Jump to content

Tajny km wz.37

gros
 Share

Recommended Posts

• Replies 50
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

oglądałem sprzęta-po bokach komory od wewnątrz przynitowane na dwa nity są dwa stalowe sprężyste płaskowniki z poprzecznym garbem.wszczelinę między ścianą komory a tym płaskownikiem musiało wchodzić okucie worka .mam zdjęcia alew moim kompie padły porty usb imoże póżniej kol.habs zamieści zdjęcia.do kol.grosa czy twój mail jest aktualny daj znać na priv. pozd.marek

Wartość tego znaleziska jest wprost trudno obecnie ocenić . Stawiałbym na równi z odnalezieniem morsa" i Kb Maroszka .
Może podrzuci by fotki do redakcji „Skrzydlatej Polski” lub „Lotnictwa” ?

Tego egzemplarz można nie rekonstruować, tylko traktować jako źródło do budowy replik (nieocenione źródło nieznanych dotąd szczegółów, ja np. mocowanie worka na łuski).
Rączka km-u chyba była odlewana z aluminium.

Ciekawe jest żebrowanie lufy jak rkm.28.
Na marnych fotkach jakie były w literaturze dostępne cała lufa była gładka.

Czyżby była to jakaś inna wersja km.wz.37.

W literaturze piszą że wojska pancerne nie były zadowolone z ckm typu C4 i chciały by km był zasilany z bębna nie z taśmy.

Zwracam uwagę ponadto na fakt, że waga km wz.37 to ok. 7 kg. a km wz.36 ok. 11,3 kg
- zysk 3kg , przy większej ilości więcej udźwigu na amunicję.

Na marginesie-
Popiel pisał o projekcie wersji km wz.37 zasilanego z taśmy o jeszcze większej szybkostrzelności.

Pozdrowienia

• 1 year later...
czesć Gros jeśli masz na myśli magazynek to znaleziony razem ze szczeniakiem drogą róznych wymian i zamian podobno wylądował w MWP-tyle powiedział znalazca.niewiesz czy nie znaleziono reszty brakujących cześci?może by dorobił na wzór.właściciel stwierdził że z miesiąc wolnego czasu i napewno by chodził jak zegarek".gdyby były częci zeszło by krócej.pozd.marek

• 4 years later...
  • 6 years later...

Losot dokonał odkrycia roku a może i kilku lat, nie było wcześniej fotki szczeniaka w takim stanie, wygląda na to że są 2 za wschodnią granicą. Ciekawe czy Rumuni nie zachowali egzemplarza z łosi które przejęli.
powiększyłem poprzednie zdjęcie.

• 2 weeks later...
  • 1 year later...