Skocz do zawartości

Polski samolot 1939


polsmol

Rekomendowane odpowiedzi

Wyoblony obrys końcówki skrzydła i niemal pionowy spływ usterzenia pionowego w moich oczach dyskwalifikują toto jako Czaplę".
Może Henschel Hs-126 ??? Ale zupełnie bez przekonania... Co innego może wchodzić w grę? Dobra zagadka!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż, wg mnie widoczny na zdjęciu ma skośne skrzydła. Zjęcie robione jest pod katem od tyłu, co powoduje, że kąt skosu skrzydeł wydaje się mniejszy. Coś więcej w kwesii kształtu płata? Albo może jakaś kontrpropozycja co do samej maszyny?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet z tej perspektywy skos ten byłby bardziej widoczny. Nie mam możliwości wysłać skanu.Ale jeśli widziałeś ten typ samolotu (mam go przed sobą)to zauważysz, że również konstrukcja płata nie zgadza się. Na zdjęciu baldachim (część nad kadłubowa płata)jest stosunkowo duży - mocno wydłużony, He-46 w porównaniu z fotką ma bardzo mały.
Statecznik pionowy na fotce jest raczej wydłużony i wąski. He-46 miał raczej szeroki i krótki. Wydaje mi się, że konstrukcja podwozia również rózni się. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na tym zdjęciu He-46 też wydaje się, że skrzydło jest proste. Myślę, że w podobny sposób można wytłumaczyć inny kształt baldachimu czy obrys płata. Jest też wiele podobieństw np. usterzenie poziome, silnik, konstrukcja podwozia (!).
Najwięcej watpliwości wzbudza u mnie kształt usterzenia pionowego, chociaż np. obrys w tylnej części się zgadza.
Dopóki ktoś nie przedstawi lepszej propozycji będę więc uważac, że to He-46.

I jeszcze odnośnie Czapli:

http://cgi.ebay.de/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=3212796901&category=15504

deja vu? wydaje mi się, że było nawet na tym forum

Pzdr,

jotes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie. W dalszym ciągu uważam, że nie jest to He-46. Fakt, że fotka nie jest najlepszej jakości. Gdyby jej autor wiedział, że za 60 pare lat ktoś będzie prowadził dyskusje na ten temat, to napewno postarałby się bardziej. Sam zauważyłeś, że nie zgadza się statecz. pionowy. Jeśli miałbyś rysunek w 3 rzutach to zauważyłbyś istotną różnicę w kształcie płata - wspomniany już baldachim oraz kształt końcówek płata. U He-46 jest to prawie promień koła, na zdjęciu - może to być złudzenie - są wyraźnie eliptyczne. Na zdjęciu widać jeszcze coś nad statecz. poziomym, może to również złudzenie ale dlaczego w takim ujęciu sylwetki nie widać lewego zastrzału skrzydła? Wiedzę swą opieram na podstawie książki Samoloty Luftwaffe" tom 2. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak na moje oko to na Czaple i R-XIII statecznik pionowy ma krawedz natarcia zbyt pod duzym katem...moze to byc samolot towarzyszący R-X z 1928...byly uzywane jako samoloty łacznikowe chociaz zbudowano ich tylko 7 sztuk....moze to i takie zjdecie.... :) a jaki jest przyblizony czas wykonania tej fotografii?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no fakt ...wrzesien..sorki za nieuwage..:) Jezeli to polski samolot to wyglada jak R-X ale czy one przetrwaly jako samoloty lacznikowe do wrzesnia 39? w koncu jak napisalem wczesniej wyprodukowano 7 sztuk...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim skromnym zdaniem ten płat ma jednak skos... choć na zdjęciu wydaje się niewielki, a w rzeczywistości był spory.
[tak jak na tym szkicu]

Poniżej przytaczam fotkę, na której IMO wcale nie czuć" aż tak dużego skosu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oto owa fotka - i gdzie ten wielki skos?
jak widać - zależy od sylwetki czy jest on widoczny czy nie

R-X miał skrzydła o skosie ok. 0 st. - przynajmniej na tyle go oceniam dysponując 1 zdjęciem z rzutu bocznego

Zaś pierwotne zdjęcie ukazuje samolot, który nie ma prostych skrzydeł, tylko ciut skośne. Te, które zamieszczam obok pokazuje taką samą sytuację. A na 100% jest to He-46 ze skrzydłami o faktycznie dużym skosie...

pozdr,M

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To znaczy, chodzi Ci o za wysoki? Bo na dlugosc", to na tym zdjeciu jest zdecydowanie krotki. Jednak, porownujac z rysunkiem, w dalszym ciagu nie wydaje mi sie, zeby ten statecznik na zdjeciu byl wyzszy, niz na rysunku -zwlaszcza, gdyby samolot mial ster skrecony w lewo, co automatycznie wysmuklalo" by statecznik.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowe naprawde polskie samoloty na ebayu - najciekawszy jest, o ile dobrze kojarze, PWS-18:
http://cgi.ebay.de/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=3213859882&category=15504

I jeszcze jest pare innych tego samego sprzedajacego.
(np. rozbity karas http://cgi.ebay.de/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=3213859824&category=15504 )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie w sprawie typu samolotu (choć tym zajmę się w domu). Patrząc na tą fotografię przypominają mi się słynne zdjęcia (zamieszczane w wielu książkach) strącenia V1 przez bodajże Tempesta. Zdjęcie to przedstawiało o ile dobrze sobie przypominam cienie rzucane przez te dwie latające maszyny, na ziemię. Być może w tym przypadku też jest to cień samolotu, który zniekształca trochę sylwetkę samolotu unimozliwiając jego identyfikacjję) pozdrawiam wszystkich
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie