych jest znane kolorowe zdjęcie kobiety z PWK(?) już w niewoli gdzie ów Pani ma długie owijki spodnie wz.19 na sobie bluzę letnia wz23 (?) (gimniastrojke) na ramieniu ma opaskę PCK a na rękawach i kołnierzu wypustki ciemno zielone – nie wiem czy to nie jest bluza korpusu kadetów??? Inne zdjęcie przedstawia zabójczą blondynkę w bluzie drelichowej niestety nic więcej nie widać.


pozdrawiam


Schrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pawle, skąd ta instrukcja?
Czy było w niej coś jeszcze na powyższy temat?
Jeśli możesz to podeślij mi ją w normalnej, nie forumowej rozdzielczości bo nie rozróżniam szczegółów a barzo się przydadzą.

Pzdr., Mariusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Schreku,
dziewczyna na kolorowym zdjeciu nosi bluze z GRANATOWYMI mankietami, naramiennikami i patkami. Patki maja zolta wypustke. Sa to najbardziej charakterystyczne cechy mundurow PW ( noszone zarowno w PWK i przez PW meskie).

Pozdr,
ArturSz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jest.
Dodatkowo powiem, że jest to umundurowanie niestandardowe, kombinowane i z formacji PWK pozostała właściwie tylko bluza.
Słyszałem też, że w pośpiechu mobilizacyjnym formacją kobiecym wydawano po prostu kompletne mundury żołnierskie z sukna.

Pzdr., Mariusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Hmmmm, ktoś tu chyba o czymś zapomniał :(. Jazłowiak - będzie szansa dostać od Ciebie te skany ? Kiedyś (fiu fiu, już z rok będzie) obiecałeś mi też wypisy z Dziennika Rozkazów na temat zasad noszenia POS w WP.

Pozdrawiam
Przemek kiler"
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie