Domino(*) Posted December 25, 2005 Author Posted December 25, 2005 Witam!Czy posiada ktoś informacje na temat tego rodzaju radaru??Pzdr
beaviso Posted December 26, 2005 Posted December 26, 2005 Domino, pisz na maila co chcesz wiedzieć dokładnie.PS> Na fotce jest Wuerzburg-Riese, czyli olbrzymia" odmiana zwykłego Wuerzburga, o którego zapewne pytał Domino - i zapewne w odniesieniu do baterii Flak spod Polic ;)Ten na zdjęciu jest wyposażony w interrogator swój-obcy Kuh".
Domino(*) Posted December 26, 2005 Author Posted December 26, 2005 Heheh Beaviso zgadles:))), chodzi mi dokladnie o ten^^, a interesuje mnie wszystko na ten temat, wiem , że taki radar używany był w statku flakbaterie Undine, czy było ich więcej??Jesli tak to czy były również jego wersje na ziemi", może masz jakieś zdjęcia??Proszę o pomoc i z góry dziękuje:))Pzdr
Domino(*) Posted December 26, 2005 Author Posted December 26, 2005 Statek ten przycumował w 1944 do Polic i bronił Hydrierwerke Politz przed nalotami az do 1945.PS:Sorki za post pod postem , ale to tak zeby wszystko bylo jasne, przydalaby sie opcja edytowania...
beaviso Posted December 26, 2005 Posted December 26, 2005 Domino, ten radar (Wuerzburg w wersjach głównie -A, -D) był w końcowej fazie wojny niemalże standardowym wyposażeniem ważnych baterii Flak - zwłaszcza stacjonarnych/fortecznych. Wyprodukowano ok. 4000 sztuk. Możesz spodziewać się, że niektóre z baterii Luftwaffe broniących Szczecina/Polic także go wykorzystywały. Urządzenie niewielkie (antena o średnicy 3 metrów), łatwo demontowalne i transportowalne (wózek SdAh104).Zasięg ok. 35 km dla bombowca na dużej wysokości, pomiar wszystkich trzech współrzędnych (czyli wysokości także), bardzo dobra dokładność - stąd wykorzystywany do kierowania ogniem baterii plot. i reflektorami.Początkowo podatny na oślepienie" paskami folii, z tego względu modyfikowany na kilka sprytnych sposobów, które potencjalnie umożliwiały odporność na paski folii, ale wymagały dobrze wyszkolonej obsługi.Urządzenie bardzo udane, które wyprzedziło swą epokę. Niemcy mieli takie już podczas 2. wojny, a my?pozdr, M.
acer Posted December 26, 2005 Posted December 26, 2005 A my to Huraaaaa" i Police, Szczecin zdobyliśmy. :)))
beaviso Posted December 26, 2005 Posted December 26, 2005 Hehehehe, dobre, ale miałen na myśli nas (i Ruskich) *po wojnie*
Domino(*) Posted December 26, 2005 Author Posted December 26, 2005 Dziękuje Ci bardzo za informacje, super, mam kilka pytań:1.Czy takie radary miały jakies stanowiska, po których możnaby np. teraz je rozpoznac?2.Jak nazywały sie jednostki, które obslugiwały takie radary?3.Czy posiadasz może jakieś informacje na temat występowania tego rodzaju radaru w okolicach Szczecina?Pzdr
beaviso Posted December 26, 2005 Posted December 26, 2005 ad. 1. Niestety nie - co najwyżej niewielkie ziemne obwałowanie, jakich na terenie baterii Flak może być sporo.ad. 2. Obsługa radaru wchodziła w skład załogii baterii - w ramach tej samej kompanii byli ludzie od obsługi dział, dalmierzy, przeliczników, urządzeń nasłuchowych, radarów, zaopatrzenia, transportu, ochrony, itd.ad. 3. Potencjalnie każda bateria Flak i reflektorów jest tutaj kandydatem.pozdr, M.
Domino(*) Posted December 26, 2005 Author Posted December 26, 2005 Dziękuje bardzo:D, takie ostatnie pytanie mam, czy posiadasz jakieś informacje na temat statku Undine", który wyposażony był własnie w taki radar??Znalazlem, tylko jedna stronke na jego temat, moze posiada ktos zdjecie tego statku??Pzdr
Alkali Posted December 28, 2005 Posted December 28, 2005 Cześć Domino,Po pierwsze nie statek ! Statki to wożą ładunki natomiast jednostki pływające marynarki wojennej to okręty ;-) „Undine” był jedną z kilku niemieckich pływających baterii Flak (Schwimmende Flakbatterie). Wraz z „Ariadne” był też najlepiej uzbrojoną jednostką tego typu. I tu ciekawostka, po wydobyciu okrętu zatopionego przez Holendrów Niemcy nie uruchomili siłowni okrętowej i „Undine” przemieszczał się jedynie przy pomocy holowników. No ale takie informacje zapewne już sam wyszperałeś.Prosiłeś o zdjęcie, proszę bardzo.Na meila wysłałem Ci zdjęcie w oryginalnej rozdzielczości tj. 1000 x 389.Pozdrawiam,Alkali
Domino(*) Posted December 28, 2005 Author Posted December 28, 2005 Dziękuje Alkali:D, wybacz za moją nieznajomość;pPzdr
Luca Posted January 7, 2006 Posted January 7, 2006 Witam !!Trójmiejska ekipo ;) a to jak sie nie mylę ten W-R z Czech, prawda ?http://www.pagiserver.cz/2003/20030729_ondrejov/0011119.jpgPozdrawiam serdecznie
IRONRAT Posted January 7, 2006 Posted January 7, 2006 Oryginalnie w/w okrety naywały się Jakob van Heemskerck (oddany do służby 1906) oraz Hertog Hendrick (oddany do służby 1902).Ironrat
IRONRAT Posted January 7, 2006 Posted January 7, 2006 Przepraszam, podane daty, to daty wodowania. Pierwszy z wymienionych okrętów (vel Undine). Został złomowany w 1975 roku. Kretynizm.Ironrat
IRONRAT Posted January 7, 2006 Posted January 7, 2006 Ocalały radar znajdujący się w muzeum w Gatow.Ironrat
beaviso Posted January 8, 2006 Posted January 8, 2006 Cześć Luca,Nie mylisz się. To W-R z Czech... Jeszcze z Czech (bo niebawem go z Alkalim stamtąd z zazdrości zapierdzielimy i u nas pod Gdańskiem postawimy!) ;-)))
Lobo26 Posted January 8, 2006 Posted January 8, 2006 Drogi Beaviso To moze zamiast Gdańska ustawcie go na lokalizacji Kondor ? Ładnie by sie komponował wśród łąk na tym pagórku...
Penetrator Posted January 19, 2006 Posted January 19, 2006 Na wypadek gdyby ktoś nie znał tej stronyhttp://www.atlantikwall.net/eov_himmelbett_overview.htmNawet Szczecin tam jest :)
piotr22 Posted January 20, 2006 Posted January 20, 2006 Witam odnosnie Wurzburga spod Szczecina ( Wielgowo ) to znalazlem tam ostatnio taki element . Czy moze to byc fragnemt anteny ?
beaviso Posted January 20, 2006 Posted January 20, 2006 Dokładnie, masz w ręku kawałki anteny, a ściśle jej konstrukcji nośnej! Gratulacje :)Beaviso,Chłopiec-radarowiec"
piotr22 Posted January 21, 2006 Posted January 21, 2006 Dzięki za identyfikacje , tak się spodziewałem ale pewny nie byłem . Jak się zrobi cieplej to jeszcze w okolicy poszukam .
Recommended Posts
Archived
This topic is now archived and is closed to further replies.